Aster gawędka

Aster gawędka należy do rodziny astrowatych, złożonych (Asteraceae, Compositae). Jest gatunkiem zachodnioeuropejskim, środkowoeuropejskim i zachodniosyberyjskim, związanym z suchym, ciepłym, zasadowym podłożem. 

Aster gawędka (Aster amellus) na murawie kserotermicznej w okolicach Kazimierza Dolnego; fot. I. Kirpluk

W Polsce jest gatunkiem charakterystycznym dla muraw kserotermicznych, zwłaszcza dla zespołu omanu wąskolistnego (Inuletum ensifoliae). Najczęściej występuje na Wyżynie Lubelskiej i Roztoczu, poza tym na Wyżynie Małopolskiej, w Górach Świętokrzyskich, w dorzeczu dolnej Wisły oraz na Pomorzu Wschodnim i w Wielkopolsce. 

Spotkamy go na suchych, ciepłych, słonecznych wzgórzach, w widnych lasach i zaroślach oraz na ich obrzeżach, na podłożu zasobnym w węglan wapnia. Aster gawędka jako składnik muraw kserotermicznych jest zagrożony wskutek sukcesji drzew i krzewów oraz gospodarczego użytkowania muraw.

Aster gawędka jest byliną do 60 cm wysokości, o czerwono nabiegłej, szorstko owłosionej łodydze. Liście zwykle też są szorstko owłosione. Kwiatostanem jest podbaldach złożony z nielicznych koszyczków, o średnicy do 5 cm. Kwiaty zewnętrzne, języczkowate, niebieskie lub fioletowo nabiegłe, mają długość do 2 cm, w środku są żółte kwiaty rurkowate.Aster gawędka kwitnie na ogół od sierpnia do września. Zapylany jest przez motyle i muchówki. Owocem jest niełupka, do 4 mm długości, opatrzona do 6 mm długim, białym lub rudym puchem kielichowym.

Aster gawędka w uprawie

Aster gawędka jest również gatunkiem uprawianym – jednak pamiętajmy, że żadnych części tej rośliny nie wolno nam pozyskiwać z natury bez stosownego zezwolenia. Roślina ta uprawiana w ogrodach jako bylina ozdobna, z czasem rozrasta się, tworząc większe skupienia.

Aster gawędka może być uprawiany na rabatach bylinowych i w ogrodach skalnych, a także świetnie nadaje się do nasadzeń naturalistycznych. Czasami wykorzystywany jest na kwiat cięty. W uprawie konieczne jest stanowisko słoneczne, gleba żyzna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, o odczynie obojętnym lub zasadowym. 

Znane są ogrodowe odmiany astra gawędki, dostępne w handlu. Niestety, nie wszystkie są dostatecznie mrozoodporne. Kupując rośliny należy zwracać na to uwagę (w opisie odmiany), albo liczyć się ze stratą roślin po mroźnej zimie.


Izabella Kirpluk, kurator kolekcji ekologicznych oraz działu Flory Niżowej Polski (do 2022 roku).

Porcje wiedzy z cyklu „Rośliny chronione” przygotowuje dla Was Izabella Kirpluk, która w Ogrodzie Botanicznym była kuratorem kolekcji ekologicznych oraz działu Flory niżowej Polski. Od 1987 roku zajmuje się chronionymi i zagrożonymi gatunkami, opiekując się kolekcją tych roślin w Ogrodzie, biorąc udział w badaniach prowadzonych przez Ogród na Suwalszczyźnie i badaniach w Puszczy Kampinoskiej. Od 1992 roku prowadzi prace badawcze nad florą siedlisk antropogenicznych Puszczy Kampinoskiej, a od 2011 zajmuje się gatunkami inwazyjnymi na tych siedliskach.

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

Ogród jest czynny
codziennie
w godz. 10.00 – 20.00
KASY są czynne do godz. 19.00
(maj-sierpień)

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

Szklarnie są czynne
od wtorku do niedzieli
w godz. 10.00 – 20.00
KASY są czynne do godz. 19.00
(maj-sierpień)
Instytucje wspierające

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.