Festiwal ZBIORY 2024

28 i 29 września spotkamy się w Ogrodzie, by wspólnie świętować mijający sezon! Podsumujemy rok naszej wspólnej detektywistycznej przygody i wkroczymy w złocisty świat jesieni. Kolejny raz zapraszamy Was na wyjątkowe wydarzenie – Festiwal ZBIORY – który od kilku lat z powodzeniem gromadzi miłośników przyrody.

Tegoroczny Festiwal Zbiory będzie obfitował w smaki, zapachy i kolory jesieni, między innymi za sprawą blisko 20 wyjątkowych wystawców – lokalnych rzemieślników.

W tym roku w ramach roku #DetektywistycznyBotaniczny wspólnie odkrywaliśmy niezwykłe i mrożące krew w żyłach tajemnice natury. Teraz, niczym prawdziwi detektywi, będziemy celebrować owoce tych poszukiwań, delektując się bogactwem darów natury i radością z rozwikłanych zagadek. 

Podczas Festiwalu czekają na Was różnorodne atrakcje: kiermasz rękodzieła, przetworów i innych pyszności, warsztaty praktyczne i zajęcia tematyczne, oraz spacery z edukatorami, gdzie wspólnie będziemy odkrywać jesienne piękno Ogrodu. Jak co roku nie zabraknie również STREFY dla DZIECIZAGADKI i GAGATKI. Pamiętajcie, że liczba miejsc na warsztaty i spacery jest ograniczona. Zapraszamy!

