W szklarniach zakwitła duma Trynidadu i Tobago

W naszej Szklarni Subtropikalnej zakwitła wyjątkowa roślina – Warszewiczia coccinea – znana również pod nazwą chaconia, dzika poinsecja, duma Trynidadu i Tobago. Roślina trafiła do nas w czerwcu 2022 roku z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pierwotnie zaś nasiona tej rośliny zostały sprowadzone 5 lat temu (wysiane 28 sierpnia 2018 r.) bezpośrednio z Trynidadu i Tobago. Jest to pierwszy i jedyny kwitnący egzemplarz tej rośliny w Polsce. 

Warszewiczia coccinea jest małym, wiecznie zielonym, tropikalnym drzewem z rodziny Rubiaceae. Najprawdopodobniej jest najsłynniejszym przedstawicielem tego rodzaju. Jest również narodowym kwiatem Trynidadu i Tobago, ponieważ kwitnie 31 sierpnia – w dniu, w którym państwo to uzyskało swoją niepodległość (od Wielkiej Brytanii).

Nazwa tego rodzaju pochodzi od nazwiska Józefa Warszewicza XIX-wiecznego polskiego kolekcjonera storczyków i inspektora krakowskiego ogrodu botanicznego.

Znana fotografia portretowa Józefa Warszewicza, która do drugiej połowy XX w. wisiała w jego dawnym mieszkaniu w pawilonie zachodnim Ogrodu Botanicznego UJ. Fot. Stanisław Konarski.
Obecnie w Muzeum Ogrodu Botanicznego UJ.

Efektowny kwiatostan osiąga długość nawet do 80 cm i szerokości 3 cm, najbardziej zwracają uwagę jaskrawo czerwone przylistki o długości ok. 12 cm i szerokości 4 cm. Kwiaty są niewielkie i wyrastają w skupiskach. Mają po pięć żółto pomarańczowych płatków (długości ok. 0,6 – 0,8 cm) z dwoma widocznymi znamionami. Głównym zadaniem jaskrawo czerwonych przylistków jest przyciąganie zapylaczy.

Liście są podłużnie eliptyczne (o długości od 5 do 60 cm i szerokość od 10 do 23 cm). Na nerwach spodniej strony liści, znajdują się krótkie, złote włoski. Ogonek liściowy jest krótki (ok. 2,5 cm długości).

Mówi się, że korzenie Warszewiczia coccinea pachną anyżem i wykazują właściwości afrodyzjakalne.

W uprawie występuje także odmiana Warszewiczia coccinea ‘Double Chaconia’, która ma podwójny rząd przylistków. Roślina ta pochodzi z sadzonek pobranych z dzikich roślin rosnących wzdłuż dróg. Rozmnażana jest jedynie przez sadzonki i jest częściej uprawiana.


Tę porcję wiedzy przygotował Piotr Dobrzyński, kurator kolekcji szklarniowych w Ogrodzie Botanicznym UW. Autor korzystał z poniższych źródeł:

(PDF) Józef Warszewicz (1812-1866) and taxonomical history of Warszewiczia coccinea (Vahl) Klotzsch (researchgate.net)

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

Ogród jest czynny CODZIENNIE
w godz. 10.00 – 18.00.
Otwarta jest tylko KASA nr 2
(od strony Al. Ujazdowskich) do godz. 17.00

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

Szklarnie są czynne
w godzinach otwarcia Ogrodu
ostatnie wejście o 17.20
Instytucje wspierające

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.