Gry edukacyjne

Materiały z Warsztatów „Pod Liściem Miłorzębu

Znajdą tutaj Państwo szereg materiałów związanych z Warsztatami Pod Liściem Miłorzębu. Mimo powiązania z programem Warsztatów, mogą być one przydatne przy różnych innych zajęciach przyrodniczych (dla dzieci, a także dorosłych). Zapraszamy do pobierania i wykorzystywania ich do celów niekomercyjnych.

Materiały obejmują:

  • książeczkę dla prowadzącego warsztaty „Pod Liściem Miłorzębu”
  • plansze i kolorowanki
  • gry i puzzle


Książeczka dla prowadzącego warsztaty „Pod Liściem Miłorzębu

Oprócz opisu założeń programu „Pod liściem miłorzębu” książeczka zawiera 8 rozdziałów poświęconych różnym zagadnieniom przyrodniczym m.in. rozsiewaniu się nasion, życiu pod ziemią czy roślinom przyprawowym.

Zobacz książeczkę

Każdy z rozdziałów zakończony jest zestawem zajęć opracowanych na potrzeby danego tematu. Książeczka skierowana jest przede wszystkim do biologów pracujących z dziećmi i nauczycieli przyrody (klas 1-4), ale mamy nadzieję, że jej otwarta formuła czyni ją ciekawą i użyteczną także dla rodziców i miłośników przyrody.


Plansze i kolorowanki

Jest to zestaw kolorowych plansz oraz czarno-białych kolorowanek. Plansze mogą być przydatne przy prowadzeniu zajęć jako dodatkowe źródło informacji, natomiast kolorowanki są świetnym materiałem do różnych zabaw plastyczno-manualnych.

Więcej informacji na tematy powiązane z zawartymi tu planszami i kolorowankami znajduje się w Książeczce dla Prowadzącego.


Gry i puzzle

WYŚCIG NASION – gra edukacyjna na temat kiełkowania roślin, przeznaczona dla dzieci w wieku 5 – 10 lat.

Twoje owoce są już dojrzałe, nasiona gotowe do tego by zamienić się w młode rośliny — siewki. Nadszedł czas kiełkowania! Na starcie nasiona pobierają wodę i pęcznieją, zaraz potem przez łupinę przebije się korzeń. Nasiono zamieni się w siewkę i rozpoczniecie walkę o przetrwanie. Siewki czeka wiele niebezpieczeństw. Ile z nich zdoła dojść do mety i stać się dorosłymi roślinami?


INWAZJA – gra edukacyjna ilustrująca zjawisko inwazji biologicznej, przeznaczona dla dzieci w wieku 5 – 10 lat.

Australia jest kontynentem ale jednocześnie ogromną wyspą. Żyje na niej wiele zwierząt niespotykanych nigdzie indziej, takich jak niełazy, papugi kakadu, dziobaki i kangury (na przykład walabia).

Pewnego razu do Australii przybyli na statkach ludzie z Europy. Przywieźli ze sobą także zwierzęta i rośliny, których wcześniej nigdy tu nie było. Nieświadomie przywlekli też ze sobą europejskie choroby…

Czy miało to wpływ na rodzimych mieszkańców Australii? Jak różne zwierzęta poradziły sobie w nowej sytuacji? Czy nowi przybysze zdołali przeżyć na odległej wyspie?

Pobierz elementy gry poniżej


ETAPY KIEŁKOWANIA – puzzle przeznaczone dla dzieci od wieku 2 lat obrazujące etapy kiełkowania nasiona i wzrostu siewki.

Kiełkowanie to wcale nie taka prosta sprawa! Niniejsze puzzle pozwalają przyjrzeć się szczegółom tego zjawiska.

Kiedy zrobi się ciepło i wilgotno nasiono fasoli może zacząć kiełkować. Zaczyna ono chłonąć wodę i pęcznieć. Potem korzeń jako pierwszy przebija osłony aby zamocować nasiono w glebie i zacząć jeszcze wydajniej pobierać wodę wraz z solami mineralnymi.

Następnie ku górze przebija się młody pęd. Liście zarodkowe (zwane liścieniami) są twarde i pękate ponieważ są one pełne zapasów dla rozwijającej się siewki. Jak dotąd były schowane w nasionie, teraz wzrastający pęd wyciąga je nad powierzchnię gleby.

Zaraz za liścieniami rozwija się nowa para liści, za pomocą których młoda siewka fasoli będzie mogła sama produkować cukry dzięki energii słonecznej. Liścienie kurczą się i usychają – całe zapasy zostały zużyte, ale roślina może już rozwijać się samodzielnie.

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

Ogród jest czynny
codziennie
w godz. 10.00 – 20.00
KASY są czynne do godz. 19.00
(maj-sierpień)

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

Szklarnie są czynne
od wtorku do niedzieli
w godz. 10.00 – 20.00
KASY są czynne do godz. 19.00
(maj-sierpień)
Instytucje wspierające

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.