
Materiały do pobrania
25 maja
Kompostownik edukacyjny – schemat budowy
Materiał w przystępny sposób pokazuje schemat budowy kompostownika.
Czytaj więcejZnajdą tutaj Państwo szereg materiałów związanych z Warsztatami Pod Liściem Miłorzębu. Mimo powiązania z programem Warsztatów, mogą być one przydatne przy różnych innych zajęciach przyrodniczych (dla dzieci, a także dorosłych). Zapraszamy do pobierania i wykorzystywania ich do celów niekomercyjnych.
Materiały obejmują:
Oprócz opisu założeń programu „Pod liściem miłorzębu” książeczka zawiera 8 rozdziałów poświęconych różnym zagadnieniom przyrodniczym m.in. rozsiewaniu się nasion, życiu pod ziemią czy roślinom przyprawowym.
Każdy z rozdziałów zakończony jest zestawem zajęć opracowanych na potrzeby danego tematu. Książeczka skierowana jest przede wszystkim do biologów pracujących z dziećmi i nauczycieli przyrody (klas 1-4), ale mamy nadzieję, że jej otwarta formuła czyni ją ciekawą i użyteczną także dla rodziców i miłośników przyrody.
Jest to zestaw kolorowych plansz oraz czarno-białych kolorowanek. Plansze mogą być przydatne przy prowadzeniu zajęć jako dodatkowe źródło informacji, natomiast kolorowanki są świetnym materiałem do różnych zabaw plastyczno-manualnych.
Więcej informacji na tematy powiązane z zawartymi tu planszami i kolorowankami znajduje się w Książeczce dla Prowadzącego.
WYŚCIG NASION – gra edukacyjna na temat kiełkowania roślin, przeznaczona dla dzieci w wieku 5 – 10 lat.
Twoje owoce są już dojrzałe, nasiona gotowe do tego by zamienić się w młode rośliny — siewki. Nadszedł czas kiełkowania! Na starcie nasiona pobierają wodę i pęcznieją, zaraz potem przez łupinę przebije się korzeń. Nasiono zamieni się w siewkę i rozpoczniecie walkę o przetrwanie. Siewki czeka wiele niebezpieczeństw. Ile z nich zdoła dojść do mety i stać się dorosłymi roślinami?
INWAZJA – gra edukacyjna ilustrująca zjawisko inwazji biologicznej, przeznaczona dla dzieci w wieku 5 – 10 lat.
Australia jest kontynentem ale jednocześnie ogromną wyspą. Żyje na niej wiele zwierząt niespotykanych nigdzie indziej, takich jak niełazy, papugi kakadu, dziobaki i kangury (na przykład walabia).
Pewnego razu do Australii przybyli na statkach ludzie z Europy. Przywieźli ze sobą także zwierzęta i rośliny, których wcześniej nigdy tu nie było. Nieświadomie przywlekli też ze sobą europejskie choroby…
Czy miało to wpływ na rodzimych mieszkańców Australii? Jak różne zwierzęta poradziły sobie w nowej sytuacji? Czy nowi przybysze zdołali przeżyć na odległej wyspie?
ETAPY KIEŁKOWANIA – puzzle przeznaczone dla dzieci od wieku 2 lat obrazujące etapy kiełkowania nasiona i wzrostu siewki.
Kiełkowanie to wcale nie taka prosta sprawa! Niniejsze puzzle pozwalają przyjrzeć się szczegółom tego zjawiska.
Kiedy zrobi się ciepło i wilgotno nasiono fasoli może zacząć kiełkować. Zaczyna ono chłonąć wodę i pęcznieć. Potem korzeń jako pierwszy przebija osłony aby zamocować nasiono w glebie i zacząć jeszcze wydajniej pobierać wodę wraz z solami mineralnymi.
Następnie ku górze przebija się młody pęd. Liście zarodkowe (zwane liścieniami) są twarde i pękate ponieważ są one pełne zapasów dla rozwijającej się siewki. Jak dotąd były schowane w nasionie, teraz wzrastający pęd wyciąga je nad powierzchnię gleby.
Zaraz za liścieniami rozwija się nowa para liści, za pomocą których młoda siewka fasoli będzie mogła sama produkować cukry dzięki energii słonecznej. Liścienie kurczą się i usychają – całe zapasy zostały zużyte, ale roślina może już rozwijać się samodzielnie.
Materiały do pobrania
25 maja
Materiał w przystępny sposób pokazuje schemat budowy kompostownika.
Czytaj więcejMateriały do pobrania
25 maja
Materiały z Warsztatów „Pod Liściem Miłorzębu” Znajdą tutaj Państwo szereg materiałów związanych z Warsztatami Pod ...
Czytaj więcejMateriały do pobrania
25 maja
BROSZURA EDUKACYJNA „W Ptasiogrodzie. Ogród przyjazny ptakom.” – to krótki przewodnik przybliżający życie ptaków zamieszkujących ...
Czytaj więcejMateriały do pobrania
25 maja
Broszura edukacyjna – Organizmy kompostowe, czyli kto przerabia kompost.
Czytaj więcejMateriały do pobrania
25 maja
Broszura edukacyjna „Kwiaty i zwierzęta. Ogród przyjazny owadom.” – to krótki przewodnik po świecie zapylaczy, ...
Czytaj więcejMateriały do pobrania
25 maja
BROSZURA EDUKACYJNA „Kompostowanie. O naturalnym nawożeniu” – to krótki przewodnik przybliżający tajniki naturalnego nawożenia w ...
Czytaj więcejMateriały do pobrania
25 maja
Broszura edukacyjna – Co możemy, a czego nie możemy wrzucać do kompostownika?
Czytaj więcej