
Artystyczny Botaniczny
16 kwietnia
Tulipany
Tulipany zajmują pierwsze miejsce na liście uprawianych na świecie roślin ozdobnych. Skąd przybyły do Europy? ...
Czytaj więcejPo roku roślin włóknodajnych i barwierskich, roku zapachowym i detektywistycznym przyszedł czas na kolejną odsłonę „praktycznego botanicznego”. W 2025 roku w Ogrodzie Botanicznym UW spoglądamy na świat przyrody okiem artystów. Artyści widzą świat inaczej i ta wyjątkowa perspektywa prowadzi nas po ścieżkach Ogrodu.
Wzorem lat poprzednich zapraszamy na cykl wykładów tematycznych – tym razem skupimy się na roli roślin w sztuce i proponujemy Wam spotkania zarówno z ludźmi nauki, jak i kultury.
Zapraszamy!
W imieniu Dyrektora Ogrodu Botanicznego UW zapraszamy na pierwszy wykład – wprowadzający do roku tematycznego #ArtystycznyBotaniczny.
Od tysiącleci sztuka jest nierozerwalnie związana z przyrodą, która – niekiedy – stanowi tło dla przedstawień czy działań artystycznych lub – częściej – jest jej dominującym tematem. Łatwo to wytłumaczyć, bowiem rozmaite fenomeny przyrodnicze to coś, co porusza nas od czasów paleolitycznych, czyli momentu kiedy, jak można domniemywać, sztuka się narodziła. Jednak język sztuki to coś więcej, niż tylko sposób jej biernego opisywania – to także metoda jej odkrywania i badania. Metoda alternatywna do języka nauki, ale nie mniej istotna dla osiągnięcia ważnego celu – uwrażliwiania nas na przyrodę, a co za tym idzie – ochrony przyrodniczej różnorodności.
→ Wykład odbył się 27 marca o godz. 18.00 w Sali Konferencyjnej Ogrodu Botanicznego UW, przy Alejach Ujazdowskich 4.
W sztuce i kulturze wizualnej Chin rośliny od tysięcy lat są nie tylko wdzięcznym i efektownym tematem, ale też nośnikiem treści. Przypisywane drzewom, kwiatom czy owocom wartości sprawiają, że ich wizerunki mogą być odczytywane niemal dosłownie, jak rebusy, lub budzić subtelniejsze skojarzenia literackie. Znaczenia te mogą się wiązać z pewnymi cechami roślin, takimi jak odporność sosny, elastyczność bambusu czy nieskazitelność lotosu, albo z brzmieniem ich chińskich nazw. Wykład przybliża niektóre z symbolicznych treści i popularnych wierzeń, a jako ilustracja posłużą rośliny znajdujące się w kolekcjach Ogrodu. → Wykład odbył się 23 kwietnia o godz. 18.00 w Sali Konferencyjnej Ogrodu Botanicznego UW, przy Alejach Ujazdowskich 4.
Artystyczny Botaniczny
16 kwietnia
Tulipany zajmują pierwsze miejsce na liście uprawianych na świecie roślin ozdobnych. Skąd przybyły do Europy? ...
Czytaj więcejArtystyczny Botaniczny
1 kwietnia
Po roku roślin włóknodajnych i barwierskich, roku zapachowym i detektywistycznym przyszedł czas na kolejną odsłonę ...
Czytaj więcejArtystyczny Botaniczny
11 lutego
Czy wiesz, że Kamelia to siostra herbaty, która niegdyś skradła serca arystokratów? Camellia sinensis czyli ...
Czytaj więcej