WYKŁAD: Botanika sądowa – czyli, co mówią rośliny w ekspertyzach kryminalistycznych

Dawniej zakładając rękawiczki i niszcząc dowody rzeczowe przestępcy mogli spać spokojnie sądząc, że dokładnie posprzątali po sobie miejsce zbrodni. W XIX wieku nastąpił burzliwy rozwój techniki i nauk medycznych, kryminalistyka zaczęła stawiać swoje pierwsze kroki. Do walki z przestępczością zaczęto wykorzystywać wiele metod, z których większość stosowana jest do dziś.
Szczególnie interesującymi i dość nietypowymi okazały się biologiczne ślady pochodzenia roślinnego. Są to pyłki kwiatowe, nasiona, fragmenty liści, łodyg, korzeni.
Dzięki nim, można odpowiedzieć na wiele nurtujących pytań w trakcie śledztwa: Gdzie miała miejsce zbrodnia? Kim jest morderca? Kiedy i z jakich przyczyn nastąpił zgon? Gdzie przebywała ofiara?
Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, 24 października, w czwartek o godz. 18.30 zapraszamy na mrożący krew w żyłach wykład „Botanika sądowa – czyli, co mówią rośliny w ekspertyzach kryminalistycznych”.

materiały szkoleniowe: „Ujawnianie i zabezpieczanie wybranych śladów biologicznych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego”.
Prelegentki: dr hab. Renata Stachowicz-Rybka oraz dr inż. Sylwia Skoczylas-Śniaz pracują w Instytucie Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk, w grupie Paleobotaniki i Paleośrodowiska. Główne ich zainteresowania naukowe to paleobotanika czwartorzędu, a w szczególności rekonstrukcja zmian klimatu i środowiska plejstocenu oraz późnego glacjału i holocenu Polski, Ukrainy, Rosji i Niemiec na podstawie analizy makroszczątków roślin to znaczy kopalnych nasion, owoców i innych części roślin.
Dr hab. Renata Stachowicz-Rybka realizuje również prace z zakresu archeobotaniki, natomiast dr inż. Sylwia Skoczylas-Śniaz prace z zakresu malakologii czwartorzędu. Praca w charakterze biegłego sądowego była dla Nich impulsem do zainteresowania się tematyką dotyczącą zastosowania botaniki w kryminalistyce.
- 24.10.2024, w czwartek, o godz. 18.30;
- Sala Konferencyjna Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Aleje Ujazdowskie 4;
- Wstęp wolny (ilość miejsc ograniczona);
- Wykład będzie transmitowany na profilu społecznościowym OBUW na facebook’u.

materiały szkoleniowe: „Ujawnianie i zabezpieczanie wybranych śladów biologicznych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego”.
Zapraszamy!