Wykład otwarty w Ogrodzie

Zapraszamy na wykład Olgi Pokhylchenko z Ogrodu Botanicznego im. M. Hryszki w Kijowie, która opowie nam o tym, jak wyglądała i wygląda praca w Ogrodzie Botanicznym w czasie wojny. Nie będzie to oficjalny raport, raczej opowieść o pracy w Ogrodzie podczas wojny, o doświadczeniu jej koleżanek i kolegów oraz jej własnym.

Olga Pokhylchenko jest starszym pracownikiem naukowym Katedry Dendrologii Narodowego Ogrodu Botanicznego NAS w Ukrainie, kuratorką żywej kolekcji i koordynatorką projektu „Ciepło dla szklarni”.

Na Ukrainie jest 25 miejsc, które mają w nazwie słowo „Ogrody Botaniczne”. Wszyscy mamy podobne problemy – ostrzał artyleryjski, ogrzewanie szklarni, ewakuacja części personelu Ogrodu… W tym czasie pracujemy, pielęgnujemy rośliny i przyjmujemy gości.

Narodowy Ogród Botaniczny Ukrainy im. M. Hryszki jest instytutem badawczym i jednym z dwóch ukraińskich ogrodów botanicznych podlegających jurysdykcji Narodowej Akademii Nauk. Ogród zajmuje powierzchnię 130 ha w centrum Kijowa i jest całkowicie otwarty dla zwiedzających. Kolekcje roślin żywych Ogrodu liczą blisko 12 000 gatunków, z czego 4 000 znajduje się w szklarniach.

Ogromny teren to jednocześnie plusy i minusy dla pracowników ogrodu: jest wystarczająco dużo miejsca na kolekcje roślin, ale z drugiej strony Ogród generuje koszty. Największym problemem jest ogrzewanie kompleksu oranżerii, bo zimy w Kijowie są mroźne. 

Doświadczyliśmy trzech niezwykle trudnych lat – od kwarantanny covidowej do inwazji na pełną skalę w 2022 roku. Ogród był wtedy zamknięty dla zwiedzających w najważniejszym momencie roku, kiedy kwitną lilaki, a Ogród w tym czasie przynosi największy dochód.

24 lutego 2022 roku był dniem roboczym, ale nikt w Kijowie nie mógł dotrzeć do pracy… Ogród został zamknięty dla personelu i gości na czas nieokreślony, w Kijowie pozostało niewiele osób. Tylko kilka osób, które mogły dotrzeć do ogrodu, podlewało w tym czasie rośliny w oranżeriach. Cały 2022 rok nie był łatwy, przed zimą nie mieliśmy żadnych środków na ogrzewanie. Istniało wysokie ryzyko utraty kolekcji roślin tropikalnych. W październiku rozpoczęliśmy zbiórkę pieniędzy i na Nowy Rok udało się zebrać 3 miliony hrywien na zakup pelletu. 

Przez całą jesień i zimę Kijów był bombardowany, wiele urządzeń elektrycznych zostało uszkodzonych, oranżerie ogrzewano drewnem. Tak minęła nam zima. 

Wiosną 2023 mogliśmy już zaprosić gości i teraz w budynkach mamy ogrzewanie. Przez cały czas wojny Ogród jest miejscem rehabilitacji uchodźców i weteranów. Do Ogrodu przyjeżdża w ramach wolontariatu wiele osób, które tymczasowo mieszkają w Kijowie, a kadra naukowa Ogrodu organizuje zwiedzanie Ogrodu dla rannych bojowników.

English version

❋ ❋ ❋

Wykład odbędzie się 29 lutego o godz. 17.00 w Sali Konferencyjnej Ogrodu Botanicznego UW przy Alejach Ujazdowskich 4 i będzie wygłoszony w języku angielskim. Wykład ma formułę otwartą (dla wszystkich chętnych) i jest bezpłatny.

❋ ❋ ❋

Wydarzenie jest związane z wystawą prac młodej artystki z Ukrainy – Nikoletty Yurets – która jest prezentowana w naszej Oranżerii. Cykl fotografii przedstawia kadry z Narodowego Ogrodu Botanicznego im. M. M. Hryszki, jednego z czterech ogrodów botanicznych znajdujących się w Kijowie. Ogród posiada dużą kolekcję unikalnych i rzadkich roślin tropikalnych i subtropikalnych.

Zdjęcia zostały wykonane zimą 2022/2023. Wiele z okazów niestety nie przetrwało. wtych trudnych warunkach, kondycja wszystkich uległa znacznemu pogorszeniu – wzrost wegetatywny oraz długość życia drastycznie się skróciły.

Mimo trudnych warunków pracy i życia w objętym działaniami wojennymi Kijowie pracownicy znajdują siłę na pielęgnację roślin, ale też edukację – przyrodniczą oraz tę, dotyczącą zagrożonego dziedzictwa przyrodniczego w Ukrainie.


Serdecznie zapraszamy!

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

Ogród jest czynny
codziennie
w godz. 10.00 – 20.00
KASY są czynne do godz. 19.00
(maj-sierpień)

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

Szklarnie są czynne
od wtorku do niedzieli
w godz. 10.00 – 20.00
KASY są czynne do godz. 19.00
(maj-sierpień)
Instytucje wspierające

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.