Harmonogram Festiwalu ZBIORY 2024

  • 10.00 – 18.00 KIERMASZ rękodzieła (dziedziniec + Sala Konferencyjna)
  • 10.00 – 17.00 Masaż dłoni i lot balonem (pod Paklonem)
    Marka kosmetyków L’OCCITANE en Provence zaprasza na relaksująco-pielęgnujący masaż dłoni wykonywany przy użyciu słynnych kremów do rąk L’OCCITANE oraz na wirtualny lot balonem nad Prowansją. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii i zastosowaniu gogli VR zobaczysz rozkwiecone lawendowe pola i niezwykłe krajobrazy Prowansji unosząc się nad nimi balonem L’OCCITANE. Stanowisko zlokalizowane będzie pod klonem (nieopodal Działu Biologii Roślin)
  • 12.00 – 16.00 sobota
    12.00 – 15.00 niedziela
    GAGATKI | strefa dla dzieci
    (miejsce Gier i Zabaw) Liczba miejsc ograniczona.
    Strefa dla rodzin z dziećmi, gdzie z detektywistycznym zacięciem będziemy poszukiwać, odkrywać, dopasowywać i zgadywać. Na młodych odkrywców będą czekały różnorodne zadania i zagadki. Każdy znajdzie coś dla siebie! Liczy się ciekawość świata, gotowość do podejmowania wyzwań i dobrej zabawy.
  • 10.00 – 11.00 Joga na trawie (miejsce Gier i Zabaw) Liczba miejsc ograniczona.
    Łagodną jogę slow flow wśród drzew poprowadzi Natalia Szypulska. Zajęcia dla wszystkich, zarówno początkujących, jak i zaawansowanych. Postaramy się połączyć ruch z oddechem. Zabierzcie ze sobą matę, koc albo ręcznik. Doświadczenie nie jest wymagane.
  • 11.00 – 12.00 Ogród pod lupą | spacer dla dzieci (zbiórka – przy kasie nr 1) Liczba miejsc ograniczona.
    Czy wszystkie sekrety Ogrodu można odkryć posługując się tylko gołym okiem? Wyruszcie razem z nami na spacer po Ogrodzie Botanicznym UW i sprawdźcie co czai się w zakamarkach i szczelinach. Przydadzą się nam do tego lupy i trochę cierpliwości. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci wraz z opiekunami i poprowadzi je Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska.
  • 11.00 – 12.30 Grządka historyczna – stanowisko edukacyjne (Dział Użytkowy) Liczba miejsc ograniczona.
    Co na obiad jadł Mieszko I? Jeśli pomyśleliście „ziemniaki”, to jesteście w błędzie. Ziemniaki, tak samo jak m.in. papryka, pomidory, seler, marchew, kapusta, nie mówiąc o szparagach, brukselce czy sałacie lodowej przybyły do nas z mniej lub bardziej dalekich krain. Tu, na grządce historycznej, możecie zobaczyć, jak zmieniały się rośliny na polskich stołach przez wieki – od neolitu, aż do czasów współczesnych. Poznacie historie roślinnych migracji kulinarnych, a także przepisy z epoki.
    Pomoże Wam nasza edukatorka i ogrodniczka – Anna Jurczak.
  • 12.00 – 13.00 Spacer z DRESZCZYKIEM (zbiórka – przy kasie nr 1) Liczba miejsc ograniczona.
    Zapraszamy wszystkich odważnych miłośników i miłośniczki roślin na kryminalny spacer z roślinami w roli głównej, a wśród nich: trucizny, narzędzia tortur, obiekty fascynacji, oszuści i ofiary przemytu. Spacer przeznaczony dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci pow. 12 r.ż.
  • 12.00 – 15.00 DNA z truskawki | Koło Naukowe Botaniki (sala warsztatowa w Centrum Edukacji) Liczba miejsc ograniczona.
    Wciel się w rolę badacza i poznaj jego pracę od kuchni! Przed Tobą tajemnicza misja: odkrycie ukrytego kodu życia – DNA! Tym razem jednak nie badamy miejsca zbrodni, lecz… truskawki!
    Twoim zadaniem będzie wyizolowanie cząsteczki, która skrywa w sobie wiele tajemniczych sekretów. Czy uda Ci się rozwikłać zagadkę natury i własnoręcznie wydobyć DNA? Przyjdź i sprawdź swoje detektywistyczne zdolności w naukowym świecie, odkryj tajemnice, które kryją się w każdej komórce!
  • 12.00 – 15.00 Ptasi Detektyw | Koło Ornitologiczne Jajo (przy Świątyni Opatrzności)
    Tu możesz wcielić się w rolę ornitologa sądowego i odkryć fascynujący świat ptasich tajemnic. Pomóż nam rozwiązać ptasie zagadki na podstawie analizy piór, kości, dziobów, szponów oraz innych śladów, które pozostawiły po sobie ptaki w Ogrodzie.
  • 12.00 – 16.00 SITODRUK od Zuzanny Kruk (dziedziniec)
    Odwiedź stoisko sitodruku i zabierz ze sobą kolejny już festiwalowy wzór do domu – na koszulce lub na torbie. Możesz własne przynieść ciuchy lub torby, które zalegają w szafie i je z nami odnowić! Ale też na stoisku będzie można zakupić koszulki i torby bawełniane.
  • 12.00 – 14.00 OBSERWATOR OWADÓW (pod sosną czarną)
    Niczym prawdziwi badacze będziecie przyglądać się kwiatowym gościom – zapylaczom, którzy odwiedzają nasze ogrodowe rośliny. Dowiecie się, jak rozpoznać pszczoły, osy, bzygi, trzmiele, chrząszcze. Wszystkie te grupy owadów będzie można obejrzeć w dużym powiększeniu, a to doprawdy, niezwykły widok! Następnie wyposażeni w wiedzę i sprzęt wyruszycie prowadzić naukowe obserwacje na terenie Ogrodu! Poprowadzi Was Barbara Płaskonka, edukatorka i doktorantka w naszym Ogrodzie.
  • 14.00 – 15.00 Drzewa w jesiennej szacie | spacer (zbiórka – przy kasie nr 1) Liczba miejsc ograniczona.
    Spacer po ogrodowym parku, na który zabierze Was edukatorka i architektka krajobrazu – Magdalena Chełchowska. Poszukując różnorodności owoców, drzew i krzewów, porozmawiamy o ich budowie oraz znaczeniu dla gatunku, ekosystemu i człowieka.
  • 15.00 – 17.00 Świece sojowe | stanowisko warsztatowe (Pawilon Edukacyjny) Liczba miejsc ograniczona.
    Nic tak nie dodaje uroku mieszkaniu w długie zimowe wieczory, jak kilka zapalonych świeczek. Miękkie światło naturalnego ognia rozluźnia i uspokaja. To dlatego świece są tak popularne w krajach europejskiej północy – w Skandynawii wiedzą, że pomagają przetrwać długą, ciemną zimę.
    Zapraszamy na mini-warsztaty robienia świec sojowych. Nasze świece powstaną z wosku sojowego – to naturalny, wegański produkt, świetna alternatywa dla wosków chemicznych i pszczelich. Użyjemy też pochodzących z Ogrodu suszonych roślin o aromatycznych liściach i kwiatach, które ozdobią je i dodadzą delikatnego kadzidłowego zapachu. Przygotujemy też kilka olejków eterycznych. Te warsztaty to również dobra okazja, aby użyć zalegających w domu niewielkich słoików po dżemach, pastach czy pesto (100 – 200 ml) Przynieście je ze sobą.

