Dział Roślin Różnych Środowisk

W dziale tym znajdują się rośliny, które przystosowały się do życia w różnych, często skrajnych warunkach. Niektóre spośród nich są tak wąsko wyspecjalizowane, że nie potrafią poradzić sobie z nawet niewielkimi zmianami środowiska.
Rośliny z tego działu często są prawnie chronione lub ujęte w „Polskiej Czerwonej Księdze Roślin”. Dla tych właśnie przedstawicieli naszej flory uformowano specjalne zagony, na których warunki siedliskowe zbliżone są do naturalnych.

Różanecznik żółty, azalia pontyjska, zielina (Rhododendron luteum, Rhododendron flavum, Azalea pontica) jest gatunkiem chronionym i krytycznie zagrożonym w Polsce. Uważany jest za relikt trzeciorzędowy i jest jednym z najrzadszych gatunków we florze Polski.

Cieszynianka wiosenna (Hacquetia epipactis) jest wieloletnią rośliną zielną z płożącym się kłączem. Kwitnie od kwietnia (czasem już w marcu) do maja.
Cieszynianka jest rośliną rzadką w Polsce, jest taksonem bliskim zagrożenia (kategoria NT wg Czerwonej Listy) i podlega ścisłej ochronie gatunkowej.
Zagrożona jest wskutek niszczenia siedlisk w trakcie prac leśnych oraz – niestety – wykopywania i przesadzania do ogródków.

Dla roślin wodnych i błotnych wybudowano baseny, dla górskich – alpinarium, którego części różnią się podłożem, wilgotnością i nasłonecznieniem. Rośliny solniskowe, czyli słonorośla, posadzone zostały w silnie zasolonej glebie.
W kolekcji nie zabrakło roślin, które żyją na wydmach nadmorskich i śródlądowych. Swoich przedstawicieli mają tutaj także rośliny stepowe.