Weekend w Ogrodzie 20-21 lipca
Zapraszamy wszystkich, którzy z detektywistyczną ciekawością chcą poznać Ogród Botaniczny UW. Spotkania są ściśle powiązane z tematyką detektywistyczną – bowiem w naszym Ogrodzie trwa rok #DetektywistycznyBotaniczny.
20 i 21 lipca, godz. 13.00 – 14.00
Zapraszamy na weekendowe spacery z edukatorami w wakacje. Staniecie się prawdziwymi poszukiwaczami prawdy w świecie roślin i zwierząt. W tym roku – Detektywistycznym – szczególnie staramy się wyostrzać zmysł obserwacji.
Zapraszamy do naszej zielonej oazy, Ogrodu Botanicznego UW. Tu schronicie się przed upałem, otoczeni pięknem przyrody będziecie mieli okazję poznać fascynujące historie związane z fauną, florą i tym historycznym miejscem. Kolekcja ogrodu liczy około 5 tys. gatunków i odmian drzew, krzewów oraz roślin zielnych.
Jest co podziwiać! W ten weekend możecie podziwiać wspaniałe Hortensje!
Hortensje należą do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae) i obejmują wiele gatunków oraz liczne odmiany. Pochodzą głównie z krajów wschodniej i południowej Azji, a także niektórych rejonów Ameryki Północnej i Południowej.
Kwiatostany hortensji mogą mieć różne formy, od stożkowych wiech, przez kuliste baldachy, aż po płaskie parasolki.
Okazałe kwiatostany hortensji składają się przeważnie z dwóch rodzajów kwiatów – płodnych, czyli wykształcających nasiona, i płonnych – bez słupków i pręcików. Kwiaty płodne są małe i niepozorne, kwiaty płonne są znacznie większe i ozdobne dzięki barwnym działkom kielicha przypominającym płatki.
Krzewy, których kwiatostany mają większą liczbę kwiatów płonnych, są bardziej dekoracyjne. Kwiaty płonne pełnią funkcję powabni.
W kwiatostanach hortensji ogrodowej ( to te białe/ różowe/niebieskie pompony), kwiaty płodne mają jeszcze bardziej zredukowaną budowę. Są to widoczne małe, kremowe pączki utworzone przez zredukowane płatki korony otaczające pręciki i słupki.
Kolor kwiatów hortensji ogrodowej zależy od odczynu gleby: kwaśna gleba sprzyja barwom niebieskim, zasadowa – różowym.
Hortensje najlepiej rosną na wilgotnej, próchnicznej glebie o odczynie kwaśnym (pH 5,5). Preferują stanowiska półcieniste, ale niektóre odmiany dobrze znoszą pełne nasłonecznienie. Wymagają regularnego nawożenia od wiosny do lipca oraz odpowiedniego przycinania, zależnie od gatunku i typu kwitnienia.
Spacerując między krzewami sprawdź czy odnajdziesz te kwiaty, które służą rozmnażaniu i te, które mają zwabić owady zapylające.
Zapraszamy do Ogrodu!