18 maja o godz. 17.00 – w ramach Roku zapachowego zapraszamy Was do Ogrodu Botanicznego na wykład Igora Siedleckiego „Tylko tak pachniesz, czy coś do mnie mówisz?” – o zapachach w świecie mrówek

Wstęp wolny

Wykład odbędzie się na miejscu w Ogrodzie Botanicznym w sali konferencyjnej.

Niektórzy uważają, że aby się komunikować – trzeba mówić. Czy jednak można rozmawiać, nie wydając przy tym żadnych dźwięków? Naturalna wydaje się nam komunikacja przy pomocy gestów. Ale czy można rozmawiać zapachem?

Serdecznie zapraszamy na wykład, podczas którego przyjrzymy się mrówkom i wydzielanym przez nie zapachom. Podczas wykładu dowiemy się, jak mrówki ze sobą rozmawiają, co mówią i ile są w stanie powiedzieć.

Poznamy też niezwykle ważną rolę zapachów przy rozróżnianiu się u tych społecznych owadów.

Jak myślicie, czy można stać się mrówką, kiedy zupełnie nie wygląda się jak mrówka?

Na koniec zastanowimy się, czy jesteśmy w stanie w pełni zrozumieć ten ich swoisty język.

PROWADZĄCY

Igor Siedlecki – doktorant w Ogrodzie Botanicznym UW – „Rozwój oraz coraz większa dostępność technik badawczych, w tym technik molekularnych, pozwala dostrzec i zrozumieć takie interakcje, które dotychczas pozostawały poza zasięgiem badaczy i badaczek.
Co dla mnie fascynujące, świat interakcji okazuje się coraz bardziej skomplikowany, wielowarstwowy i często wewnętrznie od siebie zależny. Moim największym naukowym marzeniem jest odkryć niepoznaną dotąd relację mutualistyczną pomiędzy mrówkami i grzybami.”

Aromatyczny Botaniczny 2023 – rok zapachowy w Ogrodzie Botanicznym

Zamknijmy na chwilę oczy i porozmawiajmy językiem zapachów. Poza wyglądem, jednym z najważniejszych sposobów komunikacji roślin z otoczeniem jest zapach.

Interakcja z zapylaczami, odstraszanie roślinożerców czy przyciąganie grzybów mikoryzowych – to tylko niektóre przykłady zapachowej komunikacji roślin z ich otoczeniem.

W najbliższym sezonie w Ogrodzie Botanicznym będziemy zachęcać Was do doświadczania Ogrodu z użyciem węchu.

Zapraszamy!

Zdjęcie w tle: Michal Kukla, Mrówka rudnica (Formica rufa).