Dział Roślin Użytkowych i Leczniczych

Dział Roślin Lekarskich

Dział Roślin Użytkowych

Z regularnymi poletkami Działu Systematyki Roślin harmonizuje dział gromadzący rośliny użytkowe. Prezentowane są tu zarówno występujące w naturze gatunki, jak i stworzone dzięki selekcji odmiany roślin, które służyły ludziom niegdyś i służą do dziś, przede wszystkim jako pożywienie lub surowce przemysłowe.

W tym roku na dziale użytkowym postała grządka historyczna – możecie tu zobaczyć, jak zmieniały się rośliny na polskich stołach przez wieki – od neolitu, aż do czasów współczesnych. Grządka pozwala poznać historię roślinnych migracji kulinarnych, a także zaprezentowane tu są przepisy kulinarne z epoki.

Wyjątkowo w Roku Zapachowym (2023) stworzyliśmy tu również rabatę zapachową, którą zdominowały nietypowe odmiany bazylii i geranium.

Dział Roślin Leczniczych

Rośliny wykorzystywane w medycynie zgromadzono w odrębnym miejscu, w pobliżu Działu Ozdobnego. Przedstawiciele poszczególnych gatunków rosną tu otoczone żywopłotem w grupach dobranych pod kątem właściwości leczniczych.

Dział ten nawiązuje swym układem do średniowiecznych ogrodów przyklasztornych. Były to niewielkie, otoczone ogrodzeniem założenia, przeznaczone wyłącznie do uprawy roślin leczniczych. Projektowane na planie kwadratu, miały bardzo regularny układ. Poszczególne gatunki roślin sadzono na odrębnych grządkach grupowanych w niewielkie kwatery. To właśnie z ogrodów lekarskich wywodzą się dzisiejsze ogrody botaniczne.

Tojad dzióbaty (Aconitum variegatum) jest w Polsce objęty ochroną gatunkową. Jest też rośliną silnie trującą. Jego bulwiaste korzenie mają zastosowanie w medycynie. Zawierają substancje o działaniu uspokajającym, przeciwbólowym i moczopędnych.

Zainteresowanych wiedzą na temat roślin użytkowych odsyłamy do naszej bazy wiedzy – cykl edukacyjny SMACZNE PONIEDZIAŁKI przybliży Wam historie wybranych roślin użytkowych wraz z kulinarnymi przepisami autorstwa Marianny Darżynkiewicz-Wojcieskiej – kierowniczki Pracowni Edukacji OBUW.

Tych miłośników roślin, którzy szukają wiedzy na temat roślin jadalnych wokół nas, polecamy cykl edukacyjny ZIOŁA WOKÓŁ NAS, który przygotowała dla Was Magdalena Oprządek – edukatorka z Pracowni Edukacji OBUW.

Obszerniejsze opracowanie dostępne jest w publikacji „Botaniczny od Kuchni – czyli sezonowość przez cały rok”, którą można zakupić na stronie UW.

Sezon 2025
Artystyczny Botaniczny

W tym roku
spoglądamy na świat przyrody
okiem artystów.
Ta wyjątkowa perspektywa
poprowadzi nas po ścieżkach Ogrodu.


Zapraszamy na wydarzenia
powiązane z tematem tego sezonu:
wykłady, spacery z motywem,
warsztaty, koncerty oraz wystawy.


Warszawa, Aleje Ujazdowskie 4





Ogród Botaniczny UW
Zielona oaza w sercu wielkiego miasta!



W maju Ogród czynny jest
codziennie w godz. 10.00 – 20.00
Kasy czynne są do godz. 19.00


Od maja do sierpnia Ogród czynny jest
codziennie w godz. 10.00 – 20.00
Kasy czynne są do godz. 19.00
Zajęcia z edukatorami
dla grup zorganizowanych

od wtorku do niedzieli
w godzinach 10:00-15:00.

Zapisy → wycieczki.ogrod@uw.edu.pl





Szklarnie
Las tropikalny w centrum Warszawy

SZKLARNIE są dostępne w maju
codziennie i w dni świąteczne z wyjątkiem poniedziałków
w godz.10.00 – 20.00.

Kasy są czynne do godz. 19.00
Ostatnie wejście do szklarni o godz. 19.20

W ramach biletu wstępu zapraszamy na
weekendowe spacery z edukatorami
w soboty i niedziele o godz. 13.00





Realizowane projekty z Funduszy Europejskich

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.