Przystanek 2. Wawrzynek wilczełyko


Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) to jeden z najwcześniej kwitnących krzewów we florze Polski – jego różowe, pachnące kwiaty pojawiają się na nagich gałązkach czasem już w lutym! Później powstaną z nich atrakcyjne, czerwone owoce, lecz uwaga: wszystkie części rośliny są silnie trujące! Wawrzynek wilczełyko ma sztywne pędy z liśćmi skupionymi w górnej ich części. Można go spotkać w lasach i borach mieszanych, gdzie występuje w warstwie krzewów.

Jako środek leczniczy znano go już od czasów Hipokratesa, obecnie, ze względu na zawartość silnie trujących substancji (niektóre działają rakotwórczo!) zaprzestano jego stosowania.

Starożytna nazwa rodzaju, Daphne, pochodzi od imienia greckiej nimfy, która uciekając przed zakochanym w niej Apollinem, została zamieniona w krzew laurowy – nazwa ta została w czasach nowożytnych przeniesiona na wawrzynek. Krzewy wawrzynka źle znoszą uszkodzenia pędów, stąd zrywanie kwitnących wczesną wiosna gałązek bardzo osłabia rośliny i może prowadzić do ich zniszczenia.

Poprzednia Przystanek 1. Bluszcz pospolityNastępna Przystanek 3. Kłokoczka południowa