Botaniczna Szkoła Lasu 2025

Zapraszamy Was do wspólnego odkrywania świata roślin w Botanicznej Szkole Lasu 2025.
Wiele osób traktuje rośliny wyłącznie jako tło życia codziennego. Nawet miłośnicy przyrody często zwracają uwagę niemal wyłącznie na zwierzęta – duże, małe czy malutkie – ewentualnie również na grzyby. Taka tendencja doczekała się nawet profesjonalnego określenia “ślepota na rośliny” (plant blindness syndrome). My wiemy, że rośliny są fascynujące i zasługują na to, by być w centrum naszej uwagi. Przed nami II edycja Botanicznej Szkoły Lasu, czyli sześć dni wypełnionych zajęciami z roślinami w roli głównej.
Jak zawsze, będzie intensywnie i różnorodnie. Zaprosimy Was na warsztaty, wykłady, spacery, a także wspólne doświadczanie otaczającej przyrody. Dodatkowo zrobimy przestrzeń na wspólny relaks i regenerację.
Podczas zajęć będziemy się przyglądać roślinom zarówno jako częściom składowym ekosystemów, jak i jako jednostkom z ich wyzwaniami i strategiami życiowymi. Będziemy analizować współpracę w jakie wchodzą z innymi organizmami, np. owadami, czy grzybami. Nie zabraknie zajęć podczas których będziemy z nich korzystać dla naszego zdrowia, urody, pożywienia i relaksu. Spędzimy czas w lesie, w ogrodzie, na łące, ale także w kuchni i sali warsztatowej.

Termin: piątek 27 czerwca (wieczorem) – środa 2 lipca (południe)
Cena: 2200 zł
Jeśli chciałbyś/abyś pojechać na wyjazd, a ta kwota jest dla Ciebie nieosiągalna, napisz do nas! Postaramy się coś wymyślić.
W cenie zawarte są noclegi, pyszne wegetariańskie i wegańskie jedzenie, wynagrodzenie dla prowadzących, akcesoria niezbędne do prowadzenia zajęć. Noclegi będą w pokojach 2-3 osobowych w standardzie schroniskowym. Jeśli chciał/a/byś mieszkać sam/a i w wyższym standardzie – możemy polecić agroturystyki w pobliżu.
CO BĘDZIEMY ROBIĆ?
• poznawać rośliny – wielkie jak wielowiekowe dęby i małe jak rosnące na nich mszaki
• badać relacje roślin, zwierząt i grzybów
• barwić tkaniny przy pomocy naturalnych barwników
• uczyć się o ziołach i ich zastosowaniu, a także je próbować
• jeść dzikie rośliny – z sosem sojowym i bez
• robić własne, naturalne kosmetyki
• uczyć się podstaw systematyki roślin, a także uporządkowywać je na własne sposoby
• dotykać roślin, wąchać je, smakować i słuchać
• po prostu być wśród roślin – siedzieć, leżeć i chodzić

KIM JESTEŚMY?
Jesteśmy nieformalną grupą aktywistyczno-edukacyjną, związaną z Domem Przyrody i Kultury w Teremiskach.
Wiosenną szkołę poprowadzą:
ANIA ALBIN: biolożka ze specjalizacją w partycypacyjnej ochronie przyrody, edukatorka. Pracowniczka Pracowni Edukacji Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, współorganizatorka Szkół Lasu w Domu Przyrody i Kultury w Puszczy Białowieskiej. Aktywistka Inicjatywy Dzikie Karpaty, gdzie prowadzi projekt Turnicki Turystycznie. Uwielbia zawiesić wzrok na przyrodzie, która po chwili odsłania swoje tajemnice.
KRYSTYNA JĘDRZEJEWSKA-SZMEK: Artystka wizualna i biolożka. Osią jej zainteresowań są wzajemne powiązania i napięcia w relacjach międzygatunkowych. Jej praktyka jest oparta na badaniach, inspiruje się nauką jednocześnie z nią polemizując. Członkini Grupy ZAKOLE, która skupia się na poszukiwaniu sposobów opowiadania i doświadczania terenów takich jak bagna oraz przybliżania perspektywy zamieszkujących je istot.
www.zakole.pl / www.krystynaszmek.cargo.site
MAGDALENA OPRZĄDEK: edukatorka, geografka, zielarka, z wykształcenia doktor nauk o Ziemi. Uwielbia łączyć rośliny z ludźmi, dlatego współtworzy ofertę edukacyjną w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Musi wiedzieć i doświadczyć, więc od lat poznaje nowe właściwości roślin, przygotowując ziołowe remedia dla ciała i ducha. Dzieli się swoimi odkryciami, prowadząc warsztaty w różnych instytucjach kultury.
I gościnnie MARCIN MAZURKIEWICZ: doktorant w Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego i edukator przyrodniczy. Naukowo zajmuje się różnorodnością mszaków w lasach gospodarczych Puszczy Białowieskiej. Oprócz tego od wielu lat jest członkiem Centrum Ochrony Mokradeł, a także prowadzi spacery i warsztaty m.in. w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiej i w Domu Kultury Śródmieście w Warszawie.
A o wege dietę zadba niezastąpiony kolektyw NAŻARESSA, w składzie wyjazdowym:
KASIA PILITOWSKA: z wykształcenia romanistka i dziennikarka, absolwentka dwuletniego Studium Podyplomowego Retoryki na UJ, oraz na Uniwersytecie Rolniczym – Studium Ochrony Przyrody na Wydziale Leśnym. Jest weganką, prowadzi restaurację śniadaniową na krakowskim Kazimierzu – Ranny Ptaszek. Członkini kolektywu Siostry Rzeki i aktywistka ruchu miejskiego Koalicja Ruchów Krakowskich Wspólnie dla miasta, założycielka inicjatywy Zupa dla Ukrainy Kraków. Autorka książek kulinarnych: ” Jajko” i „Ziemniak”. Na instagramie prowadzi cykle „Dzień dobry Krakowie” i „Rośliny Krakowa zanim je skoszą”. Walczy o drzewa i miejską przyrodę, łączy ludzi wokół stołu i idei szacunku dla wszelkich istot.
+ GOŚCINI.
Za kontakt z Wami odpowiada:
JOANNA BIEŃKOWSKA – psycholożka, terapeutka, aktywistka, działaczka na rzecz przyrody i ludzi, miłośniczka przyrody, zakochana w górach, gdzie przemierza szlaki długodystansowe jak i krótkie zimowe dystanse skupione na konkretnym celu; więcej o niej na IG lub FB.
ZAPISY NA WARSZTATY:
Wypełnij poniższy formularz i zaczekaj na naszą odpowiedź ws. rezerwacji miejsca. Liczba miejsc jest ograniczona!
ZAPISY POD LINKIEM -> https://forms.gle/Y7GFa3dcjmnUEeBF7
Chcesz wiedzieć więcej – napisz do nas na maila naukaukorzeniona@gmail.com
- Dochód z warsztatów zostanie przekazany na działalność Domu Przyrody i Kultury, tworzonego na zasadach społecznych miejsca, którego misją jest edukowanie na temat Puszczy Białowieskiej oraz promocja zrównoważonej turystyki w regionie.
- W Domu Przyrody i Kultury nie pijemy alkoholu, nie używamy i nie posiadamy żadnych używek oprócz kawy, papierosów i słodyczy:)