Cieszynianka wiosenna

Kolejną wczesnowiosenną rośliną, którą chcemy Państwu przedstawić jest przepiękna cieszynianka wiosenna (Hacquetia epipactis). Jak tylko słońce mocniej zaczyna przygrzewać, cieszynianka szybko rozwija swoje urocze, złociste kwiaty w gęstym kwiatostanie na szczycie łodygi. 

Cieszynianka wiosenna, Hacquetia epipactis, fot. Domena Publiczna, Wikipedia

Kwiatostanem jest baldaszek, a roślina, choć na pierwszy rzut oka nie przypomina innych baldaszkowatych, selerowatych (Umbellibarae, Apiaceae) jest właśnie jednym z przedstawicieli tej botanicznej rodziny. Jest przy tym taksonem monotypowym – do rodzaju cieszynianka należy tylko ten jeden gatunek.

Cieszynianka wiosenna jest wieloletnią rośliną zielną z płożącym się kłączem. Kwitnie od kwietnia (czasem już w marcu) do maja. Kwiaty u cieszynianki wiosennej pojawiają się przed rozwojem liści. Łodyga kwiatostanowa na początku kwitnienia jest bardzo krótka (dobrze obrazują to zdjęcia), natomiast w miarę upływu czasu osiąga od 10 do 25 cm długości.

Cieszynianka wiosenna, Hacquetia epipactis, fot. Floratheca

Złociste, pięciokrotne kwiaty w baldaszku są małe, zewnętrzne męskie, krótkoszypułkowe, wewnętrzne zaś – obupłciowe, siedzące. Baldaszek ma pokrój główkowaty i otoczony jest 5-6 długimi – na początku kwitnienia żółtawymi, a potem zielonawymi – liśćmi (podsadkami), sprawiającymi wrażenie okwiatu. Owocem jest rozłupnia rozpadająca się na rozłupki długości ok. 3 mm. 

Liście odziomkowe, długoogonkowe są podzielone na 3 do 5 łatek (odcinków liściowych) i wyrastają z kłącza, kiedy roślina kończy swoje kwitnienie. 

W Polsce cieszynianka wiosenna najliczniej występuje na Pogórzu Cieszyńskim i na Pogórzu Śląskim, spotykana jest też na pojedynczych stanowiskach w obrębie Beskidu Śląskiego, Wyżyny Śląskiej i Lubelskiej, na Płaskowyżach Rybnickim i Głubczyckim. Rośnie w żyznych lasach liściastych, głównie w grądach i buczynach (rzadziej w łęgach), na glebach wilgotnych zasobnych w węglan wapnia. Jest gatunkiem wskaźnikowym starych lasów.

Cieszynianka wiosenna, Hacquetia epipactis, fot. Augiasz, Domena Publiczna, Wikipedia

Cieszynianka wiosenna jest gatunkiem chętnie uprawianym z uwagi na wczesne kwitnienie i oryginalny wygląd. Stosowana bywa jako bylina okrywowa (potrafi rozrastać się łanowo) w miejscach wilgotnych i zacienionych, pod okapami drzew lub krzewów liściastych.

Z uwagi na efemeroidalny charakter (liście zanikają u progu lata), polecana jest do sadzenia w grupach i niewielkich płatach i łączenia z później rozwijającymi się bylinami na rabatach bylinowych i skalniakach.

Roślina ta jednak bardzo źle znosi niedostatek wody, dlatego w okresie suszy wymaga podlewania. Cieszynianka wiosenna również niezbyt dobrze radzi sobie z przesadzaniem, dlatego warto dobrze zaplanować dla niej miejsce w ogrodzie.

Oczywiście do uprawy postulujemy, żeby pozyskiwać rośliny na drodze legalnej – i nie wykopywać jej z naturalnych stanowisk. W uprawie spotykana jest odmiana o nazwie ‘Thor’ – o liściach i podsadkach z białymi plamami. Cieszynianka może być rozmnażana przez podział lub wysiew nasion.

University of Warsaw Botanic Garden

Our Botanic Garden
is open every day and on public holidays.

Greenhouses are closed on Mondays.


Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warsaw

Opening hours

MARCH – APRIL | 10 am – 6 pm | ticket offices open until 5 pm

MAY – AUGUST | 10 am – 8 pm | ticket offices open until 7 pm

SEPTEMBER | 10 am – 6 pm | ticket offices open until 5 pm

OCTOBER | 10 am – 5 pm | ticket offices open until 4 pm

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.