Groszek bulwiasty - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

Groszek bulwiasty

Piękne różowe kwiaty groszku bulwiastego najczęściej spotkacie pośród łanów zbóż. Groszek bulwiasty (Lathyrus tuberosus) jest archeofitem, czyli dawnym przybyszem, pochodzenia irano-turańsko-pontyjskiego.

W swojej ojczyźnie jest związany ze zbiorowiskami stepowymi i półpustynnymi, natomiast w Polsce występuje przede wszystkim jako chwast upraw zbożowych na podłożu gliniastym i gliniasto-piaszczystym, zasobnym w węglan wapnia.

Groszek bulwiasty, Lathyrus tuberosus fot. B. Giuşcă, Domena Publiczna, Wikipedia

Rośnie też na miedzach, ugorach, skarpach przydrożnych i nadrzecznych, nasypach kolejowych, a nawet na trawnikach. Preferuje miejsca ciepłe, nasłonecznione i umiarkowanie suche.

W Polsce częściej spotykany jest na południu, natomiast w części północnej posiada rozproszone stanowiska. W skali kraju został uznany za gatunek narażony na wymarcie.

Groszek bulwiasty jest byliną z charakterystycznymi zgrubieniami na korzeniach, stąd nazwa gatunkowa. Czterokanciasta łodyga osiąga długość nawet do 100 cm, pnie się lub płoży i jest rozgałęziona. Liście, złożone są z 2 eliptycznych lub jajowatych listków, zakończonych rozgałęzionym wąsem czepnym. Dość duże, purpuroworóżowe, silnie pachnące kwiaty, zebrane są po 2 do 7 w kwiatostanie. Podczas kwitnienia (od czerwca do sierpnia) są one widoczne z daleka. 

Groszek bulwiasty, Lathyrus tuberosus fot.F.Xaver, Domena Publiczna, Wikipedia

Groszek bulwiasty bywa uprawiany jako roślina ozdobna, w sprzyjających warunkach rozrasta się mocno i obficie kwitnie. Niegdyś uprawiany był dla jadalnych bulw korzeniowych, spożywanych po ugotowaniu. Groszek bulwiasty jest też rośliną miododajną, uwielbianą przez pszczoły.

Porcję wiedzy przygotowała dla Was Izabella Kirpluk → botaniczka, która w Ogrodzie Botanicznym była kuratorem kolekcji ekologicznych oraz działu Flory niżowej Polski. Zajmowała się gatunkami chronionymi, zagrożonymi i inwazyjnymi.

A green oasis in the heart of the city!

SEASON OPENING
at the University of Warsaw Botanical Garden
– March 21, 10:00 a.m

From 21 March, we invite you to visit the Botanical Garden in spring.
In March and April, the Garden and the greenhouses will be open daily, including public holidays.
from 10:00 a.m. to 6:00 p.m. The ticket office will be openuntil 5:00 p.m.

Last entry to the greenhousesat 5:20 p.m. The greenhouses are closed on Mondays.

Every Saturday and Sunday at 1:00 p.m.
we invite youto join guided walks with our educators!

Discover a tropical forest in the heart of Warsaw.

Greenhouses

Until March 15, the greenhouses are open on weekends and public holidays from 11:00 a.m. to 4:00 p.m. (last entry at 3:20 p.m.).

Tickets are available at the ticket office on site until 3:20 p.m., as well as kupbilet.pl

From March 21, the greenhouses will be open from Tuesday to Sunday
during the Garden’s opening hours.

Educational programmes for organised groups.
Book here → wycieczki.ogrod@uw.edu.pl

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.