Zima w ogrodzie
2 sierpnia
Chaber bławatek
Chcemy przedstawiać Wam ostatnią grupę w ramach klasyfikacji form życiowych według Raunkiaera terofity – inaczej ...
Czytaj więcejKolejna grupa roślin, jakiej się dziś przyjrzymy to hemikryptofity (naziemnopączkowe). To grupa roślin, u których pąki odnawiające znajdują się na wysokości równej z powierzchnią gruntu.
Najczęściej są to byliny darniowe lub kępowe. Takimi roślinami jest większość gatunków pierwiosnek, pierwiosnków (Primula). Rodzaj ten należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae) i liczy ponad 500 gatunków.
Pierwiosnki występują głównie w regionach górskich Europy i umiarkowanej strefy Azji. Tylko niektóre z nich występują w górzystych regionach Afryki, tropikalnej Azji (na Jawie i Sumatrze) i Ameryki Południowej.
Światowym centrum występowania są Himalaje i południowo-zachodnie Chiny, a w Europie są to Alpy. W naszej strefie klimatycznej pierwiosnki to głównie byliny, rzadko rośliny roczne czy dwuletnie. I jako byliny, a także jako rośliny dwuletnie zaliczane są do grupy hemikryptofitów, zimują w postaci różyczki liściowej przylegającej do powierzchni ziemi.
Pierwiosnki to jedne z ważniejszych bylin ozdobnych (choć część z nich to byliny krótkotrwale), szczególnie dotyczy to niektórych odmian ozdobnych. Wiele z nich to cenne rośliny do ogrodów skalnych, na rabaty bylinowe lub do ogrodów naturalistycznych.
W zależności od gatunku preferują miejsca słoneczne do zacienionych, podłoża przepuszczalne do stale wilgotnych, gleby mineralne lub próchnicze o zróżnicowanym odczynie.
Pierwiosnki rozmnażamy przez wysiew nasion na wiosnę lub po zbiorze, podział roślin lub sadzonki liściowe. Kilka gatunków pierwiosnek jest rodzimych we florze Polski, w tym najpospolitsze: pierwiosnka lekarska, pierwiosnek lekarski (Primula veris, P. officinalis) oraz pierwiosnka wyniosła, pierwiosnek wyniosły (Primula elatior), który jest objęty częściową ochroną gatunkową. Obydwa gatunki rozpoczynają kwitnienie w marcu i kwietniu.
U pierwiosnki lekarskiej kielich kwiatowy w czasie kwitnienia jest luźny, nie przylega do rurki korony. W gardzieli korony kwiatowej widać 5 pomarańczowych plam, a brzeg płatków jest podwinięty.
Pierwiosnka lekarska występuje często na terenie całego kraju. Pojawia się w słonecznych miejscach, na łąkach, w zaroślach, skrajach lasów, na murawach. Czasem jest uprawiana jako roślina ozdobna w założeniach o charakterze naturalistycznym.
U pierwiosnki wyniosłej kielich kwiatowy w czasie kwitnienia jest przylegający do rurki korony i wyraźnie dwubarwny – ząbki i kanty są zielone, poza tym jest jaśniejszy, a jego ząbki są zaostrzone. Korona jest bladożółta albo siarkowożółta. Brzeg płatków korony jest płaski, a cały płatek jest płaski lub nieco lejkowaty.
Gatunek ten występuje niezbyt często głównie na południu Polski, na pogórzu i w górach. Rośnie w słonecznych miejscach, na łąkach, w zaroślach i lasach liściastych. Uprawiany jest w ogrodach, także w wielu odmianach ozdobnych.
W uprawie spotyka się na ogół wiele odmian i mieszańców pochodzących od pierwiosnki bezłodygowej, pierwiosnka bezłodygowego (Primula vulgaris, P. acaulis).
Ich kwiaty, które pojawiają się już w marcu, są stosunkowo duże, o średnicy 20-30 mm średnicy, u gatunku jasnożółte z pomarańczową gardzielą, a u odmian – różnobarwne, często z podwójną liczbą płatków albo pełne.
