Znów zakwitnie dziwidło olbrzymie!

Miło nam poinformować Was, że w ciągu najbliższych kilku tygodni ponownie zakwitnie dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum)! Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że po 4 latach znów będziemy mogli podziwiać razem z Wami ten spektakl natury. Będzie to drugie takie wydarzenie w Polsce i w naszym Ogrodzie Botanicznym UW.
O kolejnych etapach rozkwitu będziemy Was na bieżąco informować. Nie pytajcie o dokładną datę, na ten moment bardzo trudno określić moment pełnego rozkwitu. Dla osób, które nie będą mogły śledzić tego unikalnego wydarzenia na żywo, przygotujemy transmisję online.



W czerwcu 2021 roku pierwszy raz w Polsce zakwitło w naszym Ogrodzie. Cóż to była za noc!
Relacje z tamtego dnia i nocy możecie znaleźć tutaj → https://bit.ly/43D7a4S
Pełną historię naszego dziwidła znajdziecie w postach z 2021 r. na profilu FB → https://bit.ly/4cq7K8s
Amorphophallus titanum
Jest największym gatunkiem z tego rodzaju. Pochodzi z wilgotnego lasu równikowego Sumatry i zgodnie ze swoją nazwą zadziwia swoim wyglądem. Podobnie jak inne rośliny z rodziny obrazkowatych dziwidło ma kwiatostan w formie kolby, która otoczona jest liściem podkwiatostanowym w kolorze czerwono-brązowym.



Potężny kwiatostan może osiągać w naturze niemal 3 metry wysokości i ponad 1,5 metra szerokości Specyficzny zapach, który jest potęgowany przez podwyższoną temperaturę wewnątrz kwiatostanu, rozchodzi się na duże odległości, żeby w szybkim tempie przyciągnąć możliwie dużo zapylaczy, ponieważ roślina ta kwitnie tylko przez kilka dni. Kwiaty męskie i żeńskie umieszczone są na kolbie oddzielnie (w dolnej części kolby) i zapylane są głównie przez owady wabione bardzo mocnym zapachem padliny.


Zarówno kwiatostan, jak i liść wyrastają z podziemnej bulwy, która może ważyć kilkadziesiąt kilogramów. Nasza bulwa osiągnęła w tym roku wagę niemal 40 kg. A to oznacza, że od 2021 roku przybyło jej 13 kg!
Ta zgrubiała łodyga gromadzi materiał zapasowy, co umożliwia szybki wzrost pojedynczego liścia. Taki liść ma potężny, podobny do pnia, cętkowany ogonek kilkumetrowej wysokości i głęboko klapowaną, podzieloną blaszkę liściową o 2- 3 metrowej średnicy.
Po pewnym czasie liść zamiera, ale dzięki procesowi fotosyntezy może uformować się większa bulwa, która przechodzi w okres spoczynku, aż do kolejnej fazy wzrostu, zwykle pojedynczego liścia, a raz na kilka lat – tak jak teraz – kwiatostanu.
◀ Piotr Dobrzyński i liść dziwidła olbrzymiego (Amorphophallus titanum),
styczeń 2019 r.
Śledźcie nasze profile społecznościowe na Facebooku i Instagramie, by sprawdzić, na jakim etapie jest rozkwit Amorphophallus titanum.