Przystanek 4. Na jątrzące się rany - nagietek lekarski


Od starożytności był cenionym ziołem leczniczym i kosmetycznym. Najbardziej poszukiwane były rośliny o ciemnopomarańczowych kwiatach, gdyż zawierały najwięcej substancji leczniczych - karotenoidów, czyli prowitaminy A. Bierze ona udział w procesach powstawania i odnowy nabłonka, stąd też nagietek jest jedną z podstawowych roślin kosmetycznych i leczniczych, stosowaną przede wszystkim przy schorzeniach skóry i błon śluzowych. Witamina A jest niezbędna w do prawidłowego widzenia, dlatego nagietkowy „korzeń starty i położony na oczach dziwnie je czyści a pożywany wzrok ostrzy”.

Jest ziołem, którego można używać w kuchni do barwienia potraw i jako pikantnej przyprawy, można barwić nim tkaniny, zdobi też ogrodowe rabaty. Jednak przede wszystkim - jest rośliną leczniczą.

Niegdyś był jednym z najpospolitszych ziół regulujących rozchwiane cykle menstruacyjne - być może stąd pochodzi jego staropolska nazwa - miesiącznik. Preparaty z nagietka przyspieszają gojenie się ran, działają ochronnie na skórę, błony śluzowe przełyku, żołądka i jelit. Maść pomaga w gojeniu żylaków, przy zapaleniach żył, goi owrzodzenia, odmrożenia i sutki popękane od karmienia piersią.

Poprzednia Przystanek 3. Manna z Mazowsza - manna jadalna i manna mielecNastępna Przystanek 5. Zapach, który odpędza lęk - lawenda wąskolistna