Naukowcy w terenie

Badania m.in. szachownic w mieście, w ramach swojej pracy magisterskiej prowadzi Barbara Płaskonka z pomocą Marcina Mazurkiewicza. Katarzyna Roguz jest promotorką pracy magisterskiej Basi.

Barbara Płaskonka Marcin Mazurkiewicz Katarzyna Roguz, fot. I. Kuzyszyn

Basia zaczęła swoją przygodę w Ogrodzie Botanicznym od studenckich praktyk, gdzie w ramach swoich zadań zajmowała się badaniem zapylania i nagrody kwiatowej u fasoli (Phaseolus). Na szczęście praktyki były tylko początkiem, teraz Barbara jest Edukatorką i Magistrantką w Ogrodzie Botanicznym UW.

Barbara Płaskonka, fot. I. Kuzyszyn

Nie tak łatwo być naukowcem w terenie. Nasz miejski zespół badaczy potrzebował tylko lub aż 5 słonecznych i ciepłych dni. Tylko w takich warunkach jest sens tropić zapylacze. Udało się.

Chłód i deszcz powodują, że zwierzęta pojawiają się w kwiatach znacznie rzadziej, o ile w ogóle. W tym sezonie począwszy od 20 kwietnia udało nam się znaleźć zaledwie kilka takich zapylaczowo-dobrych dni. Ale teraz już patrzymy spokojnie na deszcz. 

Dotychczasowe prace badawcze najczęściej dotyczyły naturalnych populacji, ale dynamiczny rozrost miast skłania nas do przyjrzenia się tym mniej naturalnym zbiorowiskom. Więc porzuciliśmy dzikie populacje wielosiłów (Polemonium caeruleum) czy dzięgli (Angelica sylvestris) i buszujemy z lupą w mieście. 

W tym roku zajęliśmy się badaniem na samym początku sezonu wegetacyjnego. Używając 4 kamer przez minimum 5 kolejnych dni nagrywaliśmy aktywność owadów w kwiatach. Nagrywanie owadów to świetna metoda, która pozwala nam zorientować się, co dzieje się w kwiecie, bez odławiania owadów. Możemy też zobaczyć, które owady gramolą się po nektar, a które wiszą na pylnikach, skubiąc pyłek.

Korona cesarska Fritillaria imperialis wśród tulipanów na Placu Unii Lubelskiej w Warszawie, fot. I. Kuzyszyn

Do badań wybraliśmy znany Wam już gatunek szachownic, czyli koronę cesarską (Fritillaria imperialis). 

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

Ogród jest czynny
codziennie
w godz. 10.00 – 18.00
KASY są czynne do godz. 17.00

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

Szklarnie są czynne
od wtorku do niedzieli
w godz. 10.00 – 18.00
KASY są czynne do godz. 17.00
Instytucje wspierające

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.