Jesień to czas dojrzewania owoców lata i zbierania plonów. Zapraszamy Was na jesienne powolne spacery w zachwycie nad pięknem i różnorodnością kwiatów, nasion i owoców. Będziemy mogli również obserwować, jak zwierzęta przygotowują się do zimy.


SOBOTY

2 października
godz. 13:00

Odkryj ogród jesienią

Jesień – czas dojrzewania owoców, zbierania plonów. Dlaczego bluszcz kwitnie jesienią? Skąd tyle kolorów w Ogrodzie? Zapraszamy Was na jesienny niespieszny spacer w zachwycie nad pięknem i różnorodnością przyrody. Dodamy też szczyptę historii naszego 200-letniego Ogrodu, poznacie jego pomnikowe drzewa, a także fascynujące strategie rozmnażania i rozsiewania się roślin.

16 października
godz. 10:00

Ptaki i krzaki - spacer ornitologiczny w ogrodzie

W Ogrodzie nie słychać już intensywnych ptasich treli. Noce są chłodniejsze, jerzyki odleciały do ciepłych krajów... za to bogactwo owoców i nasion w Ogrodzie przyciąga wielu innych pierzastych gości. Przyszedł czas na gromadzenie zapasów tłuszczu, aby przeżyć zimę i dolecieć do ciepłych krajów. Zapraszamy Was na jesienny spacer z ornitologiem!

9  / 23 października
godz. 13:00

Odkryj ogród - spacer dendrologiczny

Czy pod naszym dębem mógł siedzieć Twój pradziadek? Popatrzmy na nasze ogrodowe drzewa - niektóre mają po kilkaset lat, grubą, spękaną korę i są pomnikami przyrody; inne przyciągają nas niezwykłymi kolorami i kształtami liści. Kolekcja ogrodowych drzew liczy… gatunków. Tylko w Ogrodzie Botanicznym UW zobaczycie mnogość gatunków drzew i krzewów  na bardzo niewielkiej powierzchni!


NIEDZIELE

3 / 17 października
godz. 13:00

O podróżach roślin – warsztaty w ogrodzie

Jak to się dzieje, że w nieoczekiwanym miejscu wyrasta dąb, dzika róża czy pokrzywa?

Pomimo, że rośliny nie przemieszczają się jak zwierzęta, posiadły inne niesamowite umiejętności, dzięki którym rozprzestrzeniają się na dalekie odległości. Czy jesteście gotowi na podróż z roślinami nurtem rwącej rzeki czy z podmuchem jesiennego wiatru? A może zabierzecie się jako pasażerowie na gapę?

Zapraszamy rodziców i dzieci na warsztaty o podróżach roślin!

10 / 24 października
godz. 13:00

W cieniu tropików - spacer po szklarniach

Zajrzyj z nami do tropikalnego lasu w centrum Warszawy! Wędrując po szklarniach będziemy odkrywać niesamowite przystosowania roślin do wspinania się do światła i gromadzenia wody w warunkach wilgotnego lasu równikowego. Zobaczymy również rośliny, z których powstaje kawa, kakao, bawełna, a nawet kapoki. Zapraszamy!


OSTATNI WEEKEND W SEZONIE 2021

30 / 31 października
13:00

Ciemna strona roślin, czyli spacer z dreszczykiem

Spacer dla dorosłych

W ostatni weekend w sezonie zapraszamy odważnych miłośników roślin na kryminalny spacer z roślinami w roli głównej. Wśród nich poznacie: trucizny, narzędzia tortur, obiekty fascynacji, roślinnych oszustów czy ofiary przemytu. Rośliny towarzyszą nam każdego dnia jako pożywienie, ubiór, leki czy ozdoby. Jednak w złych rękach mogą się stać niebezpiecznym narzędziem zbrodni.
Prowadząca: Anna Albin, edukatorka naszej Pracowni Edukacji, biolożka, ekolożka.Aby wziąć udział w powyższych spacerach lub warsztatach należy zakupić bilet wstępu w KASIE Ogrodu Botanicznego UW.

Aby zapewnić sobie miejsce ZGŁOŚ swój udział do piątku poprzedzającego spacer do godz. 15.00 pisząc maila na adres wycieczki@biol.uw.edu.pl (w tytule maila napisz temat spaceru)

Jeśli nie zdążysz się zgłosić – możesz dołączyć do spaceru na miejscu w przypadku wolnych miejsc.

ZBIÓRKA o godz. 13:00 przy KASIE od strony DZIEDZIŃCA.

W razie jakichkolwiek pytań – informacji udzieli Państwu Magdalena Oprządek – tel. 609 987 444, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 –14.00.