Wykłady tematyczne

Po roku roślin włóknodajnych i barwierskich, roku zapachowym i detektywistycznym przyszedł czas na kolejną odsłonę „praktycznego botanicznego”. W 2025 roku w Ogrodzie Botanicznym UW spoglądamy na świat przyrody okiem artystów. Artyści widzą świat inaczej i ta wyjątkowa perspektywa prowadzi nas po ścieżkach Ogrodu.

Wzorem lat poprzednich zapraszamy na cykl wykładów tematycznych – tym razem skupimy się na roli roślin w sztuce i proponujemy Wam spotkania zarówno z ludźmi nauki, jak i kultury.

Zapraszamy!

„Ogród sztuki, sztuka w ogrodzie, czyli, co robią artyści w ogrodach botanicznych”
– wykład wprowadzający | Prof. dr hab. Marcin Zych

W imieniu Dyrektora Ogrodu Botanicznego UW zapraszamy na pierwszy wykład – wprowadzający do roku tematycznego #ArtystycznyBotaniczny.

Od tysiącleci sztuka jest nierozerwalnie związana z przyrodą, która – niekiedy – stanowi tło dla przedstawień czy działań artystycznych lub – częściej – jest jej dominującym tematem. Łatwo to wytłumaczyć, bowiem rozmaite fenomeny przyrodnicze to coś, co porusza nas od czasów paleolitycznych, czyli momentu kiedy, jak można domniemywać, sztuka się narodziła. Jednak język sztuki to coś więcej, niż tylko sposób jej biernego opisywania – to także metoda jej odkrywania i badania. Metoda alternatywna do języka nauki, ale nie mniej istotna dla osiągnięcia ważnego celu – uwrażliwiania nas na przyrodę, a co za tym idzie – ochrony przyrodniczej różnorodności.

→ Wykład odbył się 27 marca o godz. 18.00 w Sali Konferencyjnej Ogrodu Botanicznego UW, przy Alejach Ujazdowskich 4.


𝓦 𝓬𝓲𝓮𝓷𝓲𝓾 𝓭ł𝓾𝓰𝓸𝔀𝓲𝓮𝓬𝔃𝓷𝓮𝓳 𝓼𝓸𝓼𝓷𝔂 | Symbolika roślin w sztuce i kulturze popularnej Chin, ich kulturowe znaczenia i artystyczne interpretacje na przykładzie roślin obecnych w kolekcji ogrodu.

W sztuce i kulturze wizualnej Chin rośliny od tysięcy lat są nie tylko wdzięcznym i efektownym tematem, ale też nośnikiem treści. Przypisywane drzewom, kwiatom czy owocom wartości sprawiają, że ich wizerunki mogą być odczytywane niemal dosłownie, jak rebusy, lub budzić subtelniejsze skojarzenia literackie. Znaczenia te mogą się wiązać z pewnymi cechami roślin, takimi jak odporność sosny, elastyczność bambusu czy nieskazitelność lotosu, albo z brzmieniem ich chińskich nazw. Wykład przybliża niektóre z symbolicznych treści i popularnych wierzeń, a jako ilustracja posłużą rośliny znajdujące się w kolekcjach Ogrodu. → Wykład odbył się 23 kwietnia o godz. 18.00 w Sali Konferencyjnej Ogrodu Botanicznego UW, przy Alejach Ujazdowskich 4.

Sezon 2025
Artystyczny Botaniczny

W tym roku
spoglądamy na świat przyrody
okiem artystów.
Ta wyjątkowa perspektywa
poprowadzi nas po ścieżkach Ogrodu.


Zapraszamy na wydarzenia
powiązane z tematem tego sezonu:
wykłady, spacery z motywem,
warsztaty, koncerty oraz wystawy.


Warszawa, Aleje Ujazdowskie 4





Ogród Botaniczny UW
Zielona oaza w sercu wielkiego miasta!



W maju Ogród czynny jest
codziennie w godz. 10.00 – 20.00
Kasy czynne są do godz. 19.00


Od maja do sierpnia Ogród czynny jest
codziennie w godz. 10.00 – 20.00
Kasy czynne są do godz. 19.00
Zajęcia z edukatorami
dla grup zorganizowanych

od wtorku do niedzieli
w godzinach 10:00-15:00.

Zapisy → wycieczki.ogrod@uw.edu.pl





Szklarnie
Las tropikalny w centrum Warszawy

SZKLARNIE są dostępne w maju
codziennie i w dni świąteczne z wyjątkiem poniedziałków
w godz.10.00 – 20.00.

Kasy są czynne do godz. 19.00
Ostatnie wejście do szklarni o godz. 19.20

W ramach biletu wstępu zapraszamy na
weekendowe spacery z edukatorami
w soboty i niedziele o godz. 13.00





Realizowane projekty z Funduszy Europejskich

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.