Banan cz. 2

Tost z bananem i czekoladą wg Elvisa 

1 osoba

Banan cz. 3
Recipe:

Składniki na jedną porcję dla średnio głodnej osoby:

  • 2 kromki ulubionego chleba tostowego
  • ½ dojrzałego banana
  • łyżeczka masła orzechowego
  • kostka czekolady
  • urządzenie do robienia sandwichy lub grill elektryczny
Preparation:

Jedną kromkę chleba smarujemy masłem orzechowym, układamy na niej kawałki czekolady i plasterki banana. Przykrywamy drugą kromką. 

Kanapkę wkładamy do tzw. tostera lub do grilla elektrycznego. Zgniatamy i zapiekamy aż z obu stron tost/kanapka będzie rumiana, a czekolada się rozpuści.

Zjadamy na ciepło, choć i po przestudzeniu taki tost jest pyszny!

Czy Król Rock’n’Rolla lubił tosty? Tak (!) i to na dodatek – z bananami w środku! Wiemy – brzmi to dziwnie, ale zanim na zawsze z nich zrezygnujcie – sprawdźcie jak one smakują!

Wersję wg Elvisa podkręciliśmy posiekaną czekoladą i trochę „odchudziliśmy” – zapiekając tosty, zamiast smażyć je na maśle.

Zanim jednak zjecie sycące śniadanie godne króla, kilka słów o tym, skąd wzięły się banany w Waszych domach.

Odmianę jadalną bananowca określamy mianem BANAN WŁAŚCIWY. Pochodzi ona od rosnącego dziko na Półwyspie Malajskim banana Musa acuminata (syn. Musa paradisiaca). Jego triploidalna forma tworzy słodkie i beznasienne owoce.

Banany są użytkowane przez człowieka od wieków. W Mezopotamii i Asyrii były znane już w 1. tysiącleciu p.n.e. Hiszpanie i Portugalczycy sprowadzili je do Afryki Zachodniej w XVI w., potem trafiły na Wyspy Kanaryjskie. Stamtąd razem z konkwistadorami popłynęły do Ameryki. Do Santo Domingo dotarły w 1516 roku, a do Peru w 1535.
Jedna z hipotez głosi jednak, że do Ameryki Południowej banany dotarły znacznie wcześniej, razem z żeglarzami melanezyjskimi z wysp Oceanii.
Do upraw szklarniowych w Europie banany weszły w XVII w. a od XIX w rozpoczęto ich uprawę w gruncie na Sycylii.

Plantacja bananów. Florencia C.R. Pocztówka z lat 30. XX wieku.

Banany to rośliny klimatu ciepłego i wilgotnego. Wymagają dobrej gleby i ochrony przed wiatrem, dlatego na plantacjach sadzi się drzewa osłonowe (najczęściej kazuaryny). Jest jednak wiele odmian o mniejszych wymaganiach i uprawy tych roślin znajdziemy na Sycylii, Azorach, w południowej Hiszpanii czy w Australii.


Marianna Wojcieska → edukatorka, szefowa Działu Edukacji OBUW

Autorką cyklu kulinarnego „Smaczne poniedziałki” jest Marianna Wojcieska → ogrodowa edukatorka z Pracowni Edukacji Ogrodu Botanicznego, twórczyni cieszących się popularnością warsztatów „SezoNowość” oraz autorka trwającego rok cyklu Smaczne Poniedziałki.

Przepisy powstają z pasji Marianny do roślin jadalnych i gotowania oraz chęci dzielenia się nią z Wami, a także jako kontynuacja prowadzonego prawie 10 lat bloga kulinarnego.

University of Warsaw Botanic Garden

Our Botanic Garden
is open every day and on public holidays.

Greenhouses are closed on Mondays.


Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warsaw

Opening hours

MARCH – APRIL | 10 am – 6 pm | ticket offices open until 5 pm

MAY – AUGUST | 10 am – 8 pm | ticket offices open until 7 pm

SEPTEMBER | 10 am – 6 pm | ticket offices open until 5 pm

OCTOBER | 10 am – 5 pm | ticket offices open until 4 pm

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.