Przystanek 1. Naturalne kamizelki ratunkowe


Puchowiec pięciopręcikowy (Ceiba pentandra) jest kolczastym, rosnącym w wilgotnych lasach równikowych drzewem, którego duże owoce wyścielone są sprężystymi, pokrytymi cienką warstwą wosku, żółtawymi włoskami. Nie nasiąkają one wodą i stanowią doskonały materiał, zwany kapokiem, służący do wypychania kamizelek i kół ratunkowych. Z nasion puchowca otrzymuje się olej używany do celów spożywczych i do wyrobu mydła.

Owoce puchowca kielichowego, czyli drzewa kapokowego, wypełnione są lekkim, nie nasiąkającym wodą puchem zwanym kapokiem.

Te ogromne drzewa, blisko spokrewnione z baobabami, pochodzą z Afryki Zachodniej i dorastają do 50 m wysokości. Ich duże, promieniste kwiaty, w kształcie kubków zapylane są przez nietoperze, które pokonują ogromne odległości w poszukiwaniu smacznego nektaru. Nietoperze żywią się również niedojrzałymi owocami puchowca, wyrządzając tym znaczne straty na plantacjach. Drzewa kapokowe uprawia się w krajach tropikalnych na całym świecie. Głównym surowcem jest wełnisty puch powstający z wewnętrznej ściany owocu. Owoce zrywa się tuż przed ich dojrzewaniem, wydobywa się z nich kłębki puchu, którymi napełniane są kamizelki ratunkowe, czyli kapoki.

Następna Przystanek 2. Tkaniny z włosków