WŁÓKNA i BARWY | praktyczny botaniczny

W naszym ogrodzie dział roślin użytkowych zajmuje wyjątkowe miejsce. Przypomina nam, że rośliny odgrywają w naszym życiu ogromną rolę. Są blisko nas, bliżej niż nam się wydaje. Przez wiele dekad oddalaliśmy się od natury, teraz znów szukamy z nią swoich relacji.

Chcielibyśmy, aby nasza oferta edukacyjna co roku skupiała się na innym temacie, wokół którego organizowane będą rozmaite spotkania, zajęcia, wykłady i inne wydarzenia. Sezon 2022 w Ogrodzie Botanicznym chcielibyśmy ogłosić rokiem roślin włóknodajnych i barwierskich Włókna i barwy | PRAKTYCZNY BOTANICZNY.

Będzie to dla Was okazja, by poznać rośliny użytkowe od strony praktycznej, pozwoli to wpłynąć na lepsze zapamiętywanie informacji i co najważniejsze – umożliwi Wam zbudowanie własnych relacji z naturą. Chcielibyśmy też przypomnieć niektóre tradycyjne praktyki rzemieślnicze, zielarskie i botaniczne.

Zaplanowaliśmy cały sezon spotkań, wspólnych działań i warsztatów – od marca (wiosenne otwarcie Ogrodu) do końca października (zimowe zamknięcie). Przynajmniej raz w miesiącu zaprosimy was na wyjątkowe warsztaty czy spotkania, a dodatkowo temat roślin barwierskich i włóknodajnych będzie obecny podczas weekendowych spacerów i wycieczek edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Planujemy zorganizować warsztaty z barwienia dzikimi roślinami, m.in. fantastycznym indygowcem, korą dębu czy owocami bzu oraz warsztaty włókiennicze czy tkackie. W programie pojawią się również wykłady, a w czerwcu swoje prace zaprezentują studenci Pracowni Artystycznej Projektowania Tkaniny pod kierunkiem Magdaleny Komar z Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie.

Całość zwieńczy jesienny Festiwal ZBIORY, który będzie podsumowaniem naszych działań, zorganizujemy dyskusje panelowe, spacery i warsztaty, a także kiermasz lokalnych wytwórców związanych z tematem roku.

HARMONOGRAM roku roślin włóknodajnych i barwierskich

24.03. | WARSZTATY | botanika praktyczna
Barwienie tkanin naturalnymi barwnikami roślinnymi
– dr Hanna Werblan-Jakubiec, OBUW