Grzybieńczyk wodny

Grzybieńczyk wodny (Nymphoides peltata, Limnanthemum nymphoides) jest jedną z tych roślin, które są narażone na wyginięcie i objęte są ochroną gatunkową.  Pamiętajmy, że u nas w kraju, w myśl ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. 2004 Nr 92  poz. 880, z późniejszymi zmianami) zabronione jest m.in. umyślne przemieszczanie gatunków chronionych w środowisku przyrodniczym, jak i umyślne wprowadzanie do środowiska przyrodniczego. Wszelkie odstępstwa od zakazów wymagają zezwoleń Regionalnego lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Grzybieńczyk wodny, Nymphoides peltata, fot. Domena Publiczna, Wikipedia

Grzybieńczyk wodny jest gatunkiem inwazyjnym w Ameryce Północnej i Nowej Zelandii. Rozprzestrzenianiu sprzyja dostępność gatunku w handlu (także u nas dostępny jest w ogrodniczych centrach handlowych, szkółkach i sklepach internetowych) i uprawa w oczkach wodnych, skąd może być przeniesiony do środowiska naturalnego. 

Choć liście grzybieńczyka wodnego przypominają nieco liście tzw. lilii wodnych (grzybieni, grążeli) należy do zupełnie innej rodziny niż one, nie – grzybieniowatych (Nymphaeaceae), tylko bobrkowatych (Menyanthaceae).

Grzybieńczyk wodny, Nymphoides peltata, fot. Domena Publiczna, Wikipedia

W Polsce jest gatunkiem rzadkim, występuje głównie na niżu, w rozproszonych stanowiskach. Liczba stanowisk naturalnych grzybieńczyka wodnego w ostatnich latach uległa znacznemu zmniejszeniu. Gatunek jest rodzimy dla większości obszarów Europy i Azji (w strefie klimatu umiarkowanego) i zagrożony w całym zasięgu geograficznym.

Rośnie w eutroficznych (żyznych) wodach stojących, takich jak stawy, starorzecza, nagrzane latem partie jezior, najczęściej na głębokości od kilkudziesięciu centymetrów do 1,5 m, w podłożu ilasto-gliniastym i mulistym. Dobrze znosi lekkie zasolenie wody, natomiast jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenie wód. 

Grzybieńczyk wodny jest byliną z długim, dorastającym do ok. 1,5 m, walcowatym, rozgałęzionym kłączem, zakorzenionym w podłożu. Jego liście pływają na powierzchni wody. Mają zaokrągloną, skórzastą, lśniącą i z wierzchu ciemnozieloną, a od spodu czerwonofioletową blaszkę o długości od 7 do 13 cm i szerokości od 6 do 10 cm. Ogonki liściowe osiągają długość od 0,5 m do ponad 2 m. 

Kwiaty 5-krotne są osadzone na szypułkach o długości od 5 do 10 cm i wyrastają ponad wodę. Zebrane są po 2 do 5 w luźnych pęczkach w kątach liści. Charakterystyczna, lejkowata, złocistożółta korona ma średnicę od 2,5 do 4 cm, krótką rurkę i łatki głęboko pocięte, na brzegu orzęsione a w nasadzie z pęczkiem włosków. Kwiaty kwitną tylko jeden dzień. Zapylane są przez owady, czasem też dochodzi do samozapylenia. 

Grzybieńczyk wodny, Nymphoides peltata, fot. T. Spaas, Domena Publiczna, Wikipedia

Owocem jest mięsista, jajowata torebka o długości do 2,5 cm. Owoce dojrzewają pod wodą. Nasiona są silnie spłaszczone, z haczykowatymi włoskami. Rozprzestrzeniają się drogą wodną (hydrochoria), czasem przyczepiają się piór ptasich (epizoochoria). Roślina rozmnaża się też wegetatywnie, z fragmentów kłączy. Grzybieńczyk wodny jest zagrożony z powodu zarastania płytkich zbiorników wodnych przez roślinność szuwarową. W starorzeczach poważnym zagrożeniem są dla niego dłuższe okresy obniżonych stanów wody, które powodują ekspansję roślinności bagiennej, łąkowej i pastwiskowej. 

Wszelkie prace związane z przebudową wałów przeciwpowodziowych prowadzą do całkowitego zniszczenia m.in. siedlisk grzybieńczyka wodnego. W użytkowanych stawach zagrożeniem dla gatunku stają się działania związane z okresową konserwacją tych zbiorników. Nie wolno dopuszczać do osuszenia stawu na dłuższy okres.

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

Ogród jest czynny
codziennie
w godz. 10.00 – 20.00
KASY są czynne do godz. 19.00
(maj-sierpień)

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

Szklarnie są czynne
od wtorku do niedzieli
w godz. 10.00 – 20.00
KASY są czynne do godz. 19.00
(maj-sierpień)
Instytucje wspierające

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.