Długosz królewski

Długosz królewski (Osmunda regalis) jest kolejną rośliną chronioną, która chcemy Państwu przypomnieć. Jest jedynym w Europie przedstawicielem bardzo starej rodziny długoszowatych (Osmundaceae) znanej już z karbonu (ok. 300 mln lat temu). 

W Polsce uważany jest za gatunek narażony na wyginięcie, dość rzadki, podany jedynie z około 130 stanowisk. Jest gatunkiem częściej spotykanym w zachodniej Europie, rzadziej w środkowej i południowej Europie. Poza tym występuje w Azji Mniejszej, na Bliskim Wschodzie i w części Afryki Północnej.

Długosz królewski, Osmunda regalis, fot. Domena Publiczna, Wikipedia

W Polsce preferuje miejsca o klimacie łagodnym zimą, dlatego spotykany jest częściej w rejonach bliższych wybrzeży. Występuje w rozproszonych stanowiskach na niżu, częściej na zachodzie kraju, w górach nie występuje. Rośnie w półcieniu, na glebach średnio żyznych i żyznych, o odczynie umiarkowanie kwaśnym do obojętnego.

Jest gatunkiem charakterystycznym dla olszyn bagiennych i borów bagiennych. Spotykany jest na torfowiskach, brzegach jezior, ale także na groblach stawów, podmokłych drogach leśnych czy liniach oddziałowych, wilgotnych zrębach, w rowach odwadniających. 

Długosz królewski, Osmunda regalis, fot. I. Kuzyszyn, Ogród Botaniczny UW

Największym zagrożeniem dla długosza królewskiego są zmiany siedliskowe, związane z odwadnianiem dużych obszarów oraz obniżanie się poziomu wód gruntowych. Ustępuje wtedy ze stanowisk naturalnych i coraz częściej przechodzi na antropogeniczne siedliska wtórne takie jak rowy, groble, linie oddziałowe >> miejsca, gdzie poziom wód gruntowych jest stosunkowo wysoki.

Długosz królewski, Osmunda regalis, fot. C.Fischer, Domena Publiczna, Wikipedia

Długosz królewski jest okazałą paprocią, o dużych, długoogonkowych, podwójnie pierzastych liściach wielkości nawet do 2 m. Ich szerokość sięga nawet 40 cm. Zewnętrzne liście całe są płonne – zielone, asymilujące. Wśród liści wewnętrznych możemy wyróżnić odcinek dolny – asymilujący i górny – zarodnionośny. Część zarodnionośna jest rozgałęziona i gęsto pokryta zarodniami. Zarodniki dojrzewają od czerwca do lipca, są zielone i szybko tracą zdolność kiełkowania. 

W uprawie spotykana jest odmiana długosza królewskiego ‘Purpurascens’, u której bardzo dekoracyjne są pędy i młode liście, które wiosną wybarwione są na czerwono. Z czasem robią się zielone. Odmiana ‘Purpurascens’ cechuje się niższym wzrostem niż gatunek.

University of Warsaw Botanic Garden

Our Botanic Garden
is open every day and on public holidays.

Greenhouses are closed on Mondays.


Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warsaw

Opening hours

MARCH – APRIL | 10 am – 6 pm | ticket offices open until 5 pm

MAY – AUGUST | 10 am – 8 pm | ticket offices open until 7 pm

SEPTEMBER | 10 am – 6 pm | ticket offices open until 5 pm

OCTOBER | 10 am – 5 pm | ticket offices open until 4 pm

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.