Magiczny Botaniczny 2023

Magiczny Botaniczny

To już 3. edycja wystawy MAGICZNY BOTANICZNY w naszym zimowym Ogrodzie. Tym razem prowadzić Was będą Cztery Żywioły! Otwarcie wystawy już 11 listopada!

Od 2 do 9 listopada rusza przedsprzedaż biletów – wejściówki do ogrodu świateł można kupić o 15% taniej, zatem ceny biletów na samym początku kształtować się będą następująco:

  • bilet normalny – 39 zł (46 zł cena regularna)
  • bilet ulgowy – 28 zł (33 zł cena regularna)
  • bilet 4 żywioły – 110 zł (130 zł cena regularna).

Fotobudka 360 stopni

W weekend otwarcia – 11 i 12 listopada, organizator wystawy Lumagica przewidział dodatkową atrakcję – fotobudkę 360 stopni. Każdy z gości będzie mógł bezpłatnie z niej skorzystać i nagrać filmik samemu lub z rodziną.

Godziny dostępności wystawy

Wystawa będzie czynna do 25 lutego 2024 r. Poniżej planowane godziny dostępności wystawy na cały sezon:

11 listopada – 23 grudnia

  • wtorek – czwartek: 17:00 – 20:00
  • piątek – niedziela: 16:00 – 21:00

25 – 30 grudnia
1 – 7 stycznia

  • poniedziałek – niedziela: 16:00 – 21:00

8 stycznia – 25 lutego

  • wtorek – czwartek: 17:00 – 20:00
  • piątek – niedziela: 17:00 – 21:00

Bilety można kupić na stronie organizatora wystawy – lumagica.pl

O wystawie

Wystawa iluminacji Magiczny Botaniczny zagości w Warszawie już po raz trzeci dzięki współpracy między Ogrodem Botanicznym UW z międzynarodowym twórcą świetlnych parków Lumagica. Tegoroczna wystawa to podróż przez świat czterech żywiołów osadzonych w kontekście natury. Na trasie zwiedzania na naszych gości czeka ponad 30 przystanków, które pozwolą zanurzyć się pod powierzchnią oceanów, wędrować po kwietnych łąkach i leśnych alejach oraz wzbić się ponad chmury – aż do słońca. – To natura będzie grać pierwsze skrzypce w tym koncercie światła w towarzystwie edukacji – mówi Marzena Seweryniak, kierownik projektu Lumagica w Polsce. – Nie zabraknie jednak magicznych elementów, które rozbudzą dodatkowo wyobraźnię odwiedzających. W tym roku centralnym punktem wystawy MagicznyBotaniczny będzie smok, którego postać od wieków pojawia się w licznych podaniach i legendach – dodaje.

Iluminacje oplotą w tym roku ścieżki ogrodu, które w zeszłym sezonie pozostawały niedostępne dla gości Ogrodu. Oprócz rzeźb, które zachwyciły gości rok temu jak: tęcza, lecący koliber, czy kwiaty konwalii, podziwiać będzie można wiele ogromnych konstrukcji i kilkanaście mniejszych nowych instalacji, między innymi: gnane wiatrem chmury, podwodne chełbie, wilki wyjące do księżyca czy dumnego łabędzia. Łącznie to ponad milion ledowych lampek.

Ile energii zużyje taka wystawa?

Organizatorzy jak co roku zadbali nie tylko o spektakularny efekt, ale także o niskie zużycie energii. Dzięki wykorzystaniu technologii LED, cała wystawa pobiera tyle energii, co winda w
czteropiętrowym bloku. – Ekologia wpisana jest w DNA Ogrodu. Od ponad 200 lat staramy się budować świadomość na temat nierozerwalnej więzi człowieka z przyrodą, dlatego cieszymy się, że udało się połączyć niebywały efekt z wartościami, na straży których stoi Ogród – podkreśla prof. dr hab. Marcin Zych, dyrektor Ogrodu Botanicznego UW. – Naturalnie, zapraszam do odwiedzenia wystawy już w najbliższą sobotę – dodaje.

Dzięki pokazom iluminacji, Ogród będzie tętnić życiem po zmroku już od 11 listopada i pozostanie otwarty aż do 25 lutego. Wystawę będzie można oglądać od wtorku do niedzieli przy Alejach Ujazdowskich 4, tuż obok Łazienek Królewskich. 

Ze względu na rosnące w Ogrodzie chronione oraz trujące dla zwierząt gatunki roślin, organizatorzy przypominają, że psy i koty nie mogą być wprowadzane na teren wystawy. A dzieci powinny zwiedzać wystawę pod opieką dorosłych.

Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia warto sprawdzić przed planowaną wizytą na stronie www.lumagica.pl. Bilety można zakupić online lub w kasach, w godzinach funkcjonowania wystawy. Ceny wejściówek rozpoczynają się od 33 złotych, a dzięki współpracy Uniwersytetu Warszawskiego i Lumagica studenci, doktoranci i pracownicy uczelni mogą zwiedzić wystawę bezpłatnie. Dzieci do 5 roku życia również zwiedzą Magiczny Botaniczny za darmo.


Ogród świateł Magiczny Botaniczny jest częścią międzynarodowej inicjatywy widowisk świetlnych Lumagica rozproszonych po różnych zakątkach świata. W ubiegłym roku świetlne parki działały w 23 krajach m.in. w: Austrii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA czy Japonii. Każda z wystaw przygotowywana jest przez firmę MK Illumination w oparciu o unikatowy charakter miejsca, w którym gości. Warszawska wystawa rzeźb świetlnych jest jedyną taką w Polsce.

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

W sezonie zimowym
Ogród jest czynny
tylko w godzinach dostępności
wystawy Magiczny Botaniczny

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

W sezonie zimowym szklarnie są czynne
w weekendy i dni świąteczne
w godz 10:00 – 15:00
KASA jest czynna do godz. 14:00

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.