Bylica piołun

Dziś przypomnimy sobie aromat suchej łąki lub przydroża o piaszczystym gruncie. Czy wąchaliście kiedyś aromatyczną roślinę o drobnych, wyglądających jak żółte kulki kwiatostanach i mocno owłosionych, srebrno-szarych liściach?

Poznajcie bylicę piołun (Arthemisia absynthium) z rodziny astrowatych (Asteraceae). Popularnie nazywamy ją piołunem lub zdrobniale: piołunkiem. 

Bylica piołun, Artemisia absinthium, fot. H.Zell, Domena Publiczna, Wikipedia

Tę roślinę o wielkiej mocy doceniali starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Zapiski dotyczące piołunu znajdują się na papirusie Ebersa – starożytnych zapiskach medycznych z 1550 roku p.n.e.

Słyszeliście o absyncie – wódce smakowej na bazie piołunu, anyżu, kopru i innych ziół. Niegdyś trunek artystycznej bohemy, który po przedawkowaniu wywoływał halucynacje i przyczyniał się do powstawania wielu dolegliwości ze strony układu nerwowego. W związku z tym jego stosowanie przez długi czas było zabronione. 

Vincent van Gogh, Martwa natura z absyntem, 1887, fot. Domena Publiczna, Wikipedia

Współcześnie absynt oraz preparaty z dodatkiem piołunu produkuje się według ściśle określonych dawek. Dlaczego? Jeśli znacie intensywny zapach tej rośliny, domyślicie się, że jest bogaty w olejki eteryczne. W składzie tychże występuje tujon, substancja o silnym działaniu antybakteryjnym, która jednak w większych ilościach może prowadzić do zatruć i halucynacji.

Bylica piołun, Artemisia absinthium, fot. S.Lefnaer, Domena Publiczna, Wikipedia

Nalewki i intrakty z ziela bylicy piołun stosuje się zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie w walce z pasożytami. Wewnętrznie w walce z osikami i glistami, natomiast zewnętrznie na świerzbowce, roztocza oraz wszy. Zawieszanie w domu woreczków z piołunem odstrasza muchy, pchły i komary.

Bylica piołun, Artemisia absinthium, fot. Floratheca

Oprócz olejków eterycznych bylica piołun jest rośliną bogatą w substancje goryczowe, flawonoidy, garbniki, diterpeny, sole mineralne oraz witaminę C. Napary z tej rośliny stymulują wydzielanie soków żołądkowych, rozkurczając nasz przewód pokarmowy, przewody żółciowe i drogi moczowe. Dlatego piołun polecany jest przy niestrawności, niedokwaśności żołądka i wzdęciach. Stosowany przed posiłkiem – pobudza apetyt. Gorycze znajdujące się w piołunie pobudzają receptory goryczy kubków smakowych znajdujących się na języku.

Zewnętrznie – można stosować napary jako środek odkażający. Piołun, z racji na mocne działanie jest niewskazany dla kobiet w ciąży i podczas laktacji. Nie powinny korzystać z niego osoby z chorobą wrzodową i krwawieniami z przewodu pokarmowego. 

Pamiętajmy jednak, że stosowana zgodnie z zaleceniami nie powoduje działań niepożądanych i może być cennym towarzyszem w domu. Wiedzieli o tym nasi przodkowie, wkładając do łóżek po kilka gałązek, by odpędzać złe duchy i senne zmory.

Sezon 2025
Artystyczny Botaniczny

W tym roku
spoglądamy na świat przyrody
okiem artystów.
Ta wyjątkowa perspektywa
poprowadzi nas po ścieżkach Ogrodu.


Zapraszamy na wydarzenia
powiązane z tematem tego sezonu:
wykłady, spacery z motywem,
warsztaty, koncerty oraz wystawy.


Warszawa, Aleje Ujazdowskie 4





Ogród Botaniczny UW
Zielona oaza w sercu wielkiego miasta!



W maju Ogród czynny jest
codziennie w godz. 10.00 – 20.00
Kasy czynne są do godz. 19.00


Od maja do sierpnia Ogród czynny jest
codziennie w godz. 10.00 – 20.00
Kasy czynne są do godz. 19.00
Zajęcia z edukatorami
dla grup zorganizowanych

od wtorku do niedzieli
w godzinach 10:00-15:00.

Zapisy → wycieczki.ogrod@uw.edu.pl





Szklarnie
Las tropikalny w centrum Warszawy

SZKLARNIE są dostępne w maju
codziennie i w dni świąteczne z wyjątkiem poniedziałków
w godz.10.00 – 20.00.

Kasy są czynne do godz. 19.00
Ostatnie wejście do szklarni o godz. 19.20

W ramach biletu wstępu zapraszamy na
weekendowe spacery z edukatorami
w soboty i niedziele o godz. 13.00





Realizowane projekty z Funduszy Europejskich

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.