Kopce mrówek leśnych mogą być wyspami środowiskowymi dla grzybów

Zespół badaczy z Ogrodu Botanicznego UW, we współpracy z mykolożkami z Instytutu Biologii Ewolucyjnej Wydziału Biologii UW, odkrył, że gniazda mrówek leśnych pełnią w ekosystemach rolę lokalnych wysp środowiskowych, w których występować mogą różnorodne organizmy preferencyjnie bądź ściśle związane z mrówkami, w tym grzyby.
Badaczki i badacze przeprowadzili badanie, które miało określić, czy w kopcach mrówek występuje specyficzny zespół grzybów pleśniakowych, inny od zespołu obecnego w ściółce. Dodatkowo miano wskazać gatunki grzybów związane ze środowiskiem życia mrówek. Materiał do badań, czyli fragmenty kopców i otaczającą je ściółkę leśną zebrano w podwarszawskich lasach.




Wyniki
Wyniki badania wskazują, że zespół grzybów pleśniakowych obecnych w kopcach mrówki ćmawej jest specyficzny i różni się od zespołu tych grzybów w ściółce leśnej.
Co więcej, przedstawiciele gatunku Entomortierella lignicola, jak i sekcji Absidia cylindrospora okazali się wyraźnie częściej występować w środowisku kopcowym, a przedstawiciele gatunku Umbelopsis curvata, jak i sekcji Podila verticillata-humilis okazali się stronić od tego mikrośrodowiska.
Wnioski
Obecność gatunków pleśniakowców silnie związanych z występowaniem w kopcach mrówki ćmawej jest zdaniem naukowców kolejnym dowodem na znaczenie mrowisk jako mikrośrodowisk w ekosystemach, w których występować mogą różnorodne organizmy preferencyjnie bądź ściśle związane z mrówkami. Obecność gniazd mrówek może w związku z tym przekładać się na lokalne zwiększenie różnorodności biologicznej w środowisku.
Link do artykułu: https://doi.org/10.1002/ece3.70333
Odkrycie zostało opublikowane w artykule „Ant’s Nest as a microenvironment: Distinct Mucoromycota (Fungi) community of the red wood ants’ (Formica polyctena) mounds” w czasopiśmie „Ecology and Evolution”. Autorami publikacji są: Igor Siedlecki, Michał Kochanowski, Julia Pawłowska, Gabriela Reszotnik, Alicja Okrasińska, Marta Wrzosek.
Za stroną Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego