Różany weekend w Ogrodzie Botanicznym

W najbliższy weekend 24–25 czerwca to właśnie RÓŻE – królowe kwiatów – będą czarować Was swym urokiem. Zapraszamy na RÓŻANY WEEKEND w Ogrodzie Botanicznym. Będziemy odmieniać RÓŻE przez wszystkie przypadki, ale to ich zapach będzie głównym bohaterem spotkań.
Przygotowaliśmy dla Was wykłady i spacery z wyjątkowymi gośćmi!

Będziecie mogli również odwiedzić Stoisko zapachowe sekcji „Nosy” Polskiego Towarzystwa Różanego. To wyjątkowa okazja poznać ludzi, którzy na co dzień zajmują się… wąchaniem. Prowadzą też badania i obserwacje. To będzie wyjątkowe spotkanie!
Wpływ zapachów na ludzki organizm jest coraz szerzej opisywany w literaturze naukowej. Stymulacja zapachem wspomaga leczenie niektórych chorób psychosomatycznych oraz depresji. Sprawdzono np., że zapachy cytrusowe sprzyjają koncentracji, a zapachy lukrecji i wanilii – romansom; zapachy róż zaś dają efekty antydepresyjne. (Psychosomatyka zapachu jest młodą dziedziną nauki badającą funkcjonowanie tzw. pamięci podręcznej i korelacji nastrojów z gospodarką hormonalną człowieka.)

PLAN

24 czerwca, SOBOTA

• godz. 14.00 / Spacer z Dorotą Szubierajską po ogrodowym Rosarium (Kuratorka OBUW)
  • godz. 15.00 / Wykład Sashy Łasiewickiego (L’Occitane) – „Róże w perfumiarstwie i kosmetyce”
  • godz. 16.00 / Wykład prof. dr hab. Bożeny Matysiak z Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach, Pani prezes Polskiego Towarzystwa Różanego – „Pachnące róże w Twoim ogrodzie”.
  • Stoisko zapachowe sekcji „Nosy” Polskiego Towarzystwa Różanego.

25 czerwca, NIEDZIELA

• godz. 13.00
    Wykład Łukasza Rojewskiego – „Zapach szczęścia” – m.in. o właściwym doborze odmian róż do koncepcji ogrodu.
    Wykład Katarzyny Roguz – „Różana łąka” – o powstającej wśród dzikich roślin na Polu Mokotowskim miejskiej różance. Dlaczego zależy nam, żeby róże rosły w „chwastach”? Cała prawda o zapylaczach w mieście.
    Łukasz Rojewski – jest cenionym na całym świecie polskim hodowcą i znawcą róż, członkiem Klubu Hodowców przy Światowej Federacji Towarzystw Różanych, założycielem i pierwszym prezesem Polskiego Towarzystwa Różanego.
    Dr Katarzyna Roguz – to nasza koleżanka z zespołu naukowego OBUW, niezjednana badaczka ewolucji roślin, tropicielka roślinnych strategii nastawionych na przetrwanie, czyli zwyczajnych oszustw i niezwyczajnych manipulacji.
  • Stoisko zapachowe sekcji „Nosy” Polskiego Towarzystwa Różanego.

Podczas spacerów usłyszycie nie tylko wyszukane historie związane z zapachem róż. Podpowiemy Wam też, jak zadbać o urodę i zdrowie tych szlachetnych kwiatów.

Wykłady i spacery dostępne są na podstawie biletu wstępu do Ogrodu.
Wykłady odbędą się w sali konferencyjnej Ogrodu.
Nie prowadzimy zapisów na spacery. Liczba osób mogących wziąć udział w spacerach jest ograniczona. Decyduje kolejność na miejscu.
Spacery odbędą się w okolicy Rosarium. Zbiórka przy kasie nr. 1.

Serdecznie zapraszamy!

Wydarzenie w ramach Roku Zapachowego w Ogrodzie Botanicznym – Aromatyczny Botaniczny 2023. Partnerem roku zapachowego jest firma L’Occitane Polska.