Ziarnopłon wiosenny

Przedstawiamy ostatni charakterystyczny gatunek flory przedwiośnia, czyli ziarnopłon wiosenny, zwany też przez botaników jaskrem wiosennym (Ficaria verna, Ranunculus ficaria).

Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae), a we florze polskiej jest jednym z dwóch przedstawicieli rodzaju ziarnopłon (Ficaria). Drugim jest rzadko spotykany ziarnopłon kusy (Ficaria nudicaulis).

Ziarnopłon wiosenny, Ficaria verna, fot. Floratheca

Ziarnopłon wiosenny jest pospolity w całym kraju, na północnym wschodzie występuje rzadziej, natomiast w górach spotykany jest aż po piętro pogórza, rzadziej w reglu dolnym. Jest gatunkiem wskaźnikowym dla starych lasów liściastych, ale rośnie również w różnych wilgotnych lasach, zaroślach czy nawet na terenach trawiastych.

Najchętniej rośnie w półcieniu i umiarkowanym świetle, na glebach wilgotnych, zasobnych w składniki pokarmowe, a nawet bardzo żyznych, o odczynie obojętnym do zasadowego. Ziarnopłon wiosenny jest byliną z pędami o długości nawet 30 cm.

Pędy te leżą i wznoszą się, tworząc wiosną zwarty kobierzec soczystozielonych liści, wśród których szybko pojawiają się połyskujące, złocistożółte kwiaty. Znaczna część korzeni przekształcona jest w wydłużone bulwki.

Łodygi zakorzeniają się w węzłach, a w kątach liści znajdują się bulwkowate rozmnóżki – bulwki pędowe. Podobnie jak bulwki korzeniowe służą one do rozmnażania wegetatywnego, dzięki temu ziarnopłon wiosenny potrafi w krótkim czasie opanować rozległe przestrzenie (w USA jest gatunkiem inwazyjnym).

Ziarnopłon wiosenny, Ficaria verna, fot. I.Kirpluk

Liście ziarnopłonu wiosennego są brzegiem karbowane lub ząbkowane i nie są skupione w różyczce. Kwiaty o średnicy 2–3 cm wyrastają pojedynczo na długich, wznoszących się szypułkach. Kwitną najczęściej od marca (bywa, że przy sprzyjającej aurze pojawiają się już w lutym) do maja.

Owoc jest zbiorowy, złożony z owłosionych niełupek z elajosomami (ciałkami mrówczymi). Najczęściej jednak owoce nie wykształcają się albo są nierozwinięte.

Ziarnopłon wiosenny jest rośliną trującą, zawiera m.in. glikozyd ranunkulinę, saponiny trójterpenowe i olejki eteryczne.

Ranunkulina silnie działa na skórę i błony śluzowe. Ziarnopłon wiosenny jest najbardziej toksyczny w czasie kwitnienia i dojrzewania owoców. Podobno młode liście są jadalne, ale my nie polecamy eksperymentowania. U zwierząt powoduje podobne zatrucia jak jaskry. W medycynie ludowej ziarnopłon wiosenny stosowany był jako środek antyseptyczny i hamujący krwawienie (świeże ziele).

Sezon 2025
Artystyczny Botaniczny

W tym roku
spoglądamy na świat przyrody
okiem artystów.
Ta wyjątkowa perspektywa
poprowadzi nas po ścieżkach Ogrodu.


Zapraszamy na wydarzenia
powiązane z tematem tego sezonu:
wykłady, spacery z motywem,
warsztaty, koncerty oraz wystawy.


Warszawa, Aleje Ujazdowskie 4





Ogród Botaniczny UW
Zielona oaza w sercu wielkiego miasta!



W maju Ogród czynny jest
codziennie w godz. 10.00 – 20.00
Kasy czynne są do godz. 19.00


Od maja do sierpnia Ogród czynny jest
codziennie w godz. 10.00 – 20.00
Kasy czynne są do godz. 19.00
Zajęcia z edukatorami
dla grup zorganizowanych

od wtorku do niedzieli
w godzinach 10:00-15:00.

Zapisy → wycieczki.ogrod@uw.edu.pl





Szklarnie
Las tropikalny w centrum Warszawy

SZKLARNIE są dostępne w maju
codziennie i w dni świąteczne z wyjątkiem poniedziałków
w godz.10.00 – 20.00.

Kasy są czynne do godz. 19.00
Ostatnie wejście do szklarni o godz. 19.20

W ramach biletu wstępu zapraszamy na
weekendowe spacery z edukatorami
w soboty i niedziele o godz. 13.00





Realizowane projekty z Funduszy Europejskich

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.