Wykłady tematyczne - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

Wykłady tematyczne

Po roku roślin włóknodajnych i barwierskich, roku zapachowym i detektywistycznym przyszedł czas na kolejną odsłonę „praktycznego botanicznego”. W 2025 roku w Ogrodzie Botanicznym UW spoglądamy na świat przyrody okiem artystów. Artyści widzą świat inaczej i ta wyjątkowa perspektywa prowadzi nas po ścieżkach Ogrodu.

Wzorem lat poprzednich zapraszamy na cykl wykładów tematycznych – tym razem skupimy się na roli roślin w sztuce i proponujemy Wam spotkania zarówno z ludźmi nauki, jak i kultury.

Zapraszamy!

„Ogród sztuki, sztuka w ogrodzie, czyli, co robią artyści w ogrodach botanicznych”
– wykład wprowadzający | Prof. dr hab. Marcin Zych

W imieniu Dyrektora Ogrodu Botanicznego UW zapraszamy na pierwszy wykład – wprowadzający do roku tematycznego #ArtystycznyBotaniczny.

Od tysiącleci sztuka jest nierozerwalnie związana z przyrodą, która – niekiedy – stanowi tło dla przedstawień czy działań artystycznych lub – częściej – jest jej dominującym tematem. Łatwo to wytłumaczyć, bowiem rozmaite fenomeny przyrodnicze to coś, co porusza nas od czasów paleolitycznych, czyli momentu kiedy, jak można domniemywać, sztuka się narodziła. Jednak język sztuki to coś więcej, niż tylko sposób jej biernego opisywania – to także metoda jej odkrywania i badania. Metoda alternatywna do języka nauki, ale nie mniej istotna dla osiągnięcia ważnego celu – uwrażliwiania nas na przyrodę, a co za tym idzie – ochrony przyrodniczej różnorodności.

→ Wykład odbył się 27 marca o godz. 18.00 w Sali Konferencyjnej Ogrodu Botanicznego UW, przy Alejach Ujazdowskich 4.


𝓦 𝓬𝓲𝓮𝓷𝓲𝓾 𝓭ł𝓾𝓰𝓸𝔀𝓲𝓮𝓬𝔃𝓷𝓮𝓳 𝓼𝓸𝓼𝓷𝔂 | Symbolika roślin w sztuce i kulturze popularnej Chin, ich kulturowe znaczenia i artystyczne interpretacje na przykładzie roślin obecnych w kolekcji ogrodu.

W imieniu Dyrektora Ogrodu Botanicznego UW zapraszamy na drugi wykład tematyczny z cyklu Artystyczny Botaniczny. →

W sztuce i kulturze wizualnej Chin rośliny od tysięcy lat są nie tylko wdzięcznym i efektownym tematem, ale też nośnikiem treści. Przypisywane drzewom, kwiatom czy owocom wartości sprawiają, że ich wizerunki mogą być odczytywane niemal dosłownie, jak rebusy, lub budzić subtelniejsze skojarzenia literackie. Znaczenia te mogą się wiązać z pewnymi cechami roślin, takimi jak odporność sosny, elastyczność bambusu czy nieskazitelność lotosu, albo z brzmieniem ich chińskich nazw. Wykład przybliża niektóre z symbolicznych treści i popularnych wierzeń, a jako ilustracja posłużą rośliny znajdujące się w kolekcjach Ogrodu.

→ Wykład odbył się 23 kwietnia o godz. 18.00 w Sali Konferencyjnej Ogrodu Botanicznego UW, przy Alejach Ujazdowskich 4.

_________________________________________________________________________________________

„ 𝙋𝙨𝙮𝙘𝙝𝙤𝙙𝙚𝙡𝙞𝙠𝙞 𝙞 𝙠𝙧𝙚𝙖𝙩𝙮𝙬𝙣𝙤𝙨́𝙘́ 𝙬 𝙯𝙬𝙞𝙚𝙧𝙘𝙞𝙖𝙙𝙡𝙚 𝙨𝙯𝙩𝙪𝙠 𝙬𝙞𝙯𝙪𝙖𝙡𝙣𝙮𝙘𝙝 – dr hab. Marta Wrzosek, prof. UW z Ogrodu Botanicznego UW.

W imieniu Dyrektora Ogrodu Botanicznego UW zapraszamy na trzeci wykład tematyczny z cyklu Artystyczny Botaniczny. →

Przyjęło się twierdzić, że psychodeliki czynią cię kreatywnym. Któż z nas nie marzy o tym, by zwiększyć swoją pomysłowość i rozpoznawalność! Czy psychodeliki o pochodzeniu grzybowym, takie jak LSD czy psylocybina wzmacniają naszą indywidualność w twórczości dotyczącej sztuk wizualnych?

➤ Wykład wprowadza w zagadnienia związane ze sztuką psychodeliczną. Zaprezentowano sylwetki kilku twórców i ich dzieła. ➤ Porównano obrazy tworzone pod wpływem przeżyć psychodelicznych z obszaru Ameryki Północnej i Amazonii.

→ Wykład odbył się 29 maja, o godz. 18.00 w Sali Konferencyjnej Ogrodu Botanicznego przy Alejach Ujazdowskich 4.

_________________________________________________________________________________________

„𝑹𝒆𝒍𝒂𝒄𝒚𝒋𝒏𝒐𝒔́𝒄́ 𝒏𝒂𝒖𝒌𝒊 𝒊 𝒔𝒛𝒕𝒖𝒌𝒊 – 𝒄𝒛𝒚𝒍𝒊 𝒋𝒂𝒌 𝒃𝒖𝒅𝒐𝒘𝒂𝒄́ 𝒕𝒓𝒂𝒏𝒔𝒅𝒚𝒔𝒄𝒚𝒑𝒍𝒊𝒏𝒂𝒓𝒏𝒐𝒔́𝒄́” | prof. dr hab. Paweł Golik z Wydziału Biologii UW oraz dr Karolina Żyniewicz, artystka i badaczka.

W imieniu Dyrektora Ogrodu Botanicznego UW zapraszamy na czwarty wykład – wprowadzający do roku tematycznego #ArtystycznyBotaniczny.

Złożoność otaczającej nas rzeczywistości wymusza na zainteresowanych poszukiwanie nowych dróg jej eksplorowania i opisywania. Coraz częściej granice między różnymi obszarami poznania się zacierają. Niesie to za sobą pewne wyzwania i ryzyka, jak np. ryzyko chaosu i przypadkowego zmieszania wielu języków i zasad. W tym dwugłosie – prof. dr hab. Paweł Golik z Wydziału Biologii UW oraz dr Karolina Żyniewicz, artystka i badaczka – postarają podzielić się swoim doświadczeniem transdyscyplinarnej współpracy, jej odkryciami i wyzwaniami, a także osiągniętymi rezultatami

→ Wykład odbył się 26 czerwca, o godz. 18.00 w Sali Konferencyjnej Ogrodu Botanicznego przy Alejach Ujazdowskich 4

University of Warsaw Botanic Garden

Our Botanic Garden
is open every day and on public holidays.

Greenhouses are closed on Mondays.


Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warsaw

Opening hours

MARCH – APRIL | 10 am – 6 pm | ticket offices open until 5 pm

MAY – AUGUST | 10 am – 8 pm | ticket offices open until 7 pm

SEPTEMBER | 10 am – 6 pm | ticket offices open until 5 pm

OCTOBER | 10 am – 5 pm | ticket offices open until 4 pm

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.