MycoRise Up! Edycja 2024
25 i 26 maja 2024 na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbyła się 4. edycja konferencji MycoRise Up! Młodzi w mykologii, która jest forum stworzonym przez młodzież akademicką, aby dzielić się doświadczeniami i wynikami prac badawczych dotyczących szeroko rozumianej mykologii. Tematyka prezentowanych prac obejmuje zarówno zagadnienia biogeograficzne, jak i zagadki funkcji genów grzybów.
Konferencja odbywa się pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Mykogicznego, a od kilku lat jest wydarzeniem międzynarodowym i przyciąga również prelegentów z zagranicy. Są wśród nich zaproszeni badacze, jak i doktoranci oraz stażyści różnych instytucji naukowych w Polsce. W tym roku mieliśmy okazję wysłuchać wykładów m.in. wybitnego mykologa zajmującego się symbiozą grzybów i roślin – Marc-Andre Selosse’a oraz Dannego Haelewatersa – który przedstawił prezentację pod tytułem: Elevating mycology throught the study of unexplored taxa.
Uwagę słuchaczy przykuły również bardzo ciekawe wypowiedzi prof. Kaji Skubały z UJ, która przedstawiła możliwości wykorzystania porostów w badaniach kosmicznych: Life on the Edge – the extraordinary ability of lichens to survive extraterrestrial conditions. Prof. Anna Ronikier z IB PAN wyjaśniła słuchaczom, jak istotne dla badań taksonomicznych są typy, lektotypy i epitypy, a dr Alis Okrasińska wprowadziła słuchaczy w tajniki współpracy między bakteriami i grzybami w wystąpieniu zatytułowanym: Soil Mucoromycota: endohyphal bacteria and adaptations to the environment.
Komitet naukowy konferencji w składzie Danny Haelewaters, Anna Ronikier, Małgorzata Ruszkiewicz Michalska, Alis Okrasińska, Magdalena Frąc, Marta Wrzosek wysoko ocenił poziom prezentacji oraz posterów i przyznał szereg nagród i wyróżnień. Główną nagrodę za prezentację otrzymała Olsza Borys pracująca pod opieką merytoryczną dr. Mateusza Wilka z UW, prezentując wyniki badań odpowiadające na pytanie, jak degradacja i zaburzenia ekologiczne torfowisk znajdują odbicie w składzie populacji grzybów glebowych. Komitet nagrodził również Beniamina Abramczyka reprezentującego IBE UW, który omawiał wyniki swojego grantu dotyczącego ekofizjologii nowo opisanego grzyba Entomortierella ferrotolerans. Trzecim nagrodzonym za wystąpienie został Eduardo Massetani, który badał konsekwencje zakażenia mrówek z rodzaju Myrmica przez grzyb Rickia na poziomie molekularnym, badając produkcję amin biogennych pełniących funkcję neurotransmiterów. Różnice w produkcji amin korelował z zachowaniami agresywnymi mrówek w eksperymencie spotkania mrówek o różnym statusie zakażenia.
Agata Michalska – licencjuszka pracująca pod opieką merytoryczną Igora Siedleckiego i Marty Wrzosek – otrzymała wyróżnienie za fascynującą prezentację pod tytułem Ant dermatologists wouldn’t have it easy – surprising insight into phylogeny of ectoparasitic Aegeritella genus. Wykazała ona, że grzyb tworzący kopulaste sklerocja na zewnętrznym pancerzu mrówek z rodzaju Formica należy do kategorii grzybów sadzakowych, które z reguły są związane z miejscami bogatymi w spadź produkowaną przez mszyce. Michał Kochanowski z kolei przedstawił wynik współpracy z pracownikami Instytutu Zoologii PAN, wykazując, jakie są efekty zakażenia grzybem Rickia wasmanii na strukturę kolonii Myrmica scabrinodis, podział prac w obrębie kolonii oraz odpowiedź mechanizmów odporności owadów.
Zupełnie innymi zagadnieniami zajmuje się trzeci wyróżniony badacz z zespołu Ogrodu Botanicznego UW – Kamil Kisło, który we współpracy ze Stacją Geobotaniczną UW w Białowieży odpowiada na pytania o to, jakie organizmy i w jaki sposób wpływają na rozkład liści i pędów nawłoci kanadyjskiej, która mając wybitne zdolności konkurencyjne, stanowi zagrożenie dla różnorodności biologicznej w wielu rejonach na świecie. Wykazał on między innymi, że zagęszczenie populacji rośliny nie wpływa na szybkość rozkładu ściółki nawłociowej, a grzyby odpowiadają za 20% rozkładu. Przeprowadzone analizy z wykorzystaniem bazy Funguild wykazały, że największy udział w rozkładzie mają generaliści, którzy potrafią zmieniać swój tryb życia, przechodząc od życia endofitycznego, przez odziaływanie patogeniczne, do saprotrofii.
Komitetowi naukowemu podobały się liczne postery, a na nagrody zasłużyły: poster Magdaleny Duszy reprezentującej IB PAN dotyczący śluzowców przyśnieżnych w Karpatach, plakat Karoliny Chowaniec z UJ o odpowiedzi Cetraria aculeata na warunki symulujące warunki pozaziemskie oraz Kingi Rapacz z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, która zajmowała się proteomem i sekretomem drożdży z gatunku Nacaseomyces glabratus.
Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym i dziękujemy uczestnikom konferencji za ich wkład w rozwój wiedzy mykologicznej, a nade wszystko gorące wyrazy wdzięczności należą się Organizatorom, którzy zapewnili bardzo przyjazną atmosferę spotkania, sami prezentując fantastyczne wyniki swoich badań, które jednak z przyczyn formalnych nie podlegały ocenie komisji.
Prof. dr hab. Marta Wrzosek