Wrzosiec krwisty

Wrzosiec krwisty zwanym też wrzoścem czerwonym albo wrzoścem wiosennym (Erica carnea, Erica herbacea) posiada pączki kwiatowe, które już jesienią są u niego w pełni ukształtowane.

Najczęściej rozwijają się dopiero pod koniec zimy, po długiej przerwie spoczynkowej, choć zdarza się, że zakwita również jesienią.

Wrzosiec krwisty zwanym też wrzoścem czerwonym albo wrzoścem wiosennym, Erica carnea, fot. Ogród Botaniczny UW

Najczęściej jednak zobaczymy kwitnącego wrzośca w marcu i kwietniu. Wrzosiec krwisty jest zimozieloną, niską krzewinką poduszkową, o wysokości 20-30 cm i pokładających się i ukorzeniających się pędach. W efekcie tworzy zwarte kępy.

Liście ma igiełkowate, ciemnozielone o długości do 8 mm, osadzone na krótkich ogonkach, zaostrzone, nagie, błyszczące, ułożone w pozornym okółku po cztery (czasem po trzy), gęsto osadzone na pędzie. Kwiaty, po 1-2 w kątach liści, tworzą krótkie, jednostronne grona. Kielich i korona są ciemnoróżowe, przy czym korona jest dzbaneczkowata, pręciki są dłuższe od korony, a ciemnopurpurowe pylniki – dobrze widoczne. Kwiaty są miododajne.

Wrzosiec krwisty rośnie dziko w górach południowej i środkowej Europy, głównie na słonecznych i ciepłych stokach. Jest rośliną o dużej tolerancyjności co do kwasowości gleby. W uprawie dobrze znosi półcień, lubi podłoże umiarkowanie wilgotne, nieprzesychające i próchniczne.

Wrzosiec krwisty zwanym też wrzoścem czerwonym albo wrzoścem wiosennym, Erica carnea, fot. Ogród Botanczny UW

Wrzosiec krwisty jest rośliną popularną w uprawie z uwagi na ciekawy pokrój oraz wczesne, obfite, atrakcyjne i długie kwitnienie. Może mieć zastosowanie jako roślina okrywowa. Lepiej rośnie w miejscach zacisznych, osłoniętych. W surowe, a także w bezśnieżne zimy wymaga okrycia luźnym materiałem (np. włókniną), gdyż cierpi od mrozu i suszy.

Po przekwitnięciu (w maju) można go strzyc, usuwając przede wszystkim przekwitłe kwiatostany, co spowoduje zagęszczenie rośliny.

Wrzosiec krwisty zwanym też wrzoścem czerwonym albo wrzoścem wiosennym, Erica carnea, fot. Ogród Botaniczny UW

Wrzosiec krwisty w uprawie spotykany jest w wielu odmianach, o kwiatach w odcieniu różowym, lila, a także w kolorze białym czy purpurowym.

Ogród Botaniczny UW

W sezonie zimowym czynne są tylko SZKLARNIE Ogrodu Botanicznego UW – w weekendy i dni świąteczne. W parku Ogrodu wieczorami dostępna jest wystawa Magiczny Botaniczny.

Sezon letni otwieramy 23 marca 2025 r.

Grupy zorganizowane zapraszamy na zajęcia z edukatorami również w tygodniu – od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-15:00.

Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

Wystawa
Magiczny Botaniczny
Cztery Żywioły

Serdecznie zapraszamy
na wystawę iluminacji
w zimowym Ogrodzie Botanicznym UW

9.11.2024 r. – 16.02.2025 r.

Serdecznie zapraszamy!

Bilety na stronie
www.lumagica.pl

Szklarnie zimą
Las tropikalny w centrum Warszawy

SZKLARNIE są dostępne
w weekendy i dni świąteczne
w godzinach 10.00 – 15.00.


Kasy są czynne do godziny 14.00
Ostatnie wejście do szklarni o godz. 14.20

W ramach biletu wstępu
zapraszamy na
weekendowe spacery z edukatorami
w soboty i niedziele
o godz. 13.00
Instytucje wspierające

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.