Naparstnica zwyczajna

Kolejnym hemikryptofitem jest naparstnica zwyczajna. Digitalis grandiflora, należąca do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). 

U naparstnicy zwyczajnej, podobnie jak u innych naziemnopączkowych pąki odnawiające umiejscowione są równo z powierzchnią gruntu.

Naparstnica zwyczajna, Digitalis grandiflora, fot. Floratheca

Jest byliną dorastającą do 120 cm wysokości, o pojedynczej łodydze, liściach ciemnozielonych, brzegiem nierówno piłkowanych i orzęsionych, spodem na nerwach delikatnie owłosionych. Dolne liście są lancetowate, długoogonkowe, wyższe siedzące. 

Duże kwiaty długości od 3 do 4,5 cm mają charakterystyczny kształt korony, która przypomina naparstek (stąd polska nazwa rodzajowa). Kwiaty zebrane są w jednostronne, groniaste kwiatostany. Pojawiają się najczęściej od czerwca do lipca i zapylane są przez trzmiele. Korona jest jasnożółta z brunatnymi plamkami.

Naparstnica zwyczajna, Digitalis grandiflora, fot. Domena Publiczna, Wikipedia

Owocem jest jajowata torebka. W Polsce naparstnica zwyczajna występuje w rozproszeniu w całym kraju, natomiast w górach jest częsta po piętro kosodrzewiny. Rośnie w półcieniu i umiarkowanym świetle, najczęściej na glebach świeżych, średnio żyznych i żyznych, o odczynie od umiarkowanie kwaśnego do zasadowego. 

Naparstnica zwyczajna jest rośliną leczniczą i trującą. Substancjami silnie toksycznymi są w niej glikozydy nasercowe. Ich działanie na organizm jest zależne od dawki, na domiar złego, glikozydy naparstnicy kumulują się w organizmie.

Obecnie w celach leczniczych nie stosuje się tego gatunku, po pierwsze z uwagi na jej właściwości trujące, po drugie – dlatego, że na stanowiskach naturalnych w Polsce jest gatunkiem podlegającym ochronie.

Naparstnica zwyczajna, Digitalis grandiflora, fot. F.Grossir, Domena Publiczna, Wikipedia

Naparstnica zwyczajna często jest uprawiana, wykorzystywana jako bylina rabatowa lub do ogrodów skalnych i naturalistycznych, podobnie jak naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea) o purpurowoczerwonych kwiatach.

W Ogrodzie Botanicznym spotkacie ją na dziale roślin leczniczych oraz flory niżowej Polski.

University of Warsaw Botanic Garden

Our Botanic Garden
is open every day and on public holidays.

Greenhouses are closed on Mondays.


Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warsaw

Opening hours

MARCH – APRIL | 10 am – 6 pm | ticket offices open until 5 pm

MAY – AUGUST | 10 am – 8 pm | ticket offices open until 7 pm

SEPTEMBER | 10 am – 6 pm | ticket offices open until 5 pm

OCTOBER | 10 am – 5 pm | ticket offices open until 4 pm

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.