Rusza City Nature Challenge 2026

Macie oko na przyrodę? Wiemy, że niektórzy z Was są naprawdę świetnymi obserwatorami! Właśnie dlatego mamy dla Was coś wyjątkowego! Już od piątku 24 kwietnia w Warszawa rusza City Nature Challenge, inspirująca inicjatywa z obszaru nauki obywatelskiej #citizenscience, która zamienia codzienne spacery w prawdziwą przygodę. Liczymy na Was!
Jak stać się częścią tego projektu?
wystarczy pobrać bezpłatną aplikację iNaturalist
zarejestrować się
dołączyć do projektu 𝗖𝗶𝘁𝘆 𝗡𝗮𝘁𝘂𝗿𝗲 𝗖𝗵𝗮𝗹𝗹𝗲𝗻𝗴𝗲 𝟮𝟬𝟮𝟲: 𝗪𝗮𝗿𝘀𝘇𝗮𝘄𝗮
i zacząć rejestrować spotkania z dziką przyrodą – roślinami, owadami, grzybami czy zwierzętami.
𝗞𝗮𝘇̇𝗱𝗮 𝗼𝗯𝘀𝗲𝗿𝘄𝗮𝗰𝗷𝗮 𝗺𝗮 𝘇𝗻𝗮𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲! Wspólnie tworzymy mapę miejskiej bioróżnorodności, uczymy się od siebie i pomagamy naukowcom lepiej rozumieć świat wokół nas.
Powodzenia!
Warszawska edycja projektu koordynowana jest przez naukowców z Wydział Biologii UW – Michała Kochanowskiego, dr hab. Julię Pawłowską, dr. Igora Siedleckiego, Nadiię Skobel, Ignacego Stadnickiego i dr Martę Tischer.
Więcej informacji na profilu: City Nature Challenge Warszawa
Kontakt do koordynatora edycji Warszawskiej: mj.kochanowski@uw.edu.pl

City Nature Challenge to międzynarodowa inicjatywa nauki obywatelskiej, w której mieszkańcy miast dokumentują dzikie gatunki roślin, zwierząt, grzybów i innych organizmów w swoim otoczeniu.
Projekt ten jest nie tylko przyjemną formą spędzania czasu i pogłębiania zainteresowań przyrodniczych, ale także przyczynia się do powstawania internetowych baz danych, które mogą być wykorzystane przez naukowców do lepszego poznania i ochrony miejskiej bioróżnorodności.
City Nature Challenge powstało w 2016 roku jako przyjazna rywalizacja między Los Angeles i San Francisco zorganizowana z okazji pierwszego Dnia Nauki Obywatelskiej (Citizen Science Day). W 2017 roku inicjatywa rozszerzyła się na całe USA, a od 2018 roku ma charakter międzynarodowy. W tym roku, 2026, po raz pierwszy taka inicjatywa obejmie również stolicę Polski, Warszawę.


Moje Miasto WarszawaMiasto Stołeczne WarszawaUniwersytet WarszawskiInteligentny Zielony Uniwersytet – Uniwersytet Warszawski
Fot. Izabela Hrycyk / Lunaria annua
