Banan cz. 3

Owsianka bananowa

2 osoby

Banan cz. 1
Przepis:

Do przygotowania dwóch niedużych porcji potrzebne nam będą:

  • 100 g jogurtu naturalnego typu greckiego
  • jeden bardzo dojrzały banan
  • 5 łyżek płatków owsianych
  • jabłko – pokrojone w kostkę
  • ulubione orzechy – pokrojone
  • miód lub inne płynne „słodzidło” do skropienia
Przygotowanie:

Jogurt razem z kawałkami banana wkładamy do blendera i blendujemy na gładka masę.

Wsypujemy płatki owsiane i mieszamy. Odstawiamy, aby płatki zmiękły.

Obrane i pokrojone jabłko umieszczamy w rondelku. Wlewamy łyżkę wody i lekko dusimy – powinny zmięknąć. Kiedy jabłka są gotowe, a płatki miękkie – nakładamy kolejno do miseczek: bananowy jogurt z płatkami, jabłka, orzechy.

Całość skrapiamy niewielka ilością miodu, syropu z agawy czy też klonowego.

Smacznego!

Banany to ważny owoc pod każdym względem – konsumpcyjnym, handlowym i produkcyjnym. Połowa produkcji bananów używana jest do bezpośredniego spożycia (jako owoc deserowy). Dotyczy to owoców odmian słodkich. Druga połowa jest spożywana po obróbce (smażenie, pieczenie, gotowanie). Do gotowania używa się plantanów – mączystych, zielonych bananów, w których dominuje skrobia, a nie cukry proste (odwrotnie niż u tych, które zjadamy na surowo).

Banan karłowy, Musa acuminata, fot. Ogród Botaniczny UW

Banany docierają do sklepów z najdalszych zakątków Świata. Niedojrzałe owoce transportuje się w chłodniach, gdzie zachowana jest temp. 10-14 st. C.

Po dotarciu na miejsce docelowe trafiają do dojrzewalni gdzie pod wpływem etylenu, dojrzewają i stamtąd trafiają do konsumentów.
Owoce bananów możemy spotkać gdzieniegdzie również w puszce, w formie przecieru lub w postaci mąki. Dodaje się je do wypieków, mogą też stanowić bazę lodów, bo świetnie się mrożą.

Pokrojone na cienkie plasterki niedojrzałe banany przerabiane są na chipsy, a te dojrzałe się suszy. Banany uważane są za lekkostrawne i bogate w różne składniki. W 100 g banana znajdziemy ok. 11 mg wit. C. Owoce te zawierają także błonnik, prowitaminę A oraz witaminy B1, B2 i PP.

W Afryce Wschodniej z bananów robi się np. piwo. A w niektórych rejonach Azji Południowo-wschodniej po ugotowaniu spożywa się pąki męskich kwiatów banana jako warzywo. 

Co jeszcze można zrobić z bananów? Okazuje się, że nie tylko owoce bananów są wykorzystywane jako użytkowe. Pocięte kłodziny i inne części roślin stanowią paszę dla zwierząt we wschodniej Afryce, podobnie jak owoce – nienadające się z różnych przyczyn do spożycia. 

Przejrzałe banany, całe pokryte brązowymi plamami, idealnie sprawdzą się jako element owsianki. 


Marianna Wojcieska → edukatorka, szefowa Działu Edukacji OBUW

Autorką cyklu kulinarnego „Smaczne poniedziałki” jest Marianna Wojcieska → ogrodowa edukatorka z Pracowni Edukacji Ogrodu Botanicznego, twórczyni cieszących się popularnością warsztatów „SezoNowość” oraz autorka trwającego rok cyklu Smaczne Poniedziałki.

Przepisy powstają z pasji Marianny do roślin jadalnych i gotowania oraz chęci dzielenia się nią z Wami, a także jako kontynuacja prowadzonego prawie 10 lat bloga kulinarnego.

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

Ogród jest czynny
codziennie
w godz. 10.00 – 20.00
KASY są czynne do godz. 19.00
(maj-sierpień)

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

Szklarnie są czynne
od wtorku do niedzieli
w godz. 10.00 – 20.00
KASY są czynne do godz. 19.00
(maj-sierpień)
Instytucje wspierające

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.