W Ogrodzie Botanicznym posiadamy wiele gatunków pierwiosnek, które pochodzą z odległych regionów świata, w tym pierwiosnkę ząbkowaną, pierwiosnka ząbkowanego (Primula denticulata). Gatunek ten jest rodzimy dla górskich regionów Afganistanu, Nepalu i Tybetu, gdzie rośnie na wysokości od 1500 do 4500 m n.p.m., w lasach, zaroślach i na odkrytych zboczach.
Od kwietnia do czerwca wyrastają pędy kwiatostanowe (do 30 cm wysokości) zakończone kulistymi kwiatostanami. Pojedyncze kwiaty są drobne, mają do 1 cm średnicy. Kwiaty mają przeważnie kolor jasnofioletowy. Rośliny te wymagają stanowisk półcienistych i preferują gleby żyzne i wilgotne.
Hemikryptofity (naziemnopączkowe) – grupa roślin według klasyfikacji form życiowych Raunkiaera czyli sposobu, w jaki rośliny przeżywają niekorzystną porę roku, jaką w naszym klimacie jest zima. W tym przypadku to rośliny, u których pąki odnawiające znajdują się na wysokości równej z powierzchnią gruntu.
Zima w ogrodzie
2 sierpnia
Chcemy przedstawiać Wam ostatnią grupę w ramach klasyfikacji form życiowych według Raunkiaera terofity – inaczej ...
Czytaj więcejZima w ogrodzie
2 sierpnia
Dzisiaj zajmiemy się inną ważną grupą kryptofitów (skrytopączkowych) w ramach klasyfikacji Raunkiaera, czyli roślinami błotnymi ...
Czytaj więcejZima w ogrodzie
2 sierpnia
O przystosowaniach roślin do zimowania przyszedł czas na kryptofity – inaczej rośliny skrytopączkowe, których pąki ...
Czytaj więcejZima w ogrodzie
2 sierpnia
Kolejnym hemikryptofitem jest naparstnica zwyczajna. Digitalis grandiflora, należąca do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). U naparstnicy zwyczajnej, ...
Czytaj więcejZima w ogrodzie
2 sierpnia
Kolejna grupa roślin, jakiej się dziś przyjrzymy to hemikryptofity (naziemnopączkowe). To grupa roślin, u których ...
Czytaj więcejZima w ogrodzie
2 sierpnia
Wrzosiec krwisty zwanym też wrzoścem czerwonym albo wrzoścem wiosennym (Erica carnea, Erica herbacea) posiada pączki ...
Czytaj więcejZima w ogrodzie
2 sierpnia
Skalnica gronkowa jest wieloletnią, zimozieloną byliną, tworzącą gęste darnie złożone z charakterystycznych, licznych półkolistych różyczek ...
Czytaj więcejZima w ogrodzie
2 sierpnia
Nie ustajemy w przyglądaniu się formom życiowym wg Raunkiaera, czyli przystosowaniom roślin do przeżywania niekorzystnej ...
Czytaj więcejZima w ogrodzie
2 sierpnia
Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) ma pączki wąskojajowate, na szczycie zaostrzone, okryte luźnymi łuskami. Pączki boczne ...
Czytaj więcejZima w ogrodzie
2 sierpnia
Dziś przyjrzymy się fanerofitowi krzewiastemu – leszczynie pospolitej (Corylus avellana), należącej do rodziny brzozowatych (Betulaceae), ...
Czytaj więcejZima w ogrodzie
2 sierpnia
Kolejnym gatunkiem drzewiastym − fanerofitem − któremu dziś się przyjrzymy jest buk pospolity inaczej zwany ...
Czytaj więcejZima w ogrodzie
2 sierpnia
Chcemy Was namówić do przyglądania się roślinom właśnie o tej porze roku, żeby zobaczyć, jak ...
Czytaj więcej