Biologia zapylania kosaćca żółtego | cz. 3

Czy rozmiar ma znaczenie – czyli czy większe kwiaty więcej obiecują i oferują zapylaczom? W poprzednim tygodniu skupiliśmy się na atrakcyjnych wizualnie cechach kosaćcowatych kwiatów – wielkości, szerokości i wyjątkowej plamce na płatkach, która pomaga owadom zlokalizować nagrodę. Rzeczywiście liczne badania wykazały, że widoczne z dużej odległości cechy kwiatów mogą zwiększać ich atrakcyjność. 

Kwiaty Iris specjalnie przygotowane do pobierania nektaru – zaizolowane w stadium pąka, tak, żeby żadne (a przynajmniej duże) owady nie wchodziły do środka, fot. Ogród Botaniczny UW

Przykładowo większe kwiaty Iris atropurpurea są częściej odwiedzane przez potencjalnych zapylaczy. Jeszcze nie znamy wprawdzie odpowiedzi na pytanie, jak wygląda zależność pomiędzy wielkością kwiatu a częstością odwiedzin u kosaćców żółtych (Iris pseudacorus), gdyż dopiero analiza nakręconych przez Marcina nagrań da nam odpowiedź na to pytanie. Projektując badania, zadaliśmy również drugie pytanie – o uczciwość roślin w sygnalizowaniu nagrody kwiatowej. 

Kwiaty I. atropurpurea na pustyni Negew w Izraelu, fot. Ogród Botaniczny UW

Po zmierzeniu kwiatów zebraliśmy z nich również nektar. Wybrane kwiaty były do tego specjalnie przygotowane – odpowiednio wcześniej, kiedy kwiaty były jeszcze w stadium pąka, założyliśmy na nie specjalne izolatory, które uniemożliwiały owadom wchodzenie do kwiatu i wypijanie nektaru.

Z tak izolowanych kwiatów, po zmierzeniu ich wielkości, wybraliśmy nektar, żeby sprawdzić, czy jest zależność między wielkością kwiatu a ilością produkowanej nagrody.  Innymi słowy – czy kwiaty kosaćców żółtych uczciwie komunikują się ze swoimi zapylaczami i czy większe kwiaty „komunikują” zwierzętom, że produkują więcej nektaru? 

Jesteście bardzo ciekawi – co tak naprawdę dzieje się pomiędzy kosaćcami i ich zapylaczami. Z niecierpliwością czekamy na wyniki analiz nektaru.

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

Ogród jest czynny
codziennie
w godz. 10.00 – 18.00
KASY są czynne do godz. 17.00

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

Szklarnie są czynne
od wtorku do niedzieli
w godz. 10.00 – 18.00
KASY są czynne do godz. 17.00
Instytucje wspierające

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.