
Rośliny wiosenne
2 August
Ziarnopłon wiosenny
Przedstawiamy ostatni charakterystyczny gatunek flory przedwiośnia, czyli ziarnopłon wiosenny, zwany też przez botaników jaskrem wiosennym ...
Read morePrzedstawiamy ostatni charakterystyczny gatunek flory przedwiośnia, czyli ziarnopłon wiosenny, zwany też przez botaników jaskrem wiosennym (Ficaria verna, Ranunculus ficaria).
Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae), a we florze polskiej jest jednym z dwóch przedstawicieli rodzaju ziarnopłon (Ficaria). Drugim jest rzadko spotykany ziarnopłon kusy (Ficaria nudicaulis).
Ziarnopłon wiosenny jest pospolity w całym kraju, na północnym wschodzie występuje rzadziej, natomiast w górach spotykany jest aż po piętro pogórza, rzadziej w reglu dolnym. Jest gatunkiem wskaźnikowym dla starych lasów liściastych, ale rośnie również w różnych wilgotnych lasach, zaroślach czy nawet na terenach trawiastych.
Najchętniej rośnie w półcieniu i umiarkowanym świetle, na glebach wilgotnych, zasobnych w składniki pokarmowe, a nawet bardzo żyznych, o odczynie obojętnym do zasadowego. Ziarnopłon wiosenny jest byliną z pędami o długości nawet 30 cm.
Pędy te leżą i wznoszą się, tworząc wiosną zwarty kobierzec soczystozielonych liści, wśród których szybko pojawiają się połyskujące, złocistożółte kwiaty. Znaczna część korzeni przekształcona jest w wydłużone bulwki.
Łodygi zakorzeniają się w węzłach, a w kątach liści znajdują się bulwkowate rozmnóżki – bulwki pędowe. Podobnie jak bulwki korzeniowe służą one do rozmnażania wegetatywnego, dzięki temu ziarnopłon wiosenny potrafi w krótkim czasie opanować rozległe przestrzenie (w USA jest gatunkiem inwazyjnym).
Liście ziarnopłonu wiosennego są brzegiem karbowane lub ząbkowane i nie są skupione w różyczce. Kwiaty o średnicy 2–3 cm wyrastają pojedynczo na długich, wznoszących się szypułkach. Kwitną najczęściej od marca (bywa, że przy sprzyjającej aurze pojawiają się już w lutym) do maja.
Owoc jest zbiorowy, złożony z owłosionych niełupek z elajosomami (ciałkami mrówczymi). Najczęściej jednak owoce nie wykształcają się albo są nierozwinięte.
Ziarnopłon wiosenny jest rośliną trującą, zawiera m.in. glikozyd ranunkulinę, saponiny trójterpenowe i olejki eteryczne.
Ranunkulina silnie działa na skórę i błony śluzowe. Ziarnopłon wiosenny jest najbardziej toksyczny w czasie kwitnienia i dojrzewania owoców. Podobno młode liście są jadalne, ale my nie polecamy eksperymentowania. U zwierząt powoduje podobne zatrucia jak jaskry. W medycynie ludowej ziarnopłon wiosenny stosowany był jako środek antyseptyczny i hamujący krwawienie (świeże ziele).
Rośliny wiosenne
2 August
Przedstawiamy ostatni charakterystyczny gatunek flory przedwiośnia, czyli ziarnopłon wiosenny, zwany też przez botaników jaskrem wiosennym ...
Read moreRośliny wiosenne
2 August
Przedstawimy niezwykłą roślinę – mandragorę lekarską (Mandragora officinarum, M.acaulis, M.vernalis, Atropa mandragora), którą możecie Państwo ...
Read moreRośliny wiosenne
2 August
Kolejną wczesnowiosenną rośliną, którą chcemy Państwu przedstawić jest przepiękna cieszynianka wiosenna (Hacquetia epipactis). Jak tylko ...
Read moreRośliny wiosenne
2 August
Dzisiaj przyjrzymy się bliżej przylaszczce pospolitej, którą możecie spotkać też pod nazwą – przylaszczka trojanek ...
Read moreRośliny wiosenne
2 August
Wczesna wiosna to również czas kwitnienia ciemierników (Helleborus), przepięknych roślin należących do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). ...
Read moreRośliny wiosenne
2 August
Śnieżyczka przebiśnieg i śnieżyca wiosenna. Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis), zwana też po prostu przebiśniegiem, pojawiła ...
Read moreRośliny wiosenne
2 August
Lepiężnik różowy kwitnie od marca do maja. Jest jedną z najwcześniej kwitnących roślin. Kwiaty rozwijają ...
Read moreRośliny wiosenne
2 August
Rozpoczynamy dziś nowy cykl edukacyjny o roślinach wiosennych, bo wiosna coraz śmielej zagląda do naszego ...
Read more