    przygotowanie jednej świecy kosztuje 20 zł (płatne w kasie, pobierz wejściówkę),
    warsztaty poprowadzi Anna Albin, edukatorka Pracowni Edukacji
    nie obowiązują zapisy, wystarczy przyjść i poczekać na swoją kolejkę 🙂
  • 16.00 – 17.00 BOTANICZNA FAMILIADA | quiz edukacyjny (przy Świątyni Opatrzności)
    To jedyny w swoim rodzaju quiz, w którym sprawdzisz swój refleks, odpowiesz na niebanalne pytania i dowiesz się „jak odpowiadali ankietowani”. Rośliny, emocje i nagrody – czy istnieje lepsze połączenie?! Ps. grę poprowadzi nieznana postać ze świata showbiznesu 😉
  • 16.00 – 17.00 Mszaki – najmniejsze rośliny w Ogrodzie | spacer (zbiórka – przy kasie nr 1) Liczba miejsc ograniczona.
    Ogród botaniczny to dom nie tylko dla pięknych magnolii i pachnących róż. Rosną w nim także jedne z najmniejszych roślin, jakie możemy spotkać, czyli mszaki. Zapraszamy na wyjątkowy spacer, podczas którego będziemy odkrywać jakie tajemnice kryją w sobie mchy i wątrobowce Ogrodu Botanicznego UW. Poprowadzi Was Marcin Mazurkiewicz, edukator Pracowni Edukacji i doktorant Wydziału Biologii UW.


  • 11.00 – 12.00 Czy ta roślina to moja rodzina? | spacer rodzinny (zbiórka – przy kasie nr 1) Liczba miejsc ograniczona.
    Na tym spacerze w końcu rozszyfrujemy dla dzieci Dział Systematyki Roślin i pomożemy odnaleźć rodzinę pewnej małej zagubionej roślinki! Pomoże nam w tym wyjątkowy KOMIKS, który od niedawna można kupić w kasie oraz Natalia Wielechowska, edukatorka Pracowni Edukacji.
    Spacer przeznaczony dla dzieci (wraz z opiekunami).
  • 12.00 – 13.00 Spacer z DRESZCZYKIEM (zbiórka – przy kasie nr 1) Liczba miejsc ograniczona.
    Zapraszamy wszystkich odważnych miłośników i miłośniczki roślin na kryminalny spacer z roślinami w roli głównej, a wśród nich: trucizny, narzędzia tortur, obiekty fascynacji, oszuści i ofiary przemytu. Spacer przeznaczony dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci pow. 12 r.ż. (wraz z opiekunami).
  • 12.00 – 13.00 KULE KOMPOSTOWE | stanowisko warsztatowe (Pawilon Edukacyjny) Liczba miejsc ograniczona.
    Jak wykorzystać liście, trawę oraz domowe odpady organiczne do produkcji żyznego kompostu? Jak można wykorzystać go w domowej uprawie roślin? Na tych warsztatach stworzycie kompostowe kule nasienne, dzięki którym wybrane przez Was miejsca rozkwitną łąkowymi kwiatami. Zapraszamy do prawdziwiej miejskiej kompostowej partyzantki! Warsztaty poprowadzi Monika Pyszna, edukatorka Pracowni Edukacji.

