Gry edukacyjne

Materiały z Warsztatów Pod Liściem Miłorzębu
Opracowanie i wydanie gier dofinansowano ze środków WFOŚiGW

Znajdą tutaj Państwo szereg materiałów związanych z Warsztatami Pod Liściem Miłorzębu. Mimo powiązania z programem Warsztatów, mogą być one przydatne przy różnych innych zajęciach przyrodniczych (dla dzieci, a także dorosłych). Zapraszamy do pobierania i wykorzystywania ich do celów niekomercyjnych.

Czekamy na Państwa opinie – prosimy pisać pod adres: e-mail: pod.lisciem.milorzebu@gmail.com

Materiały obejmują:
1. książeczkę dla prowadzącego Warsztaty Pod Liściem Miłorzębu,
2. plansze i kolorowanki,
3. gry i puzzle.

Opis materiałów (linki do pobrania na dole strony):

1. Książeczka dla prowadzącego Warsztaty Pod Liściem Miłorzębu
Oprócz opisu założeń programu „Pod liściem miłorzębu” książeczka zawiera 8 rozdziałów poświęconych różnym zagadnieniom przyrodniczym m.in. rozsiewaniu się roślin, życiu pod ziemią czy roślinom przyprawowym.
Każdy z rozdziałów zakończony jest zestawem zajęć opracowanych na potrzeby danego tematu.
Książeczka skierowana jest przede wszystkim do biologów pracujących z dziećmi i nauczycieli przyrody (klas 1-4), ale mamy nadzieję, że jej otwarta formuła czyni ją ciekawą i użyteczną także dla rodziców i miłośników przyrody.

2. Plansze i kolorowanki.
Jest to zestaw kolorowych plansz oraz czarno-białych kolorowanek. Plansze mogą być przydatne przy prowadzeniu zajęć jako dodatkowe źródło informacji, natomiast kolorowanki są świetnym materiałem do różnych zabaw plastyczno-manualnych.
Więcej informacji na tematy powiązane z zawartymi tu planszami i kolorowankami znajduje się w Książeczce dla Prowadzącego.

3. Gry i puzzle – Wyścig nasion, Inwazja oraz Etapy Kiełkowania.
Wyścig nasion
Gra edukacyjna na temat kiełkowania roślin, przeznaczona dla dzieci w wieku 5 – 10 lat.

Twoje owoce są już dojrzałe, nasiona gotowe do tego by zamienić się w młode rośliny — siewki. Nadszedł czas kiełkowania! Na starcie nasiona pobierają wodę i pęcznieją, zaraz potem przez łupinę przebije się korzeń. Nasiono zamieni się w siewkę i rozpoczniecie walkę o przetrwanie. Siewki czeka wiele niebezpieczeństw. Ile z nich zdoła dojść do mety i stać się dorosłymi roślinami?

Inwazja


Gra edukacyjna ilustrująca zjawisko inwazji biologicznej, przeznaczona dla dzieci w wieku 5 – 10 lat.

Australia jest kontynentem ale jednocześnie ogromną wyspą. Żyje na niej wiele zwierząt niespotykanych nigdzie indziej, takich jak niełazy, papugi kakadu, dziobaki i kangury (na przykład walabia). Pewnego razu do Australii przybyli na statkach ludzie z Europy. Przywieźli ze sobą także zwierzęta i rośliny, których wcześniej nigdy tu nie było. Nieświadomie przywlekli też ze sobą europejskie choroby… Czy miało to wpływ na rodzimych mieszkańców Australii? Ja k różne zwierzęta poradziły sobie w nowej sytuacji? Czy nowi przybysze zdołali przeżyć na odległej wyspie?

Etapy kiełkowania


Puzzle przeznaczone dla dzieci od wieku 2 lat obrazujące etapy kiełkowania nasiona i wzrostu siewki.
Kiełkowanie to wcale nie taka prosta sprawa! Niniejsze puzzle pozwalają przyjrzeć się szczegółom tego zjawiska.

Kiedy zrobi się ciepło i wilgotno nasiono fasoli może zacząć kiełkować. Zaczyna ono chłonąć wodę i pęcznieć. Potem korzeń jako pierwszy przebija osłony aby zamocować nasiono w glebie i zacząć jeszcze wydajniej pobierać wodę wraz z solami mineralnymi. Następnie ku górze przebija się młody pęd. Liście zarodkowe (zwane liścieniami) są twarde i pękate ponieważ są one pełne zapasów dla rozwijającej się siewki. Jak dotąd były schowane w nasionie, teraz wzrastający pęd wyciągna je nad powierzchnie gleby. Zaraz za liścieniami rozwija się nowa para liści, za pomocą których młoda siewka fasoli będzie mogła sama produkować cukry dzięki energii słonecznej. Liścienie kurczą się i usychają – całe zapasy zostały zużyte, ale roślina może już rozwijać się samodzielnie.

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

W sezonie zimowym
Ogród jest czynny
tylko w godzinach dostępności
wystawy Magiczny Botaniczny

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

W sezonie zimowym szklarnie są czynne
w weekendy i dni świąteczne
w godz 10:00 – 15:00
KASA jest czynna do godz. 14:00

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.