Wystawa POCZUJ Wydziału Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych
Zapraszamy na kolejną odsłonę owocnej współpracy Ogrodu Botanicznego i Wydziału Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – wystawę POCZUJ.
Wystawa ma charakter czasowy i będzie dostępna dla zwiedzających od 7 do 30 czerwca
- 6 czerwca – WERNISAŻ WYSTAWY, godz. 18.00 (wstęp wolny)
- 7 – 12 czerwca | prezentacja prac studentów warszawskiej ASP w Ogrodzie i w Sali Konferencyjnej Ogrodu Botanicznego w godz. 10.00 – 20.00 (wstęp na podst. biletu)
- 13 – 30 czerwca | wizualizacje prac studentów warszawskiej ASP na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego UW (wstęp wolny)
Tym razem prezentowane prace powstały w Pracowni Kreacji Przekazu Wydziału Wzornictwa ASP, prowadzonej przez prof. Ksawerego Piwockiego oraz dr. Jakuba Marzocha.
Zajęcia w Pracowni Kreacji Przekazu polegają na wykorzystywaniu treści i formy jako narzędzi umożliwiających twórczą wypowiedź na zadany temat. Ćwiczenia projektowe wydawane są w postaci otwartych, nieoczywistych haseł do opracowania, a medium przekazu dobierane jest przez każdą osobę studiującą indywidualnie. Zachęcamy do określania problemów w sposób osobisty, przyjmowania badawczych metod pracy oraz autorskiej realizacji.
W minionym semestrze tematem wydanym do opracowania był „Zapach”. […] Zmysł węchu oraz zjawisko wonności stało się osią działań całej grupy.
Zapach pełni istotną rolę w komunikacji międzygatunkowej. Ogród botaniczny jest tego doskonałym przejawem. To naturalna enklawa znajdująca się w samym środku Warszawy, gdzie codziennie wyzwalane są organiczne związki regulujące wymianę informacji w świecie roślin i zwierząt. Mowa o procesach, które bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego łatwo mogą być pominięte przez człowieka. Ale wystarczy wytężyć zmysły, aby poczuć zapachy, które są wypadkową tych zjawisk. Powietrze pełne nut aromatycznych wibruje, drga. Przestrzeń wypełniona zapachem jest zawsze aktywna. To zjawisko również szczególnie ważne w życiu człowieka.
Zebrane na wystawie projekty podejmują problematykę emocji, wspomnień, relacji z otoczeniem, ludźmi, samym sobą. Zachęcają do dialogu na temat zapachu, pomagają doświadczać i opisywać świat za jego pomocą, sprzyjają poszerzaniu świadomości i doznań.
Nasza wystawa jest pretekstem, aby zatrzymać się na chwilę, wykorzystać zmysł węchu, zanurzyć się w zapachu. Poczuj!” – dr Jakub Marzoch