    → warsztaty są w cenie biletu (w kasie pobierz wejściówkę)
  • 12.00 – 15.00 Rozpoznawanie roślin z kluczem | Koło Naukowe Botaniki (pod sosną czarną)
    Czy masz w sobie żyłkę przyrodniczego detektywa? Zapraszamy na warsztaty, gdzie wcielisz się w rolę botanicznego śledczego! Twoim zadaniem będzie rozpoznanie tajemniczych roślin przy użyciu specjalnego klucza identyfikacyjnego. Czy potrafisz odkryć, jakie gatunki kryją się w otaczającej Cię przyrodzie? Czeka Cię pełna zagadek przygoda – każda z pozoru zwyczajna roślina może skrywać intrygującą tajemnicę. Dołącz do nas i sprawdź, czy zdołasz rozwiązać zielone zagadki natury!
  • 13.00 – 14.00 Spacer z kuratorem po dziale Systematyki Roślin (zbiórka – przy kasie nr 1) Liczba miejsc ograniczona.
    Zapraszamy na jesienny spacer po Dziale Systematyki, podczas którego przyjrzymy się bliżej budowie roślin i cechom, które są pomocne przy ich klasyfikacji. Gatunki, rodzaje, rodziny, ich wzajemne relacje oraz naukowe nazwy – czyli wszystko czym zajmuje się systematyka roślin. Na ten spacer zapraszamy wszystkich, również dzieci od 12 r.ż. wraz z opiekunami, a poprowadzi Was kurator działu – Wojtek Podstolski.
  • 14.00 – 15.00 QUIZ mykologiczny (przy Świątyni Opatrzności)
    Każdy z nas co najmniej raz w życiu uczestniczył w grzybobraniu. Niestety istnieje mnóstwo przesądów oraz fałszywych informacji, które mogą wpływać na bezpieczeństwo grzybobrania. Jeśli chcesz sprawdzić swoją wiedzę i wspólnie obalić kilka mitów dotyczących grzybobrania, zapraszamy na quiz grzybowy prowadzony przez Kamila Kisło – doktoranta Ogrodu Botanicznego UW. Przewidziano nagrody!
  • 15.30 – 16.30 „Po drugiej stronie lustra” – oprowadzanie po wystawie i szklarniach (zbiórka przy szklarniach)
    Zapraszamy na wyjątkowy spacer po naszych szklarniach, gdzie natura i sztuka mówią jednym głosem! Malwina Konopacka, której wystawę mamy przyjemność gościć w Ogrodzie (22–29.09) opowie o swoich obiektach ceramicznych, które wyłonią się przed Wami z soczystej zieleni natury. Piotr Dobrzyński – kurator kolekcji roślin szklarniowych odkryje przed Wami niezwykłe przystosowania roślin do życia w tropikach, od lasów deszczowych po pustynie.

    → spacer jest w cenie biletu (w kasie pobierz wejściówkę)
  • 16.00 – 17.00 Grzyby w Twoim domu – cisi współlokatorzy czy poważne zagrożenie? | warsztaty (sala warsztatowa) Liczba miejsc ograniczona.
    „To chyba grzyb…” – jest prawdopodobnie częstym stwierdzeniem, które można usłyszeć podczas wpatrywania się w kolorowy nalot na ścianie bądź suficie mieszkania. Niektórzy załamują wtedy ręce, inni udają się do sklepu po chemikalia umożliwiające szybkie pozbycie się dodatkowego koloru ze ściany. Czym jest grzyb w domu? Jakie choroby może powodować? Czy dom może zachorować? Co łączy “klątwę Tutanchamona” i nalot na ścianach domów? Czy Polacy również mogą pochwalić się swoją “klątwą”? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi dostarczy Kamil Kisło – prowadzący warsztaty.
    Zadaniem każdego z uczestników będzie przygotowanie preparatu mikroskopowego z grzyba wyizolowanego z sera (Penicillium roqueforti), kurzu przyniesionego z własnego mieszkania oraz oszacowanie bezpieczeństwa mykologicznego (wybranych przez Kamila pomieszczeń) przy pomocy przygotowanych wcześniej szalek z podłożem inokulowanym metodą Kocha.

    warsztaty są płatne, obowiązują zapisy
    zgłoszenia przyjmowane od 25 września na maila: warsztaty.ogrod@uw.edu.pl Liczba miejsc ograniczona.

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

Ogród jest czynny CODZIENNIE
w godz. 10.00 – 17.00.
KASY są czynne
do godz. 16.00

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

Szklarnie są niedostępne w poniedziałki
W pozostałe dni są otwarte w godzinach dostępności ogrodu.
Ostatnie wejście do szklarni o godz. 16.20
Instytucje wspierające

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.