Wystawa kaktusów

W weekend 14 i 15 września 2024 r. zapraszamy na wystawę kaktusów. Wśród starannie wypielęgnowanych okazów nie zabraknie również sukulentów. Wystawa będzie okazją do spotkania prawdziwych miłośników i kolekcjonerów tych pięknych roślin.






Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt okazów z prywatnych kolekcji członków stowarzyszenia. Będzie można także zakupić niektóre z nich podczas kiermaszu. W trakcie trwania wystawy będzie można poszerzyć swoją wiedzę o informacje dotyczące rozmnażania i pielęgnacji tych niezwykłych roślin oraz poznać najczęściej popełniane błędy w uprawie.


Kaktusy i sukulenty stanowią fascynującą grupę roślin o wyjątkowych przystosowaniach do trudnych warunków środowiskowych, pozwalających na magazynowanie wody w różnych organach (liście, łodygi i korzenie). Ta unikalna cecha sprawia, że potrafią przetrwać w ekstremalnie trudnych warunkach, gdzie dostęp do wody jest bardzo ograniczony lub występują długie okresy suszy.
- WYSTAWA i KIERMASZ potrwają przez cały weekend 14–15 września w godzinach dostępności Ogrodu: 10.00 – 18.00.
- MIEJSCE ekspozycji – sala wystawowa Ogrodu Botanicznego UW
- WSTĘP dla gości na podstawie zakupionego biletu wstępu do Ogrodu.
Bilety można zakupić w kasie Ogrodu lub online na stronie kupbilet.pl
Organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje dla zwiedzających:
- LOTERIA – każdy los wygrywa! Spośród przywiezionych na kiermasz okazów można wylosować roślinę – niespodziankę 🙂 (sobota i niedziela, w godz. 10.00 – 18.00 lub do ostatniego wylosowanego losu)
- KĄCIK dla dzieci z kolorowankami (sobota i niedziela, w godz. 10.00 – 18.00)
- POKAZY i konsultacje z przesadzania i pielęgnacji kaktusów (sobota i niedziela, o godz. 14.00) – omówienie składników dobrego podłoża, oczyszczanie korzeni, dobór doniczek i sadzenie.

Współorganizatorem wystawy jest Polskie Towarzystwo Miłośników Kaktusów (oddział w Warszawie).
Wystawa jest jednocześnie okazją do zaproszenia do szklarni w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Otwieramy je dla Was 14 września!

Dziedziniec ogrodu wraz z bramą wjazdową – z powodu budowy przyłącza OC – wciąż nie jest uporządkowany, dlatego gości na wystawę zapraszamy do KASY nr 2 (od strony Alei Ujazdowskich). Od wejścia na wystawę poprowadzi Was mapka (dostępna w kasie) oraz wskazujące drogę plakaty na terenie ogrodu.
W naszych szklarniach spośród wielu imponujących okazów – możecie podziwiać na przykład pereskię, czyli drzewidło, (Pereskia Mill), które jest pozostałością wczesnych etapów ewolucji rodziny kaktusowatych. O tej imponującej roślinie opowiada Piotr Dobrzynski – kurator kolekcji roślin szklarniowych Ogrodu Botanicznego UW.
Jak sama nazwa wskazuje, roślina zachowała drzewiasty pokrój. Posiada liście z szeroką blaszką, a znajdująca się na pędach kora pozbawiona jest aparatów szparkowych. Pereskia grandifolia Haw. to rzadka i piękna roślina pochodząca z Brazylii. Ze względu na swoje kwiaty nazywana jest też „kaktusem o różanych kwiatach”. Skoro Pereskia tak bardzo przypomina drzewa, co sprawia że zaliczamy ją jednak do rodziny kaktusów?


Możemy zaobserwować u niej areole, czyli krótkopędy z których wyrastają kwiaty, charakterystyczne jedynie dla rodziny kaktusowatych. Posiada także trudne do odłamania twarde ciernie, jak i niewielkie i bardzo kruche glochidy (czyli te wyraźnie mniejsze i delikatne haczykowate ciernie). Kwiat u drzewidła, jest także typowy dla kaktusowatych. Zwróćcie uwagę na jednoczesne ulistnienie w postaci kolców i liści.


Gatunki z tego rodzaju pochodzą z terenów od południowego Meksyku do Kolumbii i Wenezueli przez Karaiby wschodnie części Brazylii na południe do północnych rejonów Urugwaju i Argentyny. Część gatunków występuje w Andach. Do rodzaju należą jedne z najstarszych rozwojowo i najbardziej prymitywnych gatunków kaktusowatych.
W rodzimych siedliskach drzewidła są czasem wykorzystywane do tworzenia żywopłotu. U nas Pereskia jest piękną ozdobą szklarni już prawie 20 lat – została zasadzona w 2005 roku.
Zapraszamy!
Te piękne kaktusy musicie zobaczyć!