Przystanek 3. Podróże na zwierzętach, czyli ektozoochoria


Wiele roślin do transportu swych owoców i nasion wykorzystuje zwierzęta. Niektóre rośliny „nie chcą" opłacać przewoźników smacznymi owocami, stąd też podróżują „na gapę", przyczepione do sierści czy piór.

Owoce niektórych roślin czepiają się zwierząt haczykowatymi wyrostkami. Powstają one przez przekształcenie różnych części kwiatu: u kuklików jest to szyjka słupka, a u uczepu - kielich kwiatowy. Owocostany łopianu, czyli „rzepy przenoszone są dzięki zadziorzystym, ostrym wyrostkom, w które przekształciły się łuski okrywy kwiatostanu. Niekiedy w zaczepy zaopatrzone są także inne części rośliny. Zwierzę zahacza sierścią i pociąga łodygę, która odginając się elastycznie, gwałtownie rozrzuca nasiona. Niektóre rośliny przyklejają swe owoce do piór lub sierści zwierząt. Kleiste włoski znajdują się na kielichach szałwii lepkiej. Nasiona sitów stają się kleiste dopiero po zmoczeniu łupiny. Po zamoczeniu nasion krwawnicy na ich powierzchni uwypuklają się włoski produkujące lepki śluz.

Poprzednia Przystanek 2. Podróże z wiatrem - puch i skrzydłaNastępna Przystanek 4. Rozsiewanie przez mrówki, czyli myrmekochoria