Salve tomatoes!

SALVE TOMATOES czyli WITAJCIE POMIDORY! W sobotę 20 maja o godz. 12.00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych uprawą pomidorów w gruncie do Ogrodu Botanicznego na wspólne sadzenie pomidorów.

Za nami „zimna Zośka” – nadszedł więc czas sadzenia do gruntu roślin, które są wrażliwe na wiosenne przymrozki. Już w najbliższą sobotę zapraszamy do ogrodu Botanicznego UW na sadzenie pomidorów. Na dziale roślin użytkowych powstała rabata, na której co roku będziemy prezentowali Państwu jeden gatunek rośliny użytkowej w kilkunastu odmianach.
W tym roku będzie to POMIDOR.

Sadzonki 20 odmian pomidorów przygotował dla Ogrodu Botanicznego Pan Sławomir Białobok, który w rodzinnym gospodarstwie już od ponad 40 lat zajmuje się utrzymaniem najstarszych odmian pomidorów tzw. odmian ustalonych – z angielskiego „heirloom” – scheda, spuścizna, dziedzictwo, tradycja.
Odmiany „heirloom” nie są odmianami hybrydowymi (F1), nie są także modyfikowane genetycznie (GMO). Są to odmiany pomidorów, których najważniejszą cechą jest powtarzanie cech swoich rodziców. Wśród nich znajdują się odmiany przekazywane z pokolenia na pokolenie, często o historii sięgającej ponad 100 lat, jak i takie, do których prawa licencyjne wygasły, a ogrodnicy w procesie hodowli ustalili ich cechy.

W obecnej chwili kolekcja w gospodarstwie Pana Sławomira Białoboka przekracza 700 odmian pomidorów (!) i jest ona największą ofertą tradycyjnych odmian pomidorów w Polsce i jedną z największych w Europie!

Misją Gospodarstwa jest zachowanie jak największej liczby odmian pomidorów, dbając o jak największą różnorodność oraz zachowanie bogactwa i dziedzictwa genetycznego.
Sobotnie spotkanie poprowadzą: Sławomir Białobok oraz Dorota Szubierajska – będzie to doskonała okazja do uzyskania cennych porad ogrodniczych.

W spotkaniu można wziąć udział jedynie na podstawie biletu wstępu do Ogrodu.

Ilość uczestników spotkania jest ograniczona.

Decyduje kolejność przy kasie.
Spotykamy się przy kasie nr 1 (od strony Obserwatorium Astronomicznego).

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

pon. – nd. + dni świąteczne
w godz. 10:00 – 18:00
KASY czynne do godz. 17:00

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

wt. – nd. + dni świąteczne
w godz 10:00 – 18:00
KASY czynne do godz. 17:00

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.