„Nasza” Alternanthera bettzickiana 'Kameleon’

Uzyskaliśmy oficjalną rejestrację pierwszej własnej odmiany rośliny ozdobnej: Alternanthera bettzickiana 'Kameleon’. Wyselekcjonowała ją Dorota Szubierajska – kuratorka działu roślin ozdobnych, użytkowych, leczniczych oraz rosarium.

Nowa odmiana Alternanthera bettzickiana 'Kameleon’ jest sportem jednej z alternanther znajdującej się w kolekcji Ogrodu Botanicznego UW.

Sport to samoistna mutacja genetyczna, która sprawia, że dowolny fragment nowej rośliny różni się od odmiany wyjściowej jedną lub kilkoma cechami. Sporty powstają w wyniku zmian w DNA rośliny. Przyczyny tych zmian nie są do końca poznane, ale uważa się, że mogą być spowodowane przez czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie UV, czy uszkodzenia mechaniczne. Te naturalne zmiana w genach prowadzą do nowych cech, takich jak kolor kwiatów, kolor lub kształt liści. Zmiany, które zachodzą podczas mutacji  prowadzą do powstania unikalnych odmian, które potem mogą być celowo rozmnażane przez ogrodników i hodowców.

Historia powstania „nowej”

W 1998 roku podczas przygotowywania roślin do obsadzenia kwietnika dywanowego, wśród wielu alternanther w kolorze zielonym, kuratorka zauważyła jeden egzemplarz rośliny z pędem różniący się kolorem od pozostałych części rośliny. Był jasny, pomarańczowożółty. Odcięła ten kawałek pędu i ukorzeniła go. 

Alternantery bardzo łatwo rozmnażają się przez sadzonki zielne i wkrótce z jednego egzemplarza wyrosło kilkanaście roślin. Przez kolejne lata w procesie rozmnażania wegetatywnego rośliny zachowywały swój pokrój, kształt i kolor liści – „nowa” była stabilna i  nie dochodziło do rewersji cech. Po trzech latach kuratorka nabrała pewności, że powstała nowa odmiana. 

Przez kolejne lata „nowa” alternantera wykorzystywana była do obsadzania kwietnika dywanowego, nazywaliśmy ją – „różową”. W 2020 roku dyrektor Marcin Zych zdecydował o wysłaniu „nowej”  do Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBOR) w celu przeprowadzenia procedury badania odrębności, wyrównania i trwałości odmiany. Dostała „imię” ’Kameleon’, ponieważ jej listki w ciągu sezonu wegetacyjnego zmieniają swoja barwę od jasnozielonej poprzez różową do ciemnoczerwonej.

24 czerwca 2024 roku otrzymaliśmy pismo z informacją o przyznaniu Uniwersytetowi Warszawskiemu praw do odmiany Alternanthera bettzickiana 'Kameleon’ otrzymanej w Ogrodzie Botanicznym UW.

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

W dniach 8-21 lipca sekretariat OBUW będzie nieczynny z powodu urlopu. Ewentualne sprawy prosimy zgłaszać mailowo na adres ogrod@uw.edu.pl

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

Ogród jest czynny CODZIENNIE
w godz. 10.00 – 20.00.
Otwarta jest tylko KASA nr 2 (od strony Al. Ujazdowskich) do godz. 19.00
(maj – sierpień)

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

Od 8 lipca
(przez ok. 1 miesiąc)
z powodu budowy przyłącza CO
szklarnie są NIECZYNNE.
Zapraszamy do Ogrodu!
Instytucje wspierające

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.