„Jadeitowe pnącze” w szklarniach Ogrodu!

W Ogrodzie wiosna, a w naszych szklarniach kwitnie „jadeitowe pnącze”, czyli Strongylodon macrobotrys! Żeby dojrzeć długie kwiatostany trzeba się trochę natrudzić, ale piękno tych kwiatów wynagrodzi poszukiwania.

Kwiaty są ciekawe nie tylko ze względu na urodę, ale i na bardzo zaawansowany sposób zapylania. Roślina należy do tej samej rodziny co groch i fasola – motylkowatych (Fabaceae) i wabi nietoperze dużą ilością bardzo słodkiego nektaru.

Nietoperze, schylając się po nektar naciskają na płatki, spomiędzy których wysuwają się pręciki oblepione pyłkiem, który osiada na głowie nietoperza. Spijając nektar z innego kwiatu, nietoperz zostawia pyłek na słupku o wydłużonej zalążni, który może być już dojrzały i też wysuwa się spomiędzy płatków.

Na jednym ze zdjęć możecie przyjrzeć się temu mechanizmowi z bliska.

Strongylodon macrobotrys został odkryty w 1841 roku na porośniętych dżunglą zboczach góry Makiling na filipińskiej wyspie Luzon przez członków amerykańskiej ekspedycji eksploracyjnej kierowanej przez porucznika marynarki USA Charlesa Wilkesa. Nazwa gatunkowa rośliny – macrobotrys – oznacza „długą kiść winogron”, od greckiego markos „długie” i botrys „kiść winogron” i nawiązuje do owocu; nazwa rodzajowa Strongylodon wywodzi się od strongylos „okrągły” i odous „ząb” i odnosi się do zaokrąglonych zębów kielicha.

Na ten kwiatostan też musieliśmy czekać wiele lat! Strongylodon macrobotrys trafił do nas z Ogrodu Botanicznego w Szwajcarii, z przepięknego miasta St. Gallen. Roślina ta jest uznawana za jedno z najpiękniejszych pnączy tropików. Turkusowo-zielony kolor kwiatów jest niepowtarzalny i przyrównuje się go do barwy jadeitu, kamienia szlachetnego. Stąd popularna angielska nazwa – „Jade vine”.

Roślina porasta lasy deszczowe Filipin (wyspy Luzon, Mindoro i Catanduanes). Niestety lasy deszczowe Filipin znikają w zastraszającym tempie – po badaniach przeprowadzonych w 1988 r. oszacowano, że pozostało tylko 20% pierwotnego lasu deszczowego. Dlatego zgodnie z kryteriami Czerwonej Księgi IUCN Strongylodon macrobotrys został uznany jako takson podatny na zagrożenia [VU], uważa się, że istnieje wysokie ryzyko jego wyginięcia na wolności.

Zapraszamy!


W kwietniu Ogród Botaniczny UW będzie dostępny codziennie oraz w dni świąteczne w godzinach 10.00 – 18.00. Kasy będą czynne do godz. 17.00. Ostatnie wejście o godz. 17.20.

W poniedziałki szklarnie będą nieczynne.

Weekendowe spacery z edukatorami przewidziane są dla osób indywidualnych.
Dla grup zorganizowanych przygotowaliśmy specjalną ofertę wycieczek – zainteresowanych prosimy o wiadomość na adres: wycieczki.ogrod@uw.edu.pl

Sezon 2025
Artystyczny Botaniczny

W tym roku
spoglądamy na świat przyrody
okiem artystów.
Ta wyjątkowa perspektywa
poprowadzi nas po ścieżkach Ogrodu.


Zapraszamy na wydarzenia
powiązane z tematem tego sezonu:
wykłady, spacery z motywem,
warsztaty, koncerty oraz wystawy.


Warszawa, Aleje Ujazdowskie 4





Ogród Botaniczny UW
Zielona oaza w sercu wielkiego miasta!



W maju Ogród czynny jest
codziennie w godz. 10.00 – 20.00
Kasy czynne są do godz. 19.00


Od maja do sierpnia Ogród czynny jest
codziennie w godz. 10.00 – 20.00
Kasy czynne są do godz. 19.00
Zajęcia z edukatorami
dla grup zorganizowanych

od wtorku do niedzieli
w godzinach 10:00-15:00.

Zapisy → wycieczki.ogrod@uw.edu.pl





Szklarnie
Las tropikalny w centrum Warszawy

SZKLARNIE są dostępne w maju
codziennie i w dni świąteczne z wyjątkiem poniedziałków
w godz.10.00 – 20.00.

Kasy są czynne do godz. 19.00
Ostatnie wejście do szklarni o godz. 19.20

W ramach biletu wstępu zapraszamy na
weekendowe spacery z edukatorami
w soboty i niedziele o godz. 13.00





Realizowane projekty z Funduszy Europejskich

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.