Szklarnie Ogrodu

W grudniu 1818 roku Uniwersytetowi Warszawskiemu przekazano ponad 20 ha gruntów na rzecz nowo tworzonego Ogrodu Botanicznego. Na terenach tych stały już oranżerie zbudowane za czasów króla Stanisława Augusta. Do dziś zachowała się jedna z nich – trebhauz – obecnie nazywana szklarnią zimną, Oranżerią.
Oranżeria – trebhauz
Rosną tu rośliny kseromorficzne, przyzwyczajone do życia w środowisku z niedostatkiem wody. Pochodzą z całego świata – kaktusy z Meksyku, sukulenty z Afryki, jak i eukaliptusy z Australii czy kwitnące kamelie z Azji.
Można tu podziwiać bogatą kolekcję sukulentów, czyli roślin, które w specjalnej tkance znajdującej się w liściach lub łodygach gromadzą zapasy wody na czas suszy. Wśród nich są przypominające gigantyczne świece – amerykańskie kaktusy z rodzaju Cereus oraz „żywe kamienie” (Lithops), rośliny podobne do drobnych szarych kamyczków, pochodzące z pustynnych obszarów Afryki Południowej.
Również rośliny klimatu śródziemnomorskiego mają tutaj licznych reprezentantów, wśród nich jest karłatka niska (Chamaerops humilis) – jeden z dwóch gatunków palm pochodzących z południowej Europy. Zobaczycie tu również figowca pospolitego (Ficus carica), drzewko laurowe (Laurus nobilis), owocujący granat (Punica granatum) oraz oliwkę (Olea europaea).
Szklarnia Subtropikalna
W Szklarni Subtropikalnej uwagę przyciąga oczko wodne z tropikalnymi grzybieniami i innymi roślinami wodnymi. Na skałach można zobaczyć m.in. paprocie Asplenium nidus i Platycerium (zanokcica gniazdowa i płaskla łosioroga), epifityczne kaktusy oraz rozrośniętą Monstera deliciosa – dobrze Wam znaną roślinę domową.
Na uwagę zasługuje także kilka potężnych gatunków Aristolochia – kokornaków o oryginalnych pułapkowych kwiatach oraz kolekcja roślin owadożernych!
Zgromadzono tu także wiele tropikalnych roślin użytkowych takich jak: imbir, kurkuma, kawa, kakaowiec, awokado, marakuja, pieprz, wanilia oraz trzcina cukrowa i bawełna. Znajdziecie tu też rośliny, które często uprawiamy w domach, takich jak dracena, kliwia czy hoja.
Szklarnia tropikalna
W Szklarni Tropikalnej spotkacie głównie rośliny z wilgotnych lasów tropikalnych. W naturze rosną na ziemi, ale i na gałęziach – w koronach drzew (epifity). Na konstrukcjach imitujących pnie i konary rosną m.in. przedstawiciele ananasowatych (Bromeliaceae), obrazkowatych (Araceae) i storczykowatych (Orchidaceae).
Znajdziecie tu również sagowce – do najciekawszych należą ponad czterdziestoletnie okazy z różnych gatunków rodzaju Cycas. Wyglądem przypominają palmy, ale nie łączy ich z nimi bliskie pokrewieństwo. Rośnie tu również wyjątkowa, pochodząca z Kwazulu-Natal (RPA) stangeria dziwna (Stangeria eriopus). Sagowcowate to rośliny nagozalążkowe, które pojawiły się na Ziemi około 300 milionów lat temu.
Palmiarnia
W Palmiarni możecie podziwiać wiele gatunków palm o różnorodnych kształtach liści. Są tu również figowce, a wśród nich dobrze Wam znany Ficus lyrata a także Ficus religiosa – ważny dla wyznawców buddyzmu.
Na uwagę zasługuje również Ficus macrophylla, zwany drzewem-dusicielem. W naturze rozsiewany jest przez ptaki, dzięki czemu jego nasiona trafiają na gałęzie okolicznych drzew. Tam kiełkują, rosną i wytwarzają liczne korzenie powietrzne, które w krótkim czasie sięgają gleby. Następnie szybko grubieją i zaciskają się na pniu drzewa-gospodarza, doprowadzając do jego obumarcia.
Prezentujemy tu również rośliny o pięknych wielkich liściach m.in. pielgrzan madagaskarski (Ravenala madagascariensis), różne gatunki bananów (Musa) i strelicja biała (Strelitzia nicolai). Rośnie tu także interesujące drzewo kiełbasiane (Kigelia africana). W wiszących kwietnikach regularnie kwitną obłędnie pachnące storczyki z rodzaju Stanhopea.