Biologia zapylania kosaćca żółtego | cz. 4, wyniki

Wyniki. Czy czekaliście już niecierpliwie na wyniki wiosennych i letnich badań naszego zespołu naukowego? My tak, nawet bardzo! Wiosną i latem Basia Płaskonka sprawdzała, jak miejskie zapylacze reagują na kwiaty szachownic i liliowców w samym centrum dużego miasta.

Razem z Marcinem Mazurkiewiczem i Katarzyną Roguz obserwowała interakcje roślin i zapylaczy przy placu Zawiszy i Unii Lubelskiej, ale też przy rondzie Dmowskiego i De Gaulle’a. Nasi naukowcy śledzili również losy pyłku przemieszczającego się pomiędzy tymi lokalizacjami. 

W słoneczne dni można było zauważyć dzikie zapylacze żerujące w kwiatach szachownic i liliowców, fot. B. Płaskonka

Ciekawiło ich, czy owady, które już dotrą na taką zasobną, choć trudno dostępną populację postanawiają na niej zostać i odwiedzić wszystkie kwiaty o poznanym wzorze?  Dziś możemy powiedzieć, że tak jak przypuszczaliśmy, kwiaty rosnące na miejskich zieleńcach są chętnie odwiedzane przez zapylacze. Przy czym częstotliwość ich odwiedzin najbardziej zależy od temperatury i zmienia się w ciągu sezonu. 

Nasi naukowcy zauważyli, że nawet bardzo obfita nagroda pokarmowa dostępna w kwiatach nie pomoże, jeśli temperatura jest zbyt niska.

Barbara Płaskonka przejrzała wszystkie zebrane słupki (części żeńskie). Poza określeniem, czy na znamieniu są ziarna pyłku, sprawdzała również, z której populacji pochodzi pyłek.
fot. K. Roguz

Basia pracowicie przejrzała również wszystkie zebrane słupki (części żeńskie) z szachownic i liliowców. Dzięki umieszczeniu ich w komorze z UV można było sprawdzić, czy np. na słupkach zebranych przy rondzie Dmowskiego, jest pyłek z ronda De Gaulle’a. Wyniki badań naszych naukowców pokazują, że owady przemieszczają się często pomiędzy roślinami w jednej populacji, ale także „zmieniają” populacje.

Barwione ziarna pyłku znalezione na słupku szachownicy, fot. B.Płaskonka

To bardzo ciekawe. Oznacza to, że zapylacze przemieszczają się między populacjami roślin nawet tak szczelnie otoczonymi gęstą miejską zabudową, jak ma to miejsce w przypadku badanych lokalizacji. 

Badania m.in. szachownic w mieście, w ramach swojej pracy magisterskiej prowadzi Barbara Płaskonka z pomocą Marcina Mazurkiewicza. Katarzyna Roguz jest promotorką pracy magisterskiej Barbary.

Barbara Płaskonka zaczęła swoją przygodę w Ogrodzie Botanicznym od studenckich praktyk, gdzie w ramach swoich zadań zajmowała się badaniem zapylania i nagrody kwiatowej u fasoli (Phaseolus). Na szczęście praktyki były tylko początkiem, teraz Barbara jest Edukatorką i Magistrantką w Ogrodzie Botanicznym UW.

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

Ogród jest czynny
codziennie
w godz. 10.00 – 18.00
KASY są czynne do godz. 17.00

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

Szklarnie są czynne
od wtorku do niedzieli
w godz. 10.00 – 18.00
KASY są czynne do godz. 17.00
Instytucje wspierające

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.