Ruszamy z pierwszą Szkołą Ilustracji Botanicznej w Polsce! Zapraszamy na cotygodniowe zajęcia, które odbywać się będą od września 2022 r. do końca czerwca 2023. r.

Każdy może dołączyć do naszej szkoły, niezależnie od wieku i poziomu umiejętności – ćwiczenia w stałym rytmie owocują lepszym warsztatem artystycznym.

I grupa – czwartek w godz. 16.00 – 19.30 (pierwsze zajęcia – 15 września 2022)


O P Ł A T Y

Koszt udziału w semestrze zajęć SIB wynosi 4000 zł. Płatności dokonuje się jednorazowo lub w dwóch ratach po 2000 zł.

W przypadku płatności za cały semestr – uczestnicy otrzymają KOMPLET PĘDZLI MALARSKICH od prowadzącej zajęcia Izabeli Wolskiej-Kuśmider.

✽ ✽ ✽

Z A P I S Y

Zapisy do szkoły przyjmujemy do 29 sierpnia na adres warsztaty.ogrod@uw.edu.pl
Zgłoszenie nie jest równoznaczne z zapisaniem się na kurs.

Poczekaj na informację zwrotną z potwierdzeniem udziału w szkole. Następnie dokonaj płatności i odeślij potwierdzenie przelewu na ten sam adres e-mail w ciągu 3 dni (do 1 września 2022 za 1 semestr i 2 lutego 2023 za 2 semestr).

Po tym terminie będziemy rekrutować uczestników z listy rezerwowej.

Ważna informacja.
Zgoda na udział w zajęciach w szkole jest jednoznaczna z akceptacją Regulaminu Szkoły Ilustracji Botanicznej.

MATERIAŁY

Uczestnicy pracują na własnych materiałach tj. farby, pędzle i papier.

Uczestnicy są zobowiązani do pełnego uczestnictwa w kursie. W przypadku nieobecności na jednych z zajęć, na koniec semestru będzie wyznaczony dzień, w którym będzie można odrobić zaległe zajęcia.

✽ ✽ ✽

H A R M O N O G R A M

1. SEMESTR
15 września 2022 – 15 lutego 2023

W 1. semestrze będziemy uczyć się podstaw techniki malarskiej i zasad, które towarzyszą ilustracji botanicznej. Poznacie wszystkie techniki używane w rysunku i malarstwie botanicznym.

Przejdziemy też cały proces powstawania prac – od dokumentacji fotograficznej, próbek kolorystycznych z natury, pierwszych szkiców, aż do wyboru obiektu i kompozycji i finalnej ilustracji. Będziemy pracować z żywymi okazami oraz ze zdjęciami.

Jesień i zima to świetna okazja do ćwiczeń na tych obiektach, które są dostępne w Ogrodzie – kolorowe jesienne liście, gałązki, kwiaty, owoce i nasiona. Będzie to idealna okazja by przygotować się do wiosennych form i kolorów w przyrodzie.

Spróbujemy również zmierzyć się z tematem CZARNEGO TŁA w ilustracji botanicznej.

Zobaczycie również, w jaki sposób możecie w przyszłości wykorzystać swoje umiejętności – projekty użytkowe np. prezentowe kartki okolicznościowe czy prace na sprzedaż. Pokażemy Wam, jak poprawnie wyeksponować i oprawić swoje prace, by podnieść ich wartość.

2. SEMESTR
16 lutego 2023 – 29 czerwca 2023

W 2. semestrze przyłożymy się do malowania pełnej ilustracji botanicznej, rozbierzemy rośliny na części, poznamy ich budowę. Na zajęciach ugościmy również botanika, który krótko przybliży nam funkcję ilustracji botanicznej w życiu badacza.

Poznamy zarówno klasyczne kompozycje w ilustracji botanicznej, jak i nowoczesne zasady (negative space, czy parzysta ilość elementów to błąd czy zaleta itp.) W nowoczesnej sztuce botanicznej odkryjemy nowe sposoby na zaprezentowanie piękna natury.

Wiosna obudzi w nas odwagę do malowania bardziej skomplikowanych kompozycji i wielokolorowych okazów roślin. Te z pozoru trudne obiekty po kilku miesiącach ćwiczeń okażą się dużo łatwiejsze!

Przymierzymy się też do wielkiego formatu i skalowania.
A na koniec (w czerwcu) przygotujemy WYSTAWĘ prac studentów w przestrzeni Ogrodu Botanicznego.

Serdecznie zapraszamy!

✽ ✽ ✽

DLA KOGO?

Kurs jest przeznaczony dla osób o każdym stopniu zaawansowania. Zapraszamy zarówno osoby początkujące, jak i malujące.
Planujemy pracę w niewielkich grupach – praca indywidualna da nam możliwość dostosowania się do potrzeb wszystkich uczestników kursu.

✽ ✽ ✽

PROWADZĄCA ZAJĘCIA

Izabela Wolska-Kuśmider – DipSBA(Dist) – studiowała na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz ukończyła Studia Malarstwa Botanicznego w St Albans (Wielka Brytania) organizowanych przez SBA – The Society of Botanical Artists.

Jest członkinią stowarzyszeń: SBA – The Society of Botanical Artists i ASBA – American Society of Botanical Artists.