Owies zwyczajny

Owsianka

Przepis:

Potrzebne będą:

  • ½ banana
  • 40 g (3–4 czubate łyżki) płatków owsianych
  • 120 ml (pół szklanki) mleka roślinnego (np. owsianego)
  • 1 łyżeczka masła orzechowego
  • 1 łyżeczka siemienia lnianego
  • 1 łyżeczka jakiegoś słodzika (syrop klonowy, miód, cukier, stevia)
Przygotowanie:

Owsiankę przed przyrządzaniem odstawiamy na całą noc, więc trzeba ją przygotować odpowiednio wcześniej.

Połówkę banana rozgniatamy w słoiku, pojemniczku z pokrywką lub w misce. Dodajemy płatki, mleko, siemię lniane, masło orzechowe i wasze ulubione słodzidło. Wszystko dobrze mieszamy. Jeżeli wolicie bardziej płynną owsiankę to można dodać więcej mleka. Następnie pojemnik zamykamy i odstawiamy na całą noc w lodówce. Rano można dodać świeże owoce lub orzechy. Jest to świetna opcja dla tych, którzy nie mają czasu na śniadanie. 

Owies zwyczajny (Avena sativa ) to roślina należąca do rodziny wiechlinowatych. Została udomowiona w czasach prehistorycznych, około 6000 lat temu! Już w czasach starożytnych była uznawana za wartościowy produkt spożywczy ze względu na swoje właściwości odżywcze.

Owies zwyczajny, Avena sativa, fot. H. Sendelbach, Domena Publiczna, Wikipedia

Owies to jedno z najbogatszych źródeł beta-glukanu czyli rozpuszczalnego błonnika pokarmowego – na 100 g płatków dostarcza go aż 5 g. Zawiera on również więcej lipidów niż inne rośliny uprawne około – od 5 do 9%. Jest bogaty w tłuszcze nienasycone, w tym kwas linolowy, który jest niezbędnym kwasem tłuszczowym. 

Dodatkowo jest też bogaty w awentramidy, które mogą mieć działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Spożywanie produktów owsianych wiąże się również z obniżeniem stężenia cholesterolu w surowicy krwi oraz zmniejszeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a także zapobieganiem nowotworom, cukrzycy i zaburzeniom żołądkowo-jelitowym. 

Co ciekawe, mimo ogromnego wzrostu popularności i spożycia owsa, jego produkcja w ostatnich latach (dane na 2017 rok), zwłaszcza w Europie, systematycznie spada. Dzieje się tak głównie ze względu na dominację innych zbóż, takich jak pszenica i jęczmień. 

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

Ogród jest czynny
codziennie
w godz. 10.00 – 20.00
KASY są czynne do godz. 19.00
(maj-sierpień)

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

Szklarnie są czynne
od wtorku do niedzieli
w godz. 10.00 – 20.00
KASY są czynne do godz. 19.00
(maj-sierpień)
Instytucje wspierające

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.