Magiczny Botaniczny 2023/2024
To już 3. edycja wystawy MAGICZNY BOTANICZNY w naszym zimowym Ogrodzie. Tym razem prowadzić Was będą Cztery Żywioły!
Godziny dostępności wystawy
Wystawa będzie czynna do 25 lutego 2024 r. Poniżej planowane godziny dostępności wystawy na cały sezon:
11 listopada – 23 grudnia
- wtorek – czwartek: 17:00 – 20:00
- piątek – niedziela: 16:00 – 21:00
25 – 30 grudnia
1 – 7 stycznia
- poniedziałek – niedziela: 16:00 – 21:00
8 stycznia – 25 lutego
- wtorek – czwartek: 17:00 – 20:00
- piątek – niedziela: 17:00 – 21:00
Bilety można kupić na stronie organizatora wystawy – lumagica.pl
O wystawie
Wystawa iluminacji Magiczny Botaniczny zagości w Warszawie już po raz trzeci dzięki współpracy między Ogrodem Botanicznym UW z międzynarodowym twórcą świetlnych parków Lumagica. Tegoroczna wystawa to podróż przez świat czterech żywiołów osadzonych w kontekście natury. Na trasie zwiedzania na naszych gości czeka ponad 30 przystanków, które pozwolą zanurzyć się pod powierzchnią oceanów, wędrować po kwietnych łąkach i leśnych alejach oraz wzbić się ponad chmury – aż do słońca. – To natura będzie grać pierwsze skrzypce w tym koncercie światła w towarzystwie edukacji – mówi Marzena Seweryniak, kierownik projektu Lumagica w Polsce. – Nie zabraknie jednak magicznych elementów, które rozbudzą dodatkowo wyobraźnię odwiedzających. W tym roku centralnym punktem wystawy MagicznyBotaniczny będzie smok, którego postać od wieków pojawia się w licznych podaniach i legendach – dodaje.
Iluminacje oplotą w tym roku ścieżki ogrodu, które w zeszłym sezonie pozostawały niedostępne dla gości Ogrodu. Oprócz rzeźb, które zachwyciły gości rok temu jak: tęcza, lecący koliber, czy kwiaty konwalii, podziwiać będzie można wiele ogromnych konstrukcji i kilkanaście mniejszych nowych instalacji, między innymi: gnane wiatrem chmury, podwodne chełbie, wilki wyjące do księżyca czy dumnego łabędzia. Łącznie to ponad milion ledowych lampek.
Ile energii zużyje taka wystawa?
Organizatorzy jak co roku zadbali nie tylko o spektakularny efekt, ale także o niskie zużycie energii. Dzięki wykorzystaniu technologii LED, cała wystawa pobiera tyle energii, co winda w
czteropiętrowym bloku. – Ekologia wpisana jest w DNA Ogrodu. Od ponad 200 lat staramy się budować świadomość na temat nierozerwalnej więzi człowieka z przyrodą, dlatego cieszymy się, że udało się połączyć niebywały efekt z wartościami, na straży których stoi Ogród – podkreśla prof. dr hab. Marcin Zych, dyrektor Ogrodu Botanicznego UW. – Naturalnie, zapraszam do odwiedzenia wystawy już w najbliższą sobotę – dodaje.
Dzięki pokazom iluminacji, Ogród będzie tętnić życiem po zmroku już od 11 listopada i pozostanie otwarty aż do 25 lutego. Wystawę będzie można oglądać od wtorku do niedzieli przy Alejach Ujazdowskich 4, tuż obok Łazienek Królewskich.
Ze względu na rosnące w Ogrodzie chronione oraz trujące dla zwierząt gatunki roślin, organizatorzy przypominają, że psy i koty nie mogą być wprowadzane na teren wystawy. A dzieci powinny zwiedzać wystawę pod opieką dorosłych.
Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia warto sprawdzić przed planowaną wizytą na stronie www.lumagica.pl. Bilety można zakupić online lub w kasach, w godzinach funkcjonowania wystawy. Ceny wejściówek rozpoczynają się od 33 złotych, a dzięki współpracy Uniwersytetu Warszawskiego i Lumagica studenci, doktoranci i pracownicy uczelni mogą zwiedzić wystawę bezpłatnie. Dzieci do 5 roku życia również zwiedzą Magiczny Botaniczny za darmo.
Ogród świateł Magiczny Botaniczny jest częścią międzynarodowej inicjatywy widowisk świetlnych Lumagica rozproszonych po różnych zakątkach świata. W ubiegłym roku świetlne parki działały w 23 krajach m.in. w: Austrii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA czy Japonii. Każda z wystaw przygotowywana jest przez firmę MK Illumination w oparciu o unikatowy charakter miejsca, w którym gości. Warszawska wystawa rzeźb świetlnych jest jedyną taką w Polsce.