Metaforyczne bukiety Rachel Ruysch – spacer z motywem

Zapraszamy na wyjątkowy spacer edukacyjny z Ewą Szachowską, która z wielką pasją łączy w swojej pracy edukatorskiej kulturę z naturą. Tym razem towarzyszyć nam będzie Rachel Ruysch – jedna z najbardziej pozytywnych kobiet-artystek z przełomu XVII i XVIII wieku.
Metaforyczne bukiety Rachel Ruysch – co nam mówią dzisiaj? Podążymy za kwiecistą historią życia wyjątkowej artystki, która już za życia zyskała ogromne uznanie. Układała kwiaty w charakterystyczne asymetryczne kompozycje z barokowym światłem i ciemnym tłem. Malowała rośliny w momencie ich największego rozkwitu.
Podczas spaceru dowiecie się m.in. co miało największy wpływ na jej artystyczne wybory. Jak z upływem lat zmieniała się jej sztuka i dlaczego jej prace tętnią tak wielką różnorodnością gatunków, kolorów i przepychem. Przyjdźcie na spacer – wspólnie doświadczajmy piękna w naturze! Niech te spacery będą natchnieniem dla wrażliwych dusz!
TERMINY spacerów:
10 i 11 maja
7 i 8 czerwca
Godzina: 13:00

Metaforyczne bukiety Rachel Ruysch
Udział w spacerze jest możliwy po zakupieniu biletu wstępu i pobraniu wejściówki na spacer
Miejsce zbiórki: Kasa nr 1.
Nie obowiązują zapisy. Liczba miejsc jednak jest ograniczona – 15 osób.
Aby wziąć udział w spacerze należy zakupić bilet wstępu oraz odebrać w kasie BEZPŁATNĄ WEJŚCIÓWKĘ uprawniającą do udziału w spacerze.
BILETY można kupić w kasie lub na stronie KUPBILET.pl
Spacery trwają ok. 1 godziny.
Rachel Ruysch (1664–1750) była wybitną holenderską malarką barokową, specjalizującą się w martwej naturze, zwłaszcza w kompozycjach kwiatowych. Jej prace cechowały się niezwykłą dbałością o detale, realistycznym odwzorowaniem roślin i dynamicznymi kompozycjami. Ruysch pochodziła z artystycznej i naukowej rodziny – jej ojciec, Frederik Ruysch, był znanym anatomem i botanikem. W wieku 15 lat rozpoczęła naukę u Willema van Aelsta, cenionego malarza martwej natury. Jej obrazy charakteryzowały się mistrzowskim operowaniem światłem i cieniem oraz subtelnymi efektami iluzjonistycznymi. Do dziś znajdują się w zbiorach największych muzeów, m.in. w Rijksmuseum w Amsterdamie.



#ArtystycznyBotaniczny
Rośliny zachwycają i inspirują człowieka od tysięcy lat. Twórcy, oprócz przedstawiania ich bezpośrednio na papierze lub płótnie malarskim, wykorzystują ich symboliczną naturę w różnorodnych dziedzinach sztuki. Czerpią z krainy Flory świadomie, dorzucając rośliny do swojego bukietu metafor, do rabat pełnych ornamentów czy klombów barwnych plam.
Na wydarzenia powiązane z nowym rokiem tematycznym #ArtystycznyBotaniczny będziemy podążać za roślinnymi motywami w sztuce. Spojrzymy na świat oczami twórców literatury, malarstwa, architektury i nie tylko. Może wspólnie odnajdziemy nowe inspiracje dla własnej twórczości?

PROWADZĄCA: Ewa Szachowska
Pasjonatka roślin i historii sztuki tak z wykształcenia, jak i z zamiłowania, pracująca w obu tych obszarach. Arteterapeutka, koordynatorka i autorka projektów edukacyjnych oraz wieloletnia współpracowniczka Fundacji Arttransfer (od 2013).
Prowadzi warsztaty, oprowadzania, wykłady i różnorodne działania edukacyjne wykorzystujące medium sztuki, dedykowane głównie dorosłym, szczególnie seniorom, także osobom z niepełnosprawnością i dzieciom. Jej drugą wielką pasją jest świat roślin do którego często odwołuje się w czasie prowadzonych wykładów z historii sztuki. Swoimi roślinnymi fascynacjami dzieli się prowadząc spacery edukacyjne i warsztaty tematyczne w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego (od 2019).
Zapraszamy!
W maju Ogród Botaniczny UW będzie dostępny codziennie oraz w dni świąteczne w godzinach 10.00 – 20.00. Kasy będą czynne do godz. 19.00. Ostatnie wejście o godz. 19.20.
W poniedziałki szklarnie będą nieczynne.
Weekendowe spacery z edukatorami przewidziane są dla osób indywidualnych.
Dla grup zorganizowanych przygotowaliśmy specjalną